Pirmų 100 dienų prezidento poste išvakarėse – Joe Bideną abejų Kongreso rūmų sesijoje sveikina maždaug 200 žmonių. Įprastai pirmos prezidentinės kalbos Kongrese klausosi 8-kart tiek – 1600 svečių: tai ir atstovai, senatoriai, aukščiausiojo teismo teisėjai, valstybės sekretoriai, jų šeimos nariai ir svečiai. Šiemet – akivaizdu – vaizdas kitoks dėl pandemijos.
„Šįvakar kalbėsiu apie krizę. Ir apie galimybę. Apie šalies atstatymą ir demokratijos atgaivinimą. Apie tai, kaip laimėti ateitį Amerikai“, – sako JAV prezidentas Joe Bidenas.
Maždaug valandos trukmės, 6000 žodžių kalbos pirmoje pusėje Joe Bidenas gyrėsi sėkminga amerikiečių vakcinavimo programa, žadėjo didinti mokesčius Amerikos turtingiesiems ir skirti trilijonus eurų darbo vietų kūrimui ir šalies infrastruktūros atstatymui, prašė respublikonų pritarti policijos reformai.
Kai kuriems respublikonams sunkiai sekėsi klausytis prezidento kalbos, vėliau jie Joe Bideno žodžius net išvadino tuščiais pareiškimais. Tuomet Amerikos prezidentas prabilo apie Rusiją ir Kiniją – keliančias didžiausią iššūkį ne tik Vakarams, bet ir demokratijai apskritai: „Jis ir kiti autokratai mano, kad demokratija XXi a. negali konkuruoti su autokratijomis, nes per ilgai siekia sutarimo.“
Joe Bidenas pareiškė nesiekiantis konflikto nei su Rusija nei su Kinija, tačiau ginsiantis Amerikos interesus: „Labai aiškiai pasakiau Putinui, kad nesieksime eskalavimo, bet jų veiksmai turės pasekmių.“
Joe Bideno administracija jau paskelbė Rusijai sankcijų dėl Aleksejaus Navalno įkalinimo, kibernetinių atakų ir kišimosi į 2020 m. rinkimus:
„Šįvakar kalbėsiu apie krizę. Ir apie galimybę. Apie šalies atstatymą ir demokratijos atgaivinimą. Apie tai, kaip laimėti ateitį Amerikai. Aš nedidinsiu jokių mokesčių žmonėms, uždirbantiems mažiau nei 400 tūkst. dolerių per metus. Bet jau laikas korporacijoms ir turtingiausiam vienam procentui amerikiečių sumokėti savo dalį. Prieš dešimtmečius mes investavome 2 proc. BVP mokslui ir plėtrai. Šiandien skiriame mažiau nei 1 proc. Kinija ir kitos šalys vejasi. Mes turime dominuoti ateities produktų ir technologijų kūrime. Praleidau daug laiko su prezidentu Xi. Kartu su juo nukeliavau per 17 tūkst. mylių; asmeniškai bendravau daugiau nei 24 val.; tapęs prezidentu kalbėjau su juo dvi valandas. Jis baisiai rimtai trokšta, kad Kinija taptų reikšmingiausia šalimi pasaulyje.“
Jis ir kiti autokratai mano, kad demokratija XXI a. negali konkuruoti su autokratijomis, nes per ilgai siekia sutarimo:
„Kalbėdamas su prezidentu Xi, pasakiau – sveikiname konkurenciją, bet neieškome konflikto. Bet visom išgalėm ginsime Amerikos interesus. Taip pat pasakiau prezidentui Xi, kad išlaikysime didelį karių kontingentą Indijos ir Ramiojo vandenyno teritorijose, kaip tai darome su NATO Europoje. Ne tam, kad pradėtume konfliktą, o kad užkirstume jam kelią. Labai aiškiai pasakiau Putinui, kad nesiekiame eskalacijos, bet jų jei jų veiksmai pasitvirtins, bus pasekmių, ir jie pasitvirtino. Taigi atsakėme proporcingai atsakėme už kišimąsi į mūsų rinkimus ir kibernetines atakas.“