• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Gitanas Nausėda sukritikavo siūlomą šauktinių sistemos reformą, sakydamas, kad palaiko visuotinį šaukimą, o ne „pusiau skustą“ trūkumų taisymą.

Prezidentas Gitanas Nausėda sukritikavo siūlomą šauktinių sistemos reformą, sakydamas, kad palaiko visuotinį šaukimą, o ne „pusiau skustą“ trūkumų taisymą.

REKLAMA

Apie tai TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjo prezidento patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimams Kęstutis Budrys.

Girdime, kad prezidentas Nausėda pasisako už visuotinį šaukimą, o ne dalinį, „pusiau skustą“ tam tikrų trūkumų taisymą. Tai kokių trūkumų taisymą jis turi galvoje?

Vienas iš pasiūlytų variantų sprendžia tam tikrus klausimus dėl patrauklumo didinimo, dėl medicininių patikrinimų apimčių. Tai ir turime omenyje, kad tai yra tam tikrų trūkumų butelio kaklelių šalinimas. O prezidentas pasisako už visuotinį šaukimą. Mes jau žinome, kokių mums reikia resursų, buvo padaryta ne viena studija, buvome įsivertinę ir pinigus, ir infrastruktūrą, ir viską.

Reiškia, kad turint tuos parametrus, turint tam tikrą laiko perspektyvą, nusibrėžti, kada mes pilnai pajėgsime įgyvendinti visuotinį šaukimą. Būsime pasitatę pakankamai kareivinių, paruošę karininkų, įvedę tą skaičių į bendrą sistemą ir nuosekliai visa tai įgyvendinsime. „Nuosekliai įgyvendinti“ kelia vieną esminių sąlygų – tai turi būti visuotinis politinis sutarimas.

REKLAMA
REKLAMA

Nebūtinai visi iki galo turi sutarti, bet pagrindinių parlamentinių partijų sutarimas, kad mes ta linkme judame dėl to, kad įgyvendinti visuotinį šaukimą reikės ne vienerius metus. Vien pasirengimas užtruks kelerius metus. Dėl to prezidentas kvietė politines partijas susitarti, kai jos tarėsi dėl esminių nacionalinio saugumo gynybos principų, ir dabar tebekviečia aptarti ir sutarti, kad mes įgyvendiname, nes geresnio laiko nebus.

REKLAMA

Bet ar mes turime laiko tartis? Įprastai susitarimams reikia labai daug laiko, o dabar, matyt, priešas ir grėsmė žiūri mums į akis, ir galbūt siūloma reforma yra ne šiaip sau, ne iš gero gyvenimo?

Tai be abejo, kad ne iš gero gyvenimo, o dėl to, kad dabartinė sistema veikia su trukdžiais. Mes pakviečiame tiek, kiek norime pakviesti, turime savanoriškai ateinančių jaunuolių mažiau negu norėtume ir žinome, kad yra metas priimti politinius sprendimus – tiek iš tos pusės, kaip veikia sistema, tiek iš bendros saugumo aplinkos.

REKLAMA
REKLAMA

Mes turime iš naujo apsibrėžti tiek savo kitą kariuomenės modernizacijos etapą. Kokia bus kariuomenė 2030 metais plius, kokios mums reikia parengties dabar ir kokios reikės tuo metu, kokio mums reikės rezervo – į visus tuos klausimus sukrenta atsakymas dėl visuotinio šaukimo, nes tai mums padeda išplėsti rezervą, padidinti kariuomenės parengtį ir pačią kariuomenę.

Žinoma, tam reikia tam tikrų sąlygų. Dėl to tai yra laike šiek tiek vėluojantis dalykas, bet mes turime dabar padaryti sprendimą, o ne dar kartą stumtelėti su pusiniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuotinio šaukimo atveju – kur dėtume visus šauktinius? Infrastruktūra nėra paruošta, kad sukviestume daug didesnį kiekį jaunuolių. Ar šis sprendimas nebūtų atidėtas keliems metams į priekį? O didesnio rezervo, matyt, reikia jau dabar.

Tai vienas kitam neprieštarauja. Tarpinis visuotinio šaukimo įgyvendinimas gali būti ir tam tikri dabar pasiūlytų dalykų elementai. Bet mes vis tiek turime matyti ilgesnėje laiko perspektyvoje. Jeigu po 3 metų pasikviesime 5 tūkstančius, mums reikia dar tūkstančio, tai kaip mes nusimatysime, kaip tą tūkstantį apmokysime, integruosime ir panašiai?

Krašto apsaugos sistema yra didelė. Tai nėra vienas dalykas – pasikviesti pagal tai, kiek turime lovų, kiek turime vietų poligone. Reikia suplanuoti ir kitus dalykus. Visiškai jums pritariu – laikas spaudžia.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų