• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje dar viena stambi duomenų vagystė. Programišiai parduoda ne tik „City Bee“ duomenis, bet ir ketvirtį milijono lažybų portalo „Orakulas.lt“ vartotojų duomenų – tai Lietuvos gyventojų elektroniniai paštai, slaptažodžiai, gal net ir asmens tapatybės dokumentų informacija.

Lietuvoje dar viena stambi duomenų vagystė. Programišiai parduoda ne tik „City Bee“ duomenis, bet ir ketvirtį milijono lažybų portalo „Orakulas.lt“ vartotojų duomenų – tai Lietuvos gyventojų elektroniniai paštai, slaptažodžiai, gal net ir asmens tapatybės dokumentų informacija.

REKLAMA

Tuo pat metu visuomenėje aštrėja ginčai, kaip reikia spręsti duomenų vagystės klausimus. Tūkstančiai žmonių nori bylinėtis ir iš „City Bee“ gauti gauti bent kelis šimtus eurų už nepatogumus, kiti sieks kompensacijų už realius nuostolius, treti palaiko įmonę ir mano, kad bandyti pasipinigauti iš suklydusių ir nukentėjusių verslininkų yra nepriimtina.

Internetinis lošimų puslapis „Orakulas.lt" nebeegzistuoja. Tačiau pamiršta svetainė netikėtai susilaukė dėmesio. Puslapyje, kur buvo pardavinėjama „City Bee“ vartotojų informacija, pardavimui siūlomi dar 257 tūkstančių paskyrų duomenys iš puslapio „Orakulas.lt". Programišiai pardavinėja ketvirtį milijono slaptažodžių, elektroninio pašto adresų ir kitą svarbią asmeninę informaciją.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš matau, kad ten yra smarkiai rimtesnių asmeninių duomenų, kurių nutekėjimas turėtų dar rimtesnių pasekmių negu „City Bee" atveju“, – sako Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius.

REKLAMA

Už lošimų puslapio paskyrų vardus ir elektroninio pašto adresus programišiai prašo 100 dolerių. Už 15 kartų didesnę suma galima nusipirkti visą duomenų bazę.

„Ten yra ir paso duomenys, ir, ko gero, statymai už tam tikrus dalykus „online“, jeigu tie duomenys nutekėtų, atsirastų bėdos ir su asmeniniais duomenimis, ir su lošimų priežiūros komisija“, – pasakoja M. Pareščius.

Programišiai savo skelbime nurodo, kad duomenų bazė buvo pavogta seniai, esą jos niekam nereikėjo, dėl to ji liko nepanaudota. Apie lietuvių asmens duomenis jie diskutuoja internetiniuose forumuose:

REKLAMA
REKLAMA

„Puslapis buvo nulaužtas daugybę kartų tarp 2015-ųjų ir 2018-ųjų. Buvo spraga, kuri buvo ištaisyta 2018-ųjų pabaigoje. Paskutinį kartą įsilaužiau prieš pat jiems pavadinimą pakeičiant į olybet.lt“, – rašo forume.

Programišiai kalba apie tai, kad „Orakulą“ nusipirko „Olympic Casino Group Baltija“. Anot bendrovės atstovų, po sandorio 2015-ais metais „Orakulas“ nustojo egzistuoti.

„Ta duomenų bazė, mes, vienas dalykas, apskritai negalim teigti, kad tai yra „Orakulo bazė“, nes mes nežinome, kas tai yra. Mes aiškinamės, kokie tie duomenys. Tie duomenys nė kiek nesutampa, bent jau tie, kurie yra matomi, viešai, jie nesutampa su „Olybet“ duomenų baze, todėl teigti, kad ten yra mūsų duomenys būtų neteisinga. Nuo 2015 metų, kada „Olybet“ perėmė „Orakulo“ įmonę, nuo tada nebuvo jokių įsilaužimų, nutekinimų“, – teigia „OlyBet“ generalinis direktorius Tomas Palevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas atsakys už nebeegzistuojančios įmonės duomenis, dar neaišku. Šiuo metu Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija vertina situaciją.

Tuo pat dalis įmonės klientų ruošiasi kolektyviniams ieškiniams prieš „City Bee". Advokatai kol kas neatskleidžia, kiek nukentėjusių žmonių jau išreiškė norą bylinėtis, tačiau sako, kad juos galima skaičiuoti tūkstančiais. Vieno iš ieškinių autoriai siekia, kad „City Bee“ atlygintų neturtinę žalą ir kiekvienam nukentėjusiam sumokėtų po 300 eurų.

REKLAMA

Neeilinė situacija suskaldė gyventojus. Kol dalis visuomenės veikėjų, politikų aiškina, kad iš nukentėjusios įmonės prašyti pinigų, jei patyrei tik nesaugumo jausmą ir nepatogumą pasikeisti slaptažodžius, yra nepriimtina.

„Pirmiausia, mes nežinom, kas yra kaltas. Tai man labai nepriimtini sprendimai, sukurkim laužus dar nežinodami, kas yra raganos. Galima, aišku, prisigalvoti, kad tai, kad tau reikia keisti slaptažodžius, tai tu čia baisiai nukentėjai. Tai yra tas negražus, teisininkų ir advokatų kontorų bandymas išlupti pinigus į kairę, į dešinę“, – kalbėjo europarlamentarė Aušra Maldeikienė.

REKLAMA

„Mano informacija irgi buvo pavogta. Be to, kad žinau, kad kažkam yra žinomas asmens kodas, mano registruotas gyvenamasis adresas, aš didesnės žalos nepatyriau, dabar ieškoma ne kaltininko, kas pavagia, o įmonė kaltinama. Čia reikia suprasti, kad įmonė yra irgi nukentėjusi“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Nukentėjus klientus atstovaujantys advokatai, kurie, tikėtina, iš skandalo uždirbs pinigų, aiškina, kad gina žmonių interesus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonių intereso niekas negina. Valstybės pareigūnai, institucijos pirmiausia puolė teisinti įmonę. Mes girdim tokius komentarus, kad turėtumėm susitaikyti, kad čia vyksta kiekvieną dieną duomenų incidentai. Čia nieko baisaus ir taip toliau. Kaip tai suprasti?  Su šitais žmonių prarastais duomenimis pora metų yra didelės grėsmės patirti įvairiausio pobūdžio kibernetinius incidentus“, – pasakoja advokatas Mindaugas Kiškis.

REKLAMA

„Teisių gynimas reiškia aktyvią pilietinę visuomenę. Nėra numojama ranka į tuos pažeidimus, kurie vyksta. Tai nėra vien tik valstybės institucijų reikalas skirti baudas dėl tų pažeidimų. Klientams rūpi, kaip yra saugomi jų duomenys“, – teigia Vartotojų aljanso advokatė Daiva Dumčiuvienė.

Advokatai šiuo metu svarsto galimybę jungti savo atstovaujamus klientus vienam dideliam kolektyviniam ieškiniui. Kokią žalą patyrė „CityBee" klientai pasakyti sunku, vieni tepatyrė nesaugumo jausmą ir turi pasikeisti slaptažodžius, kitiems teko pasikeisti vairuotojo pažymėjimus ar kredito korteles. Kaip nusikaltėliai gali panaudoti duomenis, ar jiems pasiseks, priklausys nuo jų fantazijos ir sugebėjimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų