Smurto orderį taikantys pareigūnai pripažįsta, kad pasitaiko visko. Esą pareigūnams iškrausčius galimą smurtautoją, nukentėjęs žmogus dažnai persigalvoja ir pareiškia, kad smurto nebuvo.
„Keičia savo parodymus arba prašo grąžinti tuos buvusius smurtautojus. Tai buvo ir anksčiau tokie atvejai, ateidavo ir prašydavo paleisti iš areštinės, nutraukti ikiteisminį tyrimą. Tiesiog dėl to, kad toks gyvenimas“, – teigia Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis.
Per dvi savaites pareigūnai sulaukė apie 50-ies skundų, kad smurto orderį pritaikė nepagrįstai. Dažniau kreipiasi iš namų iškeldinti žmonės, bet pasitaiko ir tokių atvejų, kai smurtaujančius vyrus moterys bando susigrąžinti ir tą pačią dieną, pareigūnams jau aiškindamos, kad nieko nenutiko. Nors ta pati moteris, pasak pareigūnų, dar prieš kelias valandas tvirtino, kad vyras ją muša.
„Jeigu gyvena žmonės, verčiasi kokia nors ūkine veikla, laiko gyvulius, tai reikia pagalbos ūkyje, žemės ūkio darbuose. Galų gale, jeigu gyvena kokioje nors nuošalesnėje vietoje, reikia nuvažiuoti į parduotuves“, – sako M. Akelaitis.
Taip pat pasitaiko ir tokių atvejų, kai žmonės piktnaudžiauja nauja tvarka. Pavyzdžiui, kai šeima skiriasi, o norėdama paspartinti skyrybas, viena ar kita pusė paprasčiausiai kviečia policiją ir to žmogaus namuose nelieka 15-ai dienų.
„Tai susiję su skyrybų procesais, dažnai besiskiriančiose šeimose atsiranda tokie reiškiniai“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Nadežda Buinickienė.
O kai kurie, pasak pareigūnų, į pajūrį pastaruoju metu vyksta tikrai ne šiltu oru ir maudynėmis pasidžiaugti.
„Atvykę žmonės poilsiauti į tą pačią Palangą pradeda smurtauti vienas prieš kitą, kviečia policiją ir tada tas kartu atvykęs pavojų keliantis žmogus yra atskiriamas nuo savo šeimos“, – teigia M. Akelaitis.
Tokiu atveju, galimą smurtautoją pareigūnai iškrapšto jau ne iš asmeninių, o poilsio namų, viešbučio. Nors absoliuti dauguma galimų smurtautojų yra vyrai, pareigūnai patikina, kad namuose ranką kelia ne tik jie.
Pareigūnai tikina, kad per dvi savaites jau iškraustė mažiausiai keliasdešimt prieš vyrus smurtavusių moterų. Per šias dvi savaites iš tūkstančių galimų smurtautojų namo, nepaisant draudimo, parsirado virš 200 asmenų. Policija buvo uždraudusi tokiems asmenims prie aukos artintis 15 dienų, jiems už tokį poelgį skirtos baudos. Neaišku, kiek jų grįžo namo, kai antroji pusė atleido ir policijai apie pažeidimą nepranešė.
Savivaldybė tikina, kad smurtauja ne tik į rizikos grupę patekusios, nuolat girtaujančios šeimos, bet ir verslininkai, aukštą statusą visuomenėje turintys asmenys, kurių smurto proveržiui nereikia nė lašo alkoholio.
„Tai yra išsilavinusios šeimos, turinčios ir finansines galimybes. Ir tikrai tas ratas, tas smurto ratas, prasiplėtęs“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės atstovė N. Buinickienė.
Nuo liepos 1 dienos, kai įsigaliojo smurto orderis, galimų smurtautojų apgyvendinimu rūpinasi savivaldybė. Ji vyrus ir moteris gali apgyvendinti nakvynės namuose, tačiau pasirodo, kad tokia paslauga niekas iki šiol nepasinaudojo.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Tokie tie skyleti LR istatymai. Jei zinosi visus - galesi aplinkinius vynioti i pirsta, o savo juodus darbus - i vata, ir nei kieule nesukriukses, nei prokuroras ras - prie ko prisikabinti.
Is tiesu zinau bent kelis legalius budus su 99% tikimybe - kaip TAU nepatinkanti, kad ir visisksai svetima zmogu - porai metu ikisti uz grotu. Zinoma, cia ju nerasysiu, - nenoriu, jog masiskai butu imta tuom piktnaudziauti ir Lietuvos kalejimai (kuriuose ir taip kontingento netruksta) taptu perpildyti ir tektu skubiai statyti dar vienus - naujus - pataisos namus.
Esmine problema - kuria jau atskleidziau - panorejus - istatymu pagalba galima susidoroti SU KUO TIK PANOREJUS.