Vis tik šalies vadovas Gitanas Nausėda pareiškė, kad nerimauti nereikia ir palinkėjo visiems savaitgalį pasitikti optimistinėmis nuotaikomis.
Rugsėjo pradžioje Baltarusijos pareigūnai jėga stūmė į Lietuvą migrantų grupę. Tuomet kelis mėnesius tokių akivaizdžių stūmimų nebuvo, bet šį rytą Lukašenkos režimas vėl prisiminė šią taktiką. Jėga į Lietuvą įstūmė maždaug 40 žmonių.
„Šita grupė buvo atvežta nuo Baltarusijos ir Lenkijos sienos ir jėga buvo išstumti į Lietuvos Respublikos teritoriją. Tai, kad neteisėti migrantai yra stumiami mes žinome, tačiau aktyviai stumtų, kaip buvo rugpjūčio mėnesį, ar rugsėjo pradžioje, kurį laiką nebuvo. Migrantus mūsų pasieniečiai netrukus sulaikė ir išstūmė į Baltarusią atgal, tik kitoje vietoje. Pasieniečiai šiuo metu iš viso stebi 4 migrantų grupes, kurios blaškosi prie Lietuvos sienos“, – sako pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas.
Iš viso netoli Lietuvos sienos migrantų padaugėjo, jų pasieniečiai įtaria, kad jų jau gali būti virš tūkstančio. Įkurtos kelios stovyklos.
„Apie tai byloja garsai, kurie ateina iš Baltarusijos pusės, tos stovyklavietės įsteigtos šiek tiek toliau nuo sienos linijos į Baltarusijos teritorijos gilumą, taip pat turime duomenų, kad tos stovyklavietės yra saugomos ginkluotų pareigūnų. – Šiek tiek giliau, tai čia kiek kilometrų? – 2–3 kilometrų atstumu nuo sienos“, – tęsia R. Liubajevas.
Tarnybų šiandien išklasė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jis aiškina, kad viskas kontroliuojama ir pasiūlė savaitgalį pasitikti gera nuotaika.
„Siūlyčiau vis dėlto optimistiškai pasitikti šitą savaitgalį, tikrai nerimauti nėra pagrindo, tarnybos, institucijos dirba savo darbą, tikrai nepasiduosime provokacijoms, atremsime bet kokio pobūdžio migracijos ,ar kitų hibridinių atakų išpuolius, ir Lietuva tikrai šventai saugos savo sienas“, – kalba jis.
Kol kas karščiausias taškas yra ties Kapčiamiesčiu, netoli visų trijų, Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusios valstybių sienų susikirtimo taško. Bet šioje vietoje nėra nei pjaunančios vielos koncertinos, nei tvoros. Šiandien nuspręsta bent jau koncertiną nutiesti per mėnesį.
O prie mūsų sienos daugėja ne tik migrantų, bet ir karių. Šiandien rusų kariai desantavosi iš oro pasienyje. Baltarusija pranešė, kad kariai treniruosis Gožos poligone, kuris nuo Lietuvos nutolęs vos per 10 kilometrų. Nuo Lenkijos – 20. Beje, per nusileidimą iš oro, 2 rusų desantinkai susidūrė ir žuvo.
„Mes iš anksto žinojome, pavyzdžiui, Rusijos desanto išmetimas šalia Lietuvos sienų. Deja, kiek mus žinoma, neišvengęs ir tragedijų ir incidento, kurio metu žuvo 2 desantininkai“, – pasakoja krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Baltarusija nurodė, kad bendros pratybos su rusais surengtos dėl neva karinės veiklos intensyvėjimo šalio jos sienų, turėdama omenyje Baltijos šalis ir Lenkiją.
„Susidaro įspūdis, kad mūsų kaimynai Vakaruose – ypač Lenkija – spręsdama savo vidaus problemas, o taip pat ES vidaus santykių problemas – pasiruošę pradėti konfliktą į kurį nori įtraukti ir Europą. Norėtųsi apraminti karštas galvas, nepervertinkite savo galimybių. Ultimatumų, grasinimų ir šantažo kalba – nepriimtina. Baltarusios ginkluotosios pajėgos pasiruošusius atsakyti griežtai“, – sako Lukašenkos gynybos ministras Viktor Chrenin.
Šiandien sušauktoje Valstybės gynimo taryboje nustayti ir kriterijai, kada Lietuva kreiptųsi į NATO, su prašymu aktyvuoti 4-ąjį straipsnį. Jis reiškia visų NATO šalių atstovų konsultacijas, kaip elgtis, kylant grėsmei bent vienai iš narių.
„Tiek kriterijai, tiek priemonės yra mūsų nacionalinio saugumo taktikos dalykas ir šiuo metu jų turinio nekomentuosime“, – kalba Prezidento patarėjas Darius Kuliešius.
„Jeigu situacija mūsų pasienyje komplikuotųsi, sprendimą dėl mūsų sąjungininkų pasitelkimu sprendimas būtų priimtas vienu balsu“, – įsitikinęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Beje, praėjusią parą 3 asmenims pavyko patekti į Lietuvos teritoriją ir pasiprašyti prieglobsčio. Tačiau tai buvo atvykėliai ne iš artimųjų rytų, o Baltarusijos piliečiai, prašantys politinio prieglobsčio. Jų pasieniečiai atgal neišstūmė.