„Aš nesu toks žmogus piktybinis, kuris nesugeba savo darbo, nemoka dirbti. Palaukit, atsiprašau, kad ir vaistai, vis tiek nesuveikia“, – ilgametė Panevėžio moterų pataisos namų slaugytoja Lidija Butėnienė, vos tik ima pasakoti apie situaciją darbe, nesulaiko ašarų.
Ir ramiai kalbėti apie darbą moteris negali jau kelis mėnesius. Nuo to laiko, kai į pataisos namų medicinos punktą buvo priimta dirbti nauja šeimos gydytoja Rima Šakėnienė.
„Toks kabinėjimasis vaikiškas, nesveikai“, – priduria slaugytoja Lidija Butėnienė.
Psichologiniu smurtu ir net terorizavimu darbe gydytoją kaltina ir kitos trys ilgametės įstaigos slaugytojos. Moterys tikina: tai, ką patiria darbe, netelpa į jokias padorumo ir pagarbos ribas. Štai Gitana Petrauskienė naujosios gydytojos pykčio ir pažeminimų sulaukė vos trečią darbo dieną kartu. Po netikėto kivirčo moteriai pačiai teko kreiptis į medikus.
„Mane visaip išvadino: ir proto neturinčia psichine ligone, kad aš kalėjime turėčiau sėdėti, kad aš neverta žmogaus vardo ir kad man reikia licenciją atimti. Man visa tai buvo pasakyta į akis, trečią darbo dieną“, – sako slaugytoja Gitana Petrauskienė.
„Mačiau, kaip kolegę visais žodžiais vadino negražiai, bandžiau situaciją švelninti, bet daktarė toliau ją įžeidinėjo“, – pasakoja slaugytoja Jolanta Gasparaitienė.
Nuo įtampos darbe jau visos keturios slaugės pačios gydosi namie. Pataisos namuose nebelikus nė vienos slaugytojos, prieš kelias savaites situaciją mėgino glaistyti komisija. Tačiau po jos apsilankymo, pasak moterų, viskas tik dar labiau paaštrėjo. Esą slaugytojos sulaukė ne palaikymo, o akibrokšto.
„Pažiūrėsim, kas tau rytoj bus. Taip buvo pasakyta prie visų tų komisijos narių, kurie buvo atėję. Sakau, klausykit, girdit, ji man dabar jau grasina, sakau, kaip man dabar reiks dirbti“, – teigia L. Butėnienė.
„Ji minėjusi, kad jos sesuo dirba ministerijoj. Ir kai atvažiavo ta komisija, mūsų valdžių gydytoja Cechanavičienė Dalia, kurią ji vadino vardu, ta daktarė familiariai pareiškė: šita gydytoja čia dirbs ir gal jums pačioms reikėtų pasiieškoti darbų. Čia iš komisijos taip buvo pasakyta“, – kalbėjo G. Petrauskienė.
„Ne, mes važiavome į įstaigą, kol jos neturėjo nedarbingumo, ir bandėme tą situaciją visą spręsti. Klausėme dėl iškilusių problemų, kas iš tikro vyksta, bandėm patarimais dalintis“, – sako pavaduotojas medicinai Marius Dudonis.
Kilus skandalui, jo glaistyti į Panevėžį suskubo pats visos šalies Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktorius. Tačiau kalbėti panoro jau ir kalinės. Nuteistosios viena per kitą taip pat skundėsi medikės darbu ir elgesiu.
Esą vienai vos nenumarino kūdikio, kitai po nago operacijos pakeitė išrašytus chirurgų vaistus, kad po to supūliavo ir sutino koja. Apie tai pasakoja nuteistosios.
„Jam buvo temperatūra, kosulys, aš įsirašiau pas daktarę, ji patikrinusi pasakė, kad jam nieko nėra. Vaikas atsidūrė reanimacijoj. Jis prabuvo 2 paras, jam buvo beprasidedantis plaučių ir ausų uždegimas.“
„Esu tikrai pakraupusi ir skausmingai išgyvenusi 4 naktis, net nemiegojau, man sausio 10 dieną pašalintas operacijos metu nagas. Savaitgalį man darė perrišimus su betodinu, o pirmadienį pasirodžius daktarėms, šį vaistą nuėmė.“
„Sunku atsakyti, kodėl taip yra atliekamas tarnybinis patikrinimas. Pagrindinė užduotis – nesurasti kaltų. Neapibrėžti, kas kaltas“, – pasakoja Laisvės atėmimo vietų ligoninės vadovas Ramūnas Šilobritas.
Apie skriaudžiamas slaugytojas ir santykius su kolegėmis nutarėme pasiteirauti pačios gydytojos, tačiau ji bendrauti atsisakė
„Derinkit su direktoriumi laiką, tada bus galima kalbėti“, – teigė moteris.
Galiausiai gydytoją nuo kalbinimo užstoja ir pats ligoninės direktorius.
„Jaučiasi, kad prieš ją smurtaujama. Emocinis smurtas, todėl tikrai norėčiau, kad netrukdytumėt, leiskit jai dirbt ir išeikit.“
O namie besigydančios slaugytojos tvirtina, kad iki šiol nesulaukė jokio atsakymo į skundus, nors į vadovybę raštu kreipėsi dar gruodžio 10 dieną.
Kol slaugytojos serga, jas laikinai keičia kasdien į Panevėžį vežiojamos darbuotojos iš Praveniškių kalėjimo.