Šilutės rajone, Balčių kaime gyvenanti Ona sulaukė netikėtų svečių – į kiemą atskrido pelėda.
„Va mažytė mūsų, vargšė sužeistu sparneliu yra. Pažiūrėk kokios akytės gražios. Va, koks grožis“, – sako Ona.
Pelėdos sparnas sužeistas, nes ši į Onos sodybą atkeliavo tarsi koks Kalėdų senelis – tiesiai per kaminą.
„Vieną dieną kažkas sukrebždėjo kamine. Paklausiau, galvojau, gal pelės ar kas. Paskui kitą vakarą vėl išgirstu. Pasidarė neramu, vaikai grįžo, sakau, eikim žiūrėti kas ten darosi. Išsivaliau kaminą, skylutę, kišu veidroduką – pelėda! Akytės mirkčioja“, – pasakoja Ona.
Moteris nieko nelaukusi paskambino bendruoju pagalbos telefonu, o šio operatorė atsiuntė ugniagesių brigadą iš Vainuto miestelio. Gelbėtojai darbavosi tris valandas, kol pelėdą pavyko ištraukti. Nors išgelbėjo gyvybę, ugniagesiai kuklinasi – sako tiesiog toks jų darbas.
„Moteris buvo palikusi šulinį atvirą, įkrito kačiukas čia prieš porą trejetą metų. Nusileidom, kačiuką išėmėm, moteris patenkinta. Yra tekę gelbėti gandriukus, nes tėvas buvo nutrenktas, kiek vietiniai pasakojo, mašinos. O motina buvo įsipainiojusi į špagatą. Ir išgelbėjom nuo aukštos įtampos laidų“, – pasakoja ugniagesys Jonas Abramas
Išgelbėtą lūžusiu sparnu pelėdą Balčių kaimo gyventoja dabar slaugo – maitina žalia mėsa ir girdo vandeniu. Ona su vyru išslaugė ir sužeistą zylę, ir gulbę ir net 24 metus prižiūrėjo gandrą lūžusiu sparnu. Onos sutuoktinis visad norėjo rūpintis ir pelėda, net namelius joms iškėlė. Tačiau viešnios nebesulaukė.
„Kiek jis labai laukė tos dienos, kada ateis pelėda. Ir va mirė prieš keturis mėnesius. Ir dabar kažkaip šventėm tą jo keturių mėnesių išėjimą ir atsirado pelėda“, – pasakoja Ona.
Neįtikima, tačiau kamine pelėda pirmą kartą sukrebždėjo būtent tą dieną, kai šeima minėjo keturis mėnesius nuo vyro išėjimo. Dabar Ona pasiryžusi paukštį slaugyti, veš veterinarui, kad šis įvertintų ką daryti su lūžusiu sparnu.
„Kad žinočiau, jog kažkas kitas pažiūrės geriau, tai, sakyčiau gal ten prie kitų gyvūnėlių, bet jei ją kažkas skriaus, tai geriau mes patys“, – sako Balčių kaimo gyventoja.
Pasak ornitologų, tokios naminės pelėdos gyvena visoje Lietuvoje netoli sodybų. Kaminą paukštis pasirinko manydamas, kad ten yra drevė, kurioje galima praleisti dieną ir pasiruošti nakties medžioklei. Beje, pelėdos dieną mato taip pat gerai kaip ir naktį. Tiesiog tyliu tamsiuoju paros metu dėl vienos savybės joms medžioti sekasi geriau.
„Kuo ji naktį vadovaujasi, yra klausa. Ji turi dvi dideles ausis, todėl tas veidas toks kaip perpjauto obuolio panašiai ir nukreiptas tiesiai į grobį. Ir medžiojant ji gali susidaryti 3D vaizdą, nes ausys yra viena aukščiau, kita žemiau, kad ji galėtų sufokusuoti, kurioje vietoje yra graužikas“, – pasakoja ornitologas Julius Morkūnas.
Tiesa, ar Onos pelėda patelė, ar patinas, pasakyti sunku net ornitologams. Tam reikia išgirsti kaip paukštis ūbauja. Pasirodo, patelės ir patinai tai daro skirtingai.
Kaip atrodo išgelbėta pelėda pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.