Tuomet Rusija visam pasauliui melavo, neva nieko baisaus elektrinėje nenutiko – dėl to tūkstančiai žmonių buvo paveikti spinduliuotės. Kremlius ir toliau bando neigti tiesą – uždaro Sacharovo centrą, pasakojusį apie Stalino represijas, o pirmą kartą per kelis mėnesius teisme pasirodžiusį Navalną Putino teismas užčiaupė išjungdamas garsą.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas su Vladimiru Putinu susitiko prieš mėnesį. Tuomet žadėjo susiskambinti ir su Volodymyru Zelenskiu. Pokalbis įvyko trečiadienį. Apie tai paskelbęs Zelenskis parašė trumpai.
„Turėjau ilgą ir turiningą pokalbį telefonu su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu. Tikiu, kad šis pokalbis, taip pat Ukrainos ambasadoriaus Kinijoje paskyrimas suteiks stiprų postūmį mūsų dvišalių santykių plėtrai“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Pekinas po lyderių pokalbio paskelbė, kad Kinija netrukus į Ukrainą nusiųs delegaciją, kurios pagrindinis tikslas bus ieškoti būdų, kaip užbaigti konfliktą ir užkirsti kelią branduoliniam karui. O kol kas karščiausi mūšiai tęsiasi prie Bachmuto.
Ukrainos kariai nepaliauja šaudyti į niekaip šia kryptimi nesustojančius veržtis okupantus: „Šioje kryptyje jie agresyvūs. Agresyviai naudoja techniką, artileriją. Pėstininkai ne tokie agresyvūs, bet savo kiekiu jie viršija visas kitas vietas.“
Ir kiekybė Bachmute aplenkia kokybę.
Rusų propagandistai jau filmuojasi užimtuose centriniuose Bachmuto rajonuose: „Tai jau kvartalas už geležinkelio. Štai girdime smūgius iš Ukrainos pozicijų.“
Propagandistai rodo „Wagner“ samdinius. Šie giriasi okupantų vienybe: „Bendradarbiauja visos puolančios mūsų pajėgos.“
Tačiau meluoja. Mat kiti rusofašistų samdiniai – iš Gazpromo įsteigtos privačios kariaunos – skundžiasi, kad „Wagner“ juos engia.
„Wagner“ vadovybė, sužinojusi apie šią situaciją, agresyviai, grasindami susidoroti su „Potok“ bataliono kariais, blokavo mums atsitraukimą nuo sąlyčio linijos ir uždraudė rotuotis.“
O Prigožinas skundžiasi, kad Rusijoje priviso privačių kariuomenių: „Visi sako, kad kažkada bus kova už valdžią ir visiems reikia savo privačių armijų.“
Matyt, nenori prarasti savo įtakos, o ji siekia ir Sudaną, kuriame verda kova tarp kariuomenės vado ir jo pavaduotojo pajėgų. Vakarų pareigūnai įsitikinę, kad „Wagner“ remia vieną iš konflikto pusių ir siekia kontroliuoti nelegalią aukso kasybą Sudane. Už Putiną kalbantis Lavrovas teisina „Wagner“ kišimąsi į konfliktą.
„Ir CAR, ir Malis, ir Sudanas, ir kitos šalys, kurių teisėta valdžia prašo tokio tipo paslaugų – turi teisę tai daryti“, – teigia Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Kremlius teisina bet kokią kenkėjišką veiklą, kuri naudinga Rusijos režimui. Ir nuolat meluoja. O to priminimas – Ukrainoje minimos 37-osios Černobylio katastrofos metinės. Jos tapo ne tik branduolinės avarijos siaubo, bet ir Rusijos nuolatinio melo simboliu: „Jau 30 metų mes ateiname čia padėti gėlių. Nes pažįstu visus, kas čia. Tai buvo mūsų pamaina.“
Ukrainiečiai puikiai prisimena 1986-ųjų katastrofos siaubą. Ir siaubą patirtą pernai, kai Černobylio elektrinę laikinai okupavo rusų kariai.
„Didelio masto karo metu svarbu prisiminti žmones, kurie 35 dienas buvo okupuoti rašistų šioje teritorijoje“, – kalba Ukrainos ekologijos ministras Ruslanas Strilecas.
Tuomet rusai kasė apkasus užterštuose miškuose aplink elektrinę, gal net nesuvokdami, kokioje vietoje randasi. Visa tai – Kremliaus melo rezultatas. Maskva ir prieš 37-erius metus, kai virš Europos slinko radioaktyvūs debesys, delsė evakuoti žmones ir skleidė propagandą: „Kai kurios vakarų agentūros skleidžia gandus, neva per avariją AE žuvo tūkstančiai žmonių.“
Skaičiuojama, kad Černobylio katastrofos pasekmės jau nusinešė per 100 tūkst. žmonių gyvybių.
O dabar Maskva bando visaip ištrinti ir kitą savo tebesitęsiančios juodos istorijos puslapį. Iš patalpų Maskvoje iškraustomas Sacharovo centras. Anksčiau čia rusai galėjo susipažinti su Stalino represijų istorija. Dabar Kremlius nenori, kad rusai žinotų tikrąją savo istoriją.
„Tiesiog dabar yra monopolis atminimui. Ir šis monopolis priklauso valstybei. Kalbos, nesutampančios su šiuo monopoliu ir pozicija – laikomos priešiškomis ir nereikalingomis“, – teigia Sacharovo centro vadovas Viačeslavas Bachminas.
Anksčiau Kremlius uždarė ir kitą žmogaus teisių centrą „Memorial“.
O tuos, kurie bando garsiai kritikuoti valdžią – Kremlius tiesiog užčiaupia. Taip nutiko ir Navalnui, kuris šiandien pirmą kartą per kelis mėnesius pasirodė teismo salės ekrane.
„Ką jums dar papasakoti. Panašu, kad man apribos laiką susipažinti su bylos medžiaga...“, – sako opozicionierius Akeksei Navalny.
Režimo valdomas teismas tiesiog išjungė garsą, kad žurnalistai negirdėtų Navalno skundų. Navalnas skelbia, kad Putino režimas sukurpė jam naują bylą: absurdiškai apkaltino teroristine veikla kalėjime ir grasina už tai pridėti dar iki 30 metų nelaisvės prie jau esamos 11,5 metų bausmės.