Prokurorai Klaipėdos įmonę „Grigeo“ kaltina mažiausiai aštuonerius metus į Kuršių marias pylus įmonės nuotėkas, kurios, prokurorų duomenimis, daugiau nei 100 kartų viršija leidžiamus taršos normatyvus.
„Mes inkriminuojame, kad ne vėliau kaip nuo 2012-ųjų metų. Tokius duomenis mes turime“, – sako prokurorė Gina Skersinskytė.
Neatmetama galimybė, kad galėjo būti ir anksčiau, tačiau įtarimą mes reiškiame, kad ne vėliau nei nuo 2012-ųjų.
Dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų, dokumentų klastojimo, disponavimo jais ir piktnaudžiavimo įtarimai pareikšti juridiniam asmeniui, tai yra pačiai „Grigeo Klaipėda“ kaip įmonei ir 14-ai fizinių asmenų – esamiems ir buvusiems įmonės darbuotojams. Dauguma jų užima vadovaujančias pareigas. Tarp įtariamųjų ir bendrovės „Grigeo“ prezidentas bei savininkas Gintautas Pangonis.
„Pats ponas Pangonis prasinešė, kad yra įtariamasis. Mes buvome patvirtinę šį faktą. Duomenų, kad mes nutraukėme jo atžvilgiu bylą, taip pat nebuvo“, – tęsia ji.
Įtariamiesiems gresia įvairios sankcijos. Didžiausia – septyneri metai kalėjimo.
„Griežčiausia bausmė yra už piktnaudžiavimą“, – rėžia prokurorė.
Tai yra iki 7 metų laisvės atėmimo. Juridiniam asmeniui galima bauda yra iki 5 milijonų eurų, veiklos apribojimas arba įmonės likvidavimas.
Kalbinti klaipėdiečiai žinią apie ikiteisminio tyrimo pabaigą sutinka neslėpdami nuostabos. Dauguma sako nesitikėję, kad tokios įmonės byla pasieks teismą. Vis tik, žmonės dabar sako abejojantys ar kaltuosius pavyks realiai nubausti.
„Nu, tikiuosi. Maža tikimybė, bet aš tikiuosi. – Kodėl maža? – Nu todėl, kad, taip sakant, kaip seni reikalai – ranka ranką plauna.“
„Nu gal piniginę gaus, kur jiem ten bus… Tikėkimės, susimokės. Bet, nelabai. – O, kad į kalėjimą pateks? – Oi ne. Iš fantastikos.“
„Už tokiu dalykus, kad tiek metų, supranti, žmonės taip neatsakingai dirbo, mano kaip piliečio samprata tokia – tikrai turėtų ne pro pirštus praleisti.“
Prokurorai nustatė, kad gamtai padaryta žala siekia 48 milijonus eurų. Nors įmonės samdyti ekspertai vykstant tyrimui įrodinėjo, kad žala gamtai yra daug mažesnė arba net nepadaryta, dabar „Grigeo Klaipėda“ žada nuostolius atlyginti darbu. Esą vienas iš būdų, pjauti nendres Kuršių marių pakrantėse. Bendrovės vadovas tikina, kad įmonė kaltę pripažįsta ir net džiaugiasi, kad ikiteisminis procesas baigtas.
„Dar šių metų birželio mėnesį Aplinkos apsaugos departamentui pateikėme pasiūlymus, kokias priemones būtų galima pritaikyti, kad būtų atkurta pirminė aplinkos būklė ir tokiu būdu civilinis ieškinys būtų panaikinamas. Tai yra nendrių pjovimas, tokiu būdu jas pašalinant iš vandens telkinio ir tokiu būdu eliminuojant maistines medžiagas, kurios prisideda prie vandens telkinių užžėlimo“, – teigia „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Tomas Eikinas.
O štai Aplinkos ministras teigia, kad tikrai yra efektyvesnių būdų, kaip bendrovė savo finansais gali kaltę nuplauti. Esą sunku net įsivaizduoti, kiek metų teks pjauti nendres, kad įmonės atliktų darbų suma pasiektų 48 milijonus eurų.
„Klaipėdos sąsiauris yra užterštas. Klaipėdoje turime 22 išleistuvus į marias. Daugumos tų išleistuvų būklė yra kritinė arba jais tiesiog nevalytas vanduo nubėga nuo paviršinių valymo įrengimų, tiek nuo gatvių, tiek nuo uosto teritorijų. Taip kad realiai galima žymiai efektyvesnių priemonių sugalvoti savo nuodėmes išplauti“, – tikina aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Apie „Grigeo Klaipėda“ taršos skandalą prokurorai pranešė pernai sausį. Ikiteisminis tyrimas užtruko daugiau nei pusantrų metų. Dabar kaltinamiesiems ir jų advokatams prokurorai leidžia susipažinti su baudžiamąją byla, kurią sudaro 80 tomų medžiagos. Tad, kada prasidės „Grigeo Klaipėda“ teismo procesas, dar neaišku. Prokurorai išduoda, kad atliekamas atskiras tyrimas ir dėl kelių aplinkosaugininkų veiksmų.