O po švenčių iš Lietuvos į Didžiąją Britaniją skrendantys emigrantai sako namo grįžtantys pačiu laiku. Po švenčių Vilniaus oro uoste minios žmonių – vieni tautiečiai skrenda ilsėtis į šiltus kraštus – Fuerteventūrą, o – emigrantai grįžta į namus.
Didžiojoje Britanijoje su šeimyna gyvenanti Justė juokauja, kad namo spėjo grįžti pačiu laiku.
„Jeigu atšauks, tai taip ar taip niekur neskrisi – tai ką, namo vis tiek grįžti reikia. O nesibaiminat omikron? – angliškoj spaudoj rašo, kad sergamumas lengvesnis ir lengviau nei delta. Iš Lietuvos skrendant nebijau, bet atvirkščiai skrendant buvo baisoka, kad atvešime. Nes čia dar ne ta padėtis kaip Britanijoje. Esame pasiskiepijusi visa šeima, skiepams nesakome ne – kas privaloma, tas“, – pasakoja Justė.
Jau sausį dėl omikron atmainos pigių skrydžių oro linijų bendrovės „Wizzair“ ir „Ryanair“ stabdo dvidešimt maršrutų iš Lietuvos. „Ryanair“ sausio mėnesį atšaukia skrydžius į Didžiosios Britanijos miestus Birmingamą, Liverpulį, Lidsą. Vokietijoje – Brėmeną, Izraelyje – Tel Avivą. Lietuvos oro uostų Aviacinių paslaugų skyriaus vadovas Aurimas Stikliūnas tikina, kad Jungtinėje Karalystėje ir Izraelyje taikomi labai griežti reikalavimai keliautojams – jų srautai mažėja.
„Vertindamos oro bendrovės, kad prie griežtų reikalavimų keliautojų srautas yra itin mažas priima sprendimą laikinai stabdyti skrydžius iš bendrai visos Europos, įskaitant ir Lietuvos“, – teigia aviacinių paslaugų skyriaus vadovas Aurimas Stikliūnas.
Su tokia nauja kelionių realybe teks susitaikyti mažiausiai iki vasario mėnesio pradžios. Tiesa, tikėtina, kad maršrutai po mėnesio bus vėl atnaujinti.
„Didžioji dalis iš tų sustabdytų maršrutų bus atkurti vasario mėnesį. Žinoma, priklausomai nuo atsižvelgiant į visą epidemiologinę situaciją“, – sako A. Stikliūnas.
Turizmo ir verslo asociacija tikina, kad dėl skrydžių sustabdymo labiausiai nukentės turistai, mat jų skrydžiai bus perkelti kitomis datomis – ne visiems jos tiks ir patiks. Visgi toks skrydžių apkarpymas, prastėjant epidemiologinei situacijai ir šalims užsidarant – nėra netikėtas.
„Per pandemiją ir buvo pakankamai daug naujų krypčių atidaryta ir netgi visi aviacijos ekspertai minėjo – klausimas, ar tai pasiteisins. Aišku, mums gaila tokių krypčių kaip Tel Avivas, kaip Turku. Jei ne pandeminė situacija, būtų galima sulaukti pakankamai daug turistų“, – kalba turizmo verslo asociacijos vadovė Žydrė Gavelienė.
Sparčiai plintant omikron atmainai, Lietuvos laboratorijos jau tiria kone pusę tūkstančio įtariamų atvejų. O Statistikos departamentas nuo Naujųjų metų visuomenei užveria duomenis apie vaikus, sergančius COVID-19. Nuo šiol COVID atvirų duomenų rinkiniuose nelieka jokios papildomos informacijos apie jaunesnius nei 20 metų amžiaus asmenis. Nuo koronaviruso mirus vaikui nuo visuomenės valdininkai slėps kurioje savivaldybėje vaikas numirė, kokia jo lytis.
„Laikinai nusprendėme neberodyti asmens identifikavimą palengvinančius požymius kaip savivaldybė ir lytis. Galiu pasakyti, kad šiuo metu neturime geresnės išeities. Ir noriu tik patikslinti, kad mirties, skiepijimo ar užsikrėtimo faktai iš duomenų rinkinių niekur nedingsta“, – teigia statistikos departamento direktorė Jūratė Petrauskienė.
Tokią duomenų cenzūrą kritikuoja mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius. Pasak jo, nuo šiol nebus aišku, kurioje savivaldybėje vaikų sergamumas yra didžiausias. Maža to, tokia duomenų cenzūra pasitarnaus ir antivakseriams.
„Lietuvos antivakseriai turi vieną ypatingą savybę – jie kaip velnias kryžiaus bijo Lietuvos duomenų. Jiems kuo mažiau duomenų, tada ir geriau, nes jie tiesiog gali skleisti savo tas idėjas rodydami kitų šalių pavyzdžius“, – tikina „Euromonitor“ duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Tiesa, mirties, skiepijimo ar užsikrėtimo faktai iš atvirų duomenų niekur nedingsta. Statistikos departamentas tikina, kad toks sprendimas yra laikinas.