Koronaviruso pandemiją lydi įvairios teorijos ir mitai. Vienas jų teigia, kad būtent vaikai yra pirminis viruso šaltinis.
„Vaikai pirminiu COVID-19 infekcijos šaltiniu būna labai retai, tik iki 2-3 procentų. Reikia džiaugtis, kad ši infekcija vaikus paliečia mažiausiai, tačiau jie vis tiek serga ir nereikia turėti naivaus ir klaidingo įspūdžio, kad tai yra vien tik suaugusiųjų problema. Tačiau ir sergančių vaikų tarpe pasitaiko sunkių formų, atsiranda net mirčių“, – kalbėjo Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas.
Pandemijos pasėkmės ir jų žala
Dauguma vaikų nejaučia jokių simptomų arba jie būna itin lengvi. Tik retais atvejais prireikia stacionaraus gydymo. Tačiau mažiesiems šis virusas gali pridaryti daug daugiau netiesioginės žalos.
„Tiesioginio poveikio nuo COVID-19 infekcijos vaikams nėra, bet kalbama apie „kovidinę“ kartą. UNICEF sudarė šešių punktų programą, kaip išvengti šios kartos praradimo. Pats svarbiausias akcentas yra edukacija – mokyklų uždarymas palieka didžiulį poveikį vaikų socialiniam bendravimui, jų vystymuisi.
Taip pat kalbama apie šešėlinę smurto epidemiją, apie psichologinę pagalbą vaikams. Pagalbos prieinamumas yra pablogėjęs. Šiuo metu pasaulyje apie du milijonai vaikų mirė ne dėl COVID-19, o dėl apsunkinto sveikatos paslaugų prieinamumo.
Viena didžiausių problemų dabar yra vakcinacijos sutrikimas. Ekspertai kalba, kad jei kils ir tymų protrūkis, kurių užkrečiamumas yra 10-11 kartų didesnis, turėsime didelių problemų. Tad žinutė tėvams ir šeimos gydytojams būtų, kad jokiu būdu negalima atidėlioti planinės vakcinacijos“, – apie netiesioginę viruso žalą pasakojo profesorius.
Kaip elgtis vaikui karščiuojant?
Kasmet šaltuoju metų laiku padaugėja įvairių susirgimų, tačiau šiuo metu patekti į gydymo įstaigą net su karščiuojančiu vaiku beveik neįmanoma.
„Sveikatos ministro įsakymu, karščiavimo klinikos vaikų nepriima, o ir šeimos gydytojai išskėstomis rankomis nelaukia, nes tai gali būti karščiavimas dėl koronaviruso infekcijos. Lieka tik skubios pagalbos skyriai. Gripas vaikams pavojingas. Taip pat pavojingos ir kitos peršalimo ligos. Labai svarbu, ar vaikas yra vakcinuotas, ar ne.
Niekas geriau nepažįsta savo vaikų nei patys tėvai. Jeigu atsiranda simptomai, keliantys nerimą tėvams, jei vaikas yra ne toks, koks būna įprasto karščiavimo metu, jei jis dūsta, jei atsirado odos pabalimas ar melsvumas, tada reikia kaip įmanoma greičiau kreiptis į skubios pagalbos skyrių“, – pataria prof. R. Kėvalas.
Nors koronavirusas vaikams nėra itin pavojingas, tačiau saugumo priemonių imtis būtina. Pandemijos laikotarpiu reikia atkreipti dėmesį tiek į fizinę, tiek į emocinę vaikų būklę.
Visą pokalbį su profesoriumi žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Būk sveikas“