Siaubingai pleškančius šiaudus ant ražienų lauko Vilniaus rajone užfiksavo žinomas aktyvistas ir sveikos gyvensenos puoselėtojas Simonas Dailidė. Didžiuliame lauke pavakare liepsnoja gausybė sukrautų šiaudų krūvų.
„O čia vienas vyrukas su šake kursto tą gaisrą, vieną kupetą po kitos kūrena va. Gyvūnai ganosi, karvės, miškas šalia – pleška viskas“, – filmuotoje medžiagoje sako liudininkas S. Dailidė.
Simonas bando paprotinti ūkininką padegėją, kad tokius laužus kurti laukuose ir deginti šiaudų likučius pavojinga ir draudžiama: „Taigi negalima degint. Paskambinsiu, bet kodėl galima, juk niekados negalima būdavo.“
Vyras netgi puola vytis pilietišką vilnietį šakėmis. Vos šiam atsitraukus, ugnį ūkininkas kursto toliau – Simonas įtaria, kad vyriškis girtas.
Į liepsnų apimtą lauką atskuba ugniagesiai, jie sako, kad taip elgdamasis vyras pažeidžia įstatymus. Tačiau padegėjui nė motais, už akimirkos čia pat ugniagesių pašonėje jis vėl kyšteli degantį degtuką po šiaudais.
Apie netoli Nemenčinės, prie kelio į Pabradę vykstantį galimai apsvaigusio padegėjo nusikalstamą šou informuota ir policija. Pareigūnai ir gaisrų tyrėjai aiškinasi situaciją. Už tokius darbelius vyrui greičiausiai grės bauda.
„Atsakomybė kyla pagal ANK 286 str. dėl aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimo už sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimą. numatyta administracinė atsakomybė, skiriama nuo 30 iki 230 eurų bauda“, – pasakoja gaisrų tyrėjas Žilvinas Karaciejus.
O Radviliškio rajone gaisras ražienų lauke paženklintas mirties. Numalšinę liepsnas galulauky ūkininkai rado be sąmonės gulintį vyrą. Spėjama, kad keturiasdešimtmetis buvo atskubėjęs padėti slopinti ugnies.
„Vyras gyveno gretimame kaime, pirminiais duomenimis, manome, kad jis prisijungė gesinti gaisrą“, – teigia Šiaulių policijos atstovas Artūras Šliavas.
Vyro gyvybė užgeso ligoninėje. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.
„Mirė maždaug po pusė paros, o jis buvo atvežtas iš Radviliškio rajono Pociūnų kaime iš laukų. Kuriame buvo užfiksuotas gaisras, vietiniai žmonės dirbantys laukuose matė, kad dega ražienos, gesino tas ražienas“, – kalbėjo Šiaulių policijos atstovas A. Šliavas.
Milžinišką stirtą degančių šiaudų fiksuoja raseiniškiai. Pašaltuonio kaime liepsnos apėmę beveik 1000 rulonų šiaudų. Gesinti jų ugniagesiai vyko net kelias dienas, mat nuslopinta ugnis vėl įsidegdavo. Pasak specialistų, tokie gaisrai- didžiulė žala gamtai, grėsmė žmogaus turtui ir gyvybei.
„Žmonės yra aplaidūs šiuo klausimu, galvoja, kad suvaldys, nors dažnai viskas baigiasi labai skaudžiai. Degint ražienas ar šiaudus laukuose draudžiama, gaisrai atviruose plotuose neretai gali persimesti į sodybas, miškus, iškyla grėsmė žūti ne tik žvėreliams bet ir žmonėms“, – sako gaisrų tyrėjas Žilvinas Karaciejus.
Lietuvoje vien šį rugpjūtį gamtoje jau kilo net pustketvirto šimto gaisrų. Daugiausia jų Vilniaus, Kauno ir Šiaulių regionuose. Ugniagesiai 100 kartų skubėjo gesinti degančių ražienų- išdegė 130 hektarų, numalšino 70 gaisrų pievose, 20 kartų gesino miškus ir 10 kartų nuo liepsnų gelbėjo pasėlius.