Apie tai, ar skeptiškos respublikonų kandidatų nuotaikos Ukrainos atžvilgiu gali kardinaliai pakeisti situaciją, naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ir Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.
Pone Kojala, ar turėtume rimtai vertinti tai, ką apie paramą Ukrainai kalba D. Trumpas? Ar gali būti, kad jo rinkiminės kalbos visiškai skiriasi nuo to, ką jis darytų, jei taptų prezidentu?
L. Kojala: Labai sunku nuspėti. Vis tik, kai Trumpas tapo prezidentu, jis buvo įmestas į vandenis, kurie jam buvo nepažįstami. Dabar jis būtų kitoks prezidentas ir, ko gero, gerokai labiau burtų savo komandą pagal tą pasaulėžiūrą, kuri jam yra aktuali ir tokie žmonės kaip buvę nacionalinio saugumo patarėjai H. R. McMasteris ir Johnas Boltonas vargu, ar turės tokį priėjimą prie Trumpo.
Bet vėlgi, neturėtume nustebti, jei situacija pasikeistų. <...> „Heritage“ fondas yra žinomas kaip vienas didžiausių smegenų centrų Vašingtone, kuris labai glaudžiai dirba su Trumpo komanda ir kitais respublikonais, rašydami jiems programą ir kurdami intelektualinį, politinį potencialą. Šio fondo vadovas savo socialiniame tinkle „X“ (buvęs „Twitter“ – aut. past.) parašė žinutę, kurioje kvestionuoja, kodėl JAV skiria Ukrainai lėšas, kai tuo tarpu šalį kamuoja įvairios klimato problemos, įvairios nelaimės, kurios nusineša žmonių gyvybes, griauna infrastruktūrą ir atrodo, jog resursai galėtų būti perorientuoti čia.
Tai atrodytų paprasta žinutė, bet tai rodo, kad intelektualiniame rate žmonių, kurie potencialiai sups Trumpą, šitos idėjos yra gana populiarios. Ar jos virs politika, ar virs konkrečiais sprendimais? Tikrai nebūtinai. Bet tam tikrų nerimo ženklų yra.
Ar yra pavojingesnių idėjų, kurios yra populiarios Respublikonų partijoje?
L. Kojala: Manau, kad nėra. Vieno susitikimo Ajovos valstijoje metu 10 respublikonų kandidatų turėjo po 10 minučių pasisakyti ir jų pasisakymai parodė, kur yra prioritetai. Nei vienas kandidatas apie Ukrainą nekalbėjo, vienintelis, kuris pasisakė, buvo Trumpas ir tai buvo ganėtinai neutralus.
Supraskime, kad tai nebus tema numeris 1 ar numeris 2 rinkimų kontekste. Galbūt ją kai kurie respublikonai bandys paversti ginklu, kritikuodami demokratų administraciją, bet mes tą turime traktuoti kaip rinkiminės kampanijos šūkį ir nebūtinai politikos kryptį. Pritariu ministrui, kuris sakė, kad reikia matyti platesnes tendencijas. Jos jau daug dešimtmečių rodo, kad Jungtinės Valstijos, kurios buvo po Šaltojo karo, jos nebebus tokios šiandien ir po dešimties metų.
Pone Linkevičiau, kiek turėtume nerimauti, kas bus kitas Jungtinių Valstijų prezidentas, Ukrainos karo kontekste?
L. Linkevičius: Nerimauti nėra profesionalu, reikia dirbti, analizuoti situaciją, daryti išvadas. Aš savo ruožtu noriu Linui pritarti, kad ne Ukraina bus svarbiausia rinkimų kampanijoje. Didžiausi iššūkiai, jei išrinks Trumpą, bus vidaus politikoje.
Tai bus sukrėtimas demokratinei tradicijai, teisės viršenybei, teisinės sistemos politizavimas – laukia daug iššūkių viduje. Manau, kaip europiečiai nebuvo pasiruošę pirmai Trumpo kadencijai (beje, nebuvo pasiruošusi ir Respublikonų partija), tai dabar irgi nelabai esame pasiruošę. Nerimauti laiko nėra, nes laikas eina, reikia tiesiog dirbti.
Tiesiai atsakant į jūsų klausimą, tai būtų naivu, jei Putinas manytų, kad čia neturės įtakos. Jei laimės Trumpas, pas Putiną atsirastų daugiau vilčių išgyventi, jei jis išvis išgyvens iki to laiko. Mums analizuoti ir stebėti reikia, bet reikia ir daryti savo darbus, tam turėtų būti skiriamas didžiausias dėmesys.
Pone Kasčiūnai, ar sutinkate, kad nerimauti kas bus kitas prezidentas – Trumpas, Baidenas ar kas kitas – yra neverta?
L. Kasčiūnas: Daug jau investuota iš amerikiečių. Nori ar nenori, tai jau pririša prie Ukrainos, tu negali paimti ir palaimėti. Manau, kad tai užprogramuoja ir tolimesnę paramą net Trumpo pergalės kontekste. Kita vertus, nepamirškime ir kito svarbaus klausmo – koks yra amerikiečių galutinės Ukrainos pergalės matymas? Kas yra ta pergalė? <..> Galų gale ne taip yra svarbu, ar laimės Trumpas, ar Baidenas, bet reikia turėti galvoje faktorių, ar vieningai Vakaruose suprantame Ukrainos pergalę. Jei vieningai, tai ir ginkluotės tiekimas turėtų būti kitoks.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.