Pats Gražulis, kaip ir įprastai, aiškina, kad tai politinis susidorojimas ir persekiojimas. Ir pripažįsta, kad paskirtą baudą sumokėjo ne savo pinigais.
Balandį Gražulis po Seimą vaikščiojo geros nuotaikos ir su šypsena – Aukščiausiasis Teismas tuomet nesugebėjo paskelbti verdikto, kaltas Gražulis dėl atstovavimo „Judex“ interesams, ar ne. Ir nusprendė, kad šiam klausimui reikia išplėstinės teisėjų kolegijos.
Ir štai, praėjus daugiau nei pusmečiui, 7 teisėjai Gražulio klausimą išsprendė: „Nuteistojo Petro Gražulio ir jo gynėjo, advokato Rolando Tilindžio kasacinį skundą atmesti.“
„Tai yra politinis susidorojimas. Aš kitaip nevertinu šitų teismų sprendimo. Lietuvoje teisingumas bankrutavęs“, – sako Seimo narys Petras Gražulis.
Dar pernai pavasarį Gražulis buvo pripažintas kaltu baudžiamojoje byloje, kad būdamas parlamentaru atstovavo šaldytus pusgaminius gaminančiai bendrovei „Judex“, rūpinosi jos verslo reikalais, sprendė įvairius klausimus su veterinarijos tarnybos vadovu, stengėsi paveikti Rusijos valdininkus, kad „Judex“ produkcija galėtų keliauti į Rusiją.
Gražulį tiek pirmos, tiek ir apeliacinės instancijos teismai pripažino kaltu dėl piktnaudžiavimo ir skyrė 15 tūkstančių eurų baudą. Dabar tą konstatavo ir Aukščiausiasis Teismas.
Reikėjo ne bausti, o sveikinti
„Tai yra piktnaudžiavimas Seimo nario statusu, būtent veikiant privataus juridinio asmens ir savo interesais ir naudai ir siekiant, ir kišantis į kitų valstybės tarnautojų veiklą“, – tvirtina Aukščiausiojo Teismo teisėja Gabrielė Juodkaitė-Granskienė.
„Masiulis nekaltas, su dėžute pagautas rankose, šiandien mes matome faktiškai išteisintą beveik milijoną eurų paėmusį Kauno savivaldybės administracijos direktorių, milijoną paėmei, 60 tūkst. grąžinai ir jau esi laisvas. Kas darosi mūsų valstybėje? Aš džiaugiuosi, kad mane trypia iki galo, bet viduje esu nekaltas“, – teigia Seimo narys Petras Gražulis.
Viskas prasidėjo po to, kai 2015-aisiais Rusijos valdininkai „Judex“ koldūnuose aptiko listerijos bakterijų. Nuo tada teisėsauga ir pradėjo fiksuoti Gražulio darbą „Judex“ interesams. Tą fiksavo 2 metus.
„– Jokių ryšių neįrodė. — O kokie tie yra jūsų ryšiai su „Judex“? — Jokie. — Bet tik dėl „Judex“ jūs rūpinotės reikalais. — Rūpinausi, klausykit, šimtu įmonių, daugiau ir tūkstančiu žmonių. Aš paprašiau, ateikit ir paliudykit – bijom. Uždarys įmonę, sako. Negalim. Štai, kokioje Lietuvėlėje mes gyvenam“, – žurnalistui atsakinėja Seimo narys Petras Gražulis.
Gražulis sako, kad reikėjo jį ne bausti, o kaip tik sveikinti: „Tai džiaukitės, jeigu ten buvo produkcija užnuodyta, tai gal būtų išnuodyta visa kariuomenė Rusijos. Tai gal būtų šiandien net Ukrainos neužpuolę, ir mes būtume saugesni. Už tai mane turėtų sveikinti prokuratūra ir visi, o dabar ką jie daro? Jie dirba kartu su Rusijos prokuratūra.“
Pats tyrimas buvo pradėtas 2016-aisiais, nors neliečiamybė Gražuliui buvo panaikinta tik 2020-ųjų pabaigoje. Prabėgo beveik dešimtmetis nuo tyrimo pradžios, kol teisėsauga pagaliau padėjo tašką.
Baudą sumokėjo iš žmonių aukų
Gražulis sako, kad skirtą 15 tūkstančių eurų baudą jau sumokėjo. Tiesa, ne savo pinigais.
„– Žmonės suaukojo ir sumokėjau. — Iš žmonių aukų? — Taip, žmonės aukojo, giminaičiai daugiausiai. — Visą sumą paaukojo? — Visą visą. — Bet klausykit, jūs gi turtingas žmogus. — Koks čia turtingas? — Deklaraciją pažiūrėjus, pinigų turit. — Taip, bet iš kitos pusės, jeigu žmonės mato šitą neteisybę, ir ypač giminaičiai aukoja, tai ačiū jiems. Ir ačiū tiems, kurie suaukojote“, – sako Seimo narys Petras Gražulis.
Gražulis deklaravo pernai turėjęs turto, kuris vertas ketvirčio milijono eurų. Vien banko sąskaitoje turi daugiau nei 50 tūkstančių eurų. Bet gali būti, kad sulauks ir naujų baudų, mat Seimas jau pradėjo diskusijas, ar naikinti jam neliečiamybę už tai, kad jis iškoneveikė gėjus.
„Gerbiamas Petrai, per visą Nepriklausomybės Seimo darbą, tai jau yra 6-oji komisija sudaryta, būtent spręsti jūsų atvejus“, – teigia konservatorių frakcijos narė Dalia Asanavičiūtė.
Parlamentui pristatyta komisijos išvada ir dėl galimo Remigijaus Žemaitaičio antisemitizmo.
„Sąmoningai, pakartotinai ir tikslingai skleidė tiesos neatitinkančią informaciją apie žydų tautą bei žydų tautybės asmenis“, – sako Konservatorių frakcijos narys Arūnas Valinskas.
Ar panaikinti Gražulio neliečiamybę ir ar kreiptis dėl Žemaitaičio į Konstitucinį Teismą, parlamentarai balsuos kitą savaitę.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.