Kraupios „Islamo valstybės“ teroristų Paryžiuje surengtos skerdynės įvyko 2015-ųjų lapkričio 13-ąją. Tai tragedija, kurios Prancūzija neužmirš niekada – trijų džihadistų grupuočių įvykdytos atakos laikomos kruviniausiu nusikaltimu Prancūzijoje po Antrojo pasaulinio karo.
Per jas žuvo net 130 žmonių. Siaubingi įvykiai prasidėjo, kai vėlų penktadienio vakarą keli mirtininkai susisprogdino prie stadiono.
Minioje, stebėjusioje Prancūzijos ir Vokietijos futbolo rungtynes, buvo ir tuometis šalies prezidentas Francois Hollande’as. Vėliau džihadistai apšaudė Paryžiaus restoranų ir kavinių alėją, o skerdynių kulminacija įvyko koncertų salėje „Bataclan“. Į ją įsiveržę džihadistai ten išžudė 90 žmonių.
Tragediją išgyvenusieji sako, kad trauma liks visam gyvenimui.
Gulėjau salėje ant grindų ir pasakiau sau, kad jei liksiu čia gulėti, teroristas tiesiog ateis ir mane nušaus, todėl turiu kažką daryti. Jei mirsiu, bent mirsiu kovodamas už savo gyvybę. Atsikėliau ir pabėgau per sceną. Taip išsigelbėjau, bet daugybei žmonių tai nepavyko“, – pasakoja liudininkas Jerome Bartelemy.
Visgi teisingumo valanda pagaliau išaušo. Prancūzija pradeda vieną didžiausių teismo procesų šalies istorijoje. Į specialiai tam pastatytą statinį istoriniame Teisingumo teismo komplekse Paryžiaus centre renkasi išgyvenusieji ir aukų artimieji. Ten atvežami ir įtariamieji.
Prieš teismą netrukus stos vienintelis gyvas likęs teroristas, 31-erių Salahas Abdeslamas ir 13 prisidėjusių prie teroro išpuolių. Dar šeši teroristai bus teisiami už akių.
„2015-ųjų lapkričio 13-ąją Prancūzija paskendo siaube. Ši diena padalina mūsų istoriją į „prieš“ ir „po“. Tai tapo mūsų kolektyvinės atminties dalimi. Ir būtent dėl to laikas įvykdyti teisingumą“, – sako Eric Dupond-Moretti.
Dvylikai iš 20-ies teisiamųjų, įskaitant ir S. Abdeslamą, gresia įkalinimas iki gyvos galvos. Jis, beje, iš skerdynių vietos lemtingąją naktį pabėgo palikęs savižudžio diržą su nesprogusiomis bombomis. Pareigūnai jį sučiupo tik po keturių mėnesių. Iki šiol S. Abdeslamas tyli ir kategoriškai atsisako bendradarbiauti su prancūzų tyrėjais. Ar prabils šįkart, taip pat nežinia.
Knygos apie teroristą autorė: „Jis – vienintelis išgyvenęs teroristas. Ir tai nutiko dėl paprastos priežasties. Paskutinę minutę jis atsitraukė ir nesusisprogdino. Visgi tai nė kiek nesumenkina jo, kaip „Islamo valstybės“ teroristo, vaidmens.“
Numatyta, kad teismo procesas truks net devynis mėnesius. Jame liudys per 300 nukentėjusiųjų ir buvęs šalies prezidentas.