Tiesa, kada koronaviruso banga pradės slopti, kol kas prognozuoti sunku – tikėtina, kad vasario pabaigoje banga jau leisis. O Vyriausybė ruošiasi ne tik galimybių paso naikinimui, bet ir naujų ribojimų įvedimui, kokie jie gali būti?
Įtampa Šiaulių Respublikinėje ligoninėje neslūgsta – ten ne tik daugėja koronavirusu sergančių vaikų, pildosi lovos, bet ir COVID-19 serga 79 ligoninės darbuotojai. Tiesa, kol kas grėsmės, kad užsidarys skyriai ar bus stabdomos planinės operacijos nėra. Tačiau papildomų gydymo lovų prireikia būtent vaikams.
„Praeitą savaitę mes padidinome 6 lovom, nes didėja vaikų sergamumas. Praeitą savaitę buvo 16 vaikų ir lovos užimtos“, – teigia ligoninės direktorė Česlova Špūrienė.
Epidemiologai tvirtina, kad dabartiniai sergančiųjų skaičiai – tai tik ledkalnio viršūnė. Ir per parą nustatytų užsikrėtusių žmonių skaičius artimiausiu metu dar tik kops į viršų – gali pasiekti ir 15 tūkstančių. Tiesa, daug žmonių serga besimptome forma ir jie net nesikreipia į gydymo įstaigas, nesitiria dėl koronaviruso.
„Mes dar kol kas nepasiekėme to piko, nes dabar beveik 60 procentų skiriasi savaitės sergamumo vidurkis nuo praėjusios savaitės. Taip, kad dar tikrai poros savaičių reikės, tas sergančiųjų skaičius tikrai augs, nes mes matome, kad protrūkių daugėja“, – kalba epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis tikina, kad net ir testuojant 30 tūkstančių asmenų per parą realaus sergančiųjų skaičiaus vis tik nematome – jų yra bent dvigubai daugiau nei skelbiama oficialiai. O artimiausią savaitę susirgusiųjų skaičiai augs.
„Statistikoje mes galime matyti ir 15 tūkstančių, tačiau realūs tie skaičiai gali siekti ir 30 tūkstančių, kadangi jų daug yra besimptomių, nes su silpnais simptomais žmonės nesikreipia. Ir jie nelieka fiksuoti“, – kalba Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.
Per praėjusią parą nustatyti 5793 nauji COVID-19 atvejai, 12 žmonių mirė. Tiesa, kada ateis omikron bangos lūžis: susirgusiųjų skaičiai pamažu stabilizuosis, o galiausiai ir ims ristis žemyn, kol kas prognozuoti sudėtinga.
„Jeigu susitiktume dar kartą vasario pabaigoje, tai būtume vienokiame ar kitokiame nusileidime tos bangos. Tikrai jau bus leidimasis vienaip ar kitaip“, – sako J. Augutis.
„Gali būti pabangavimų, daugiau mažiau ir jau turėtų būti lūžis, sunku tiksliai pasakyti, kada, galbūt kokį kovo mėnesį“, – teigia D. Razmuvienė.
Kaip tik rytą Darbo frakcija išsikvietė premjerę Šimonytę į posėdį ir žėrė pastabas dėl ministro Arūno Dukio pandemijos valdymo strategijos, ir dėl kaukių dėvėjimo mokyklose. Skolinga darbiečiams neliko ir premjerė.
„Aš ministro darbą vertinu gerai, tikrai žinau, kad jokie apribojimai nėra nustatomi iš „dyko buvimo“. Tikrai žinau, kad niekas nekenkia taip mokinių psichinei sveikatai kaip nuotolinis mokymas, kurio mes visomis galimybėmis stengėmės vengti. Atrodo, kad mums to pavyko išvengti“, – kalba I. Šimonytė.
O premjerei prakalbus apie galimybių paso likimą, netrukus sureagavo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, kuri ir buvo tokio paso iniciatorė. Ministrė savo feisbuko profilyje pareiškė, kad galimybių paso atsisakymas neturi reikšti papildomos naštos verslininkams. Aušrinei Armonaitei antrina ir viceministras Vincas Jurgutis.
„Šita atmaina yra labai plitri, tai klausimas, ar papildomi ribojimai realiai pakeistų situaciją ir tendencijas, kurias stebime ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse“, – sako V. Jurgutis.
O Vyriausybės kanclerė mano kitaip. Pasak jos, atsisakius galimybių paso, planuojama taikyti kitas priemones, pavyzdžiui, ploto, srautų ribojimą, atstumų laikymąsi. Apie tokius planus prabyla ir prekybos įmonių asociacija.
„Tam tikra logika yra srauto reguliavime ir mes tą visą laiką siūlėme vietoj galimybių paso. Ir manome, koks tas bus kvadratinių metrų ribojimas, mes tada žiūrėsime, kas kitoms sritims bus pasiūlyta“, – sako prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė.
Šiandien Vyriausybės nepriklausomų ekspertų taryba diskutuos, kokiomis sąlygomis naikinti galimybių pasą. Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė siūlo galimybių paso atsisakyti, bet papildomų ribojimų verslams nebetaikyti.