Ir nors dujos atpigo, kai kurie gyventojai piktinasi, kad „Ignitis“ juos baudžia už tai, jog per mažai dujų suvartojo – keičia tarifus į aukštesnius.
Panevėžietė Regina su nerimu laukia sąskaitos už sausį patiektą centralizuotą šilumą. Gruodį už savo 50 kvadratinių metrų buto šildymą moteris turėjo mokėti 60 eurų. O sausio pradžioje atėjo šalčiai, tad senjorė prisimena rytus, kai lauke temperatūrai nukritus žemiau minus 20 laipsnių apledėjo langai.
„Lauke šalta, o kambary šilčiau, rasojo langai. Tai apačioj pridedi ranką, krenta, buvo sušalęs vanduo“, – pasakoja panevėžietė Regina.
Senjorė jau taupo, kad galėtų susimokėti už šio mėnesio šilumą.
„Taip ir gyveni, vaikštai, ieškai, kur pigiau. Pasitaupyti, išvažiuoti, kur nueiti į teatrą, nebeturiu pinigų“, – atvirauja moteris.
Šilumininkai perspėja, kad sausio šildymo sąskaitos išties bus iki ketvirtadalio didesnės už gruodžio. Ir nors kilovatvalandės kaina Panevėžyje, kaip ir daugelyje didmiesčių sausį, palyginti su gruodžiu, netgi šiek tiek sumažėjo, dėl buvusios apie 5 laipsniais šaltesnės sausio temperatūros sąskaitos bus didesnės.
„Šitas sausis turi –4 laipsnių vidutinę laukiamą temperatūrą. Gruodis ar praeitų metų sausis buvo nuo +0,1 iki +0,3 laipsnių. Reiškia, šitas faktorius 22 proc. padidins šildymo sąskaitų dydį“, – sako šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
„Sausio orai, lyginant su praeitu mėnesiu, yra 5 laipsniais šaltesni, apie 20 proc. suvartojamos šilumos kiekis išaugęs, galima tikėtis ir ūgtelėjusių sąskaitų už sausio mėnesį“, – teigia Vilniaus šilumos tinklų atstovė Rūta Jasiulionienė.
Kaune šildymo kainos toliau didėja
Šilumininkai jau skelbia ir vasario šilumos kainas, kurios cento dalimis mažesnės už sausio. Tik Kaune šildymo kaina toliau didėja, tad kauniečiams jau teks už šilumą mokėti brangiau nei šiauliečiams ir panevėžiečiams.
„Aukcione perkamos šilumos kaina buvo šiek tiek didesnė, tai lėmė 0,1 proc. kainos padidėjimą“, – tvirtina Kauno energijos atstovas Šarūnas Bulota.
Sausį daugiau mokėti teks ne tik už šildymą, bet ir už elektrą. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba 2–3 centais padidino reguliuojamą tarifo dalį, tad elektra pabrango visiems nepriklausomą tiekimą turintiems gyventojams. O tie, kas turi nefiksuotos kainos planus, už elektrą mokės ir dar brangiau, mat dėl sausį buvusių šalčių vidutinė kilovatvalandės kaina biržoje pakilo iki beveik 12 centų.
„Jei lygintume su gruodžiu, tai kaina didesnė, gruodį vidurkis siekė apie 9 ct“, – tvirtina energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Sausio vidurkį nulemia sausio 4–6 d., kuomet kaina siekė net 67 ct/kWh. Tuo metu buvo šalti labai orai, ypač Šiaurės Europoje, neveikė kelios šiluminės elektrinės.
Taupysi – mokėsi brangiau
Biržoje kritus dujų kainai, „Ignitis“ gyventojams tiekiamas dujas šiek tiek atpigino ir reguliuotojas. Tačiau šiuo pigimu džiaugiasi toli gražu ne visi dujų vartotojai. Beveik 10 tūkst. vartotojų sulaukė laiškų su perskaičiuotomis sąskaitomis už praėjusius metus. Tie, kas dujas taupė ir jų suvartojo mažiau nei pagal pasirinktą planą, Ignitis reikalauja susimokėti papildomai nuo kelių iki kone šimto eurų.
„Dengia infrastruktūros dalį. Infrastruktūra tai vamzdžiai, kuriais teka dujos, ji reikalinga. Gali suvartoti kelis kubinių metrų dujų per mėnesį, o gyvena atokiau, iki jo turi ateiti infrastruktūra. Jos išlaikymas kainuoja“, – sako „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Energetikos agentūros vadovė pripažįsta, kad tokią dujų tarifų metodiką reikėtų keisti, kad dujas taupantys gyventojai finansiškai nenukentėtų.
„Ar metodika galėtų būti peržiūrėta? Kaip bet kuris teisės aktas, tvarka, galbūt tobulintina, tą turi padaryti visos suinteresuotos pusės“, – teigia energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Iki 300 kubinių metrų dujų per metus suvartojantiems klientams „Ignitis“ šiemet dujas parduoda pagal planą „Minimalus“ už 1,29 eurus už kubinį metrą, o tiems, kas sunaudoja dujų daugiau, kubinis metras kainuoja trečdaliu pigiau – 0,83 centus. Toks didžiulis kainos skirtumas neteisingą planą pasirinkusiam vartotojui gali metinę sąskaitą padidinti beveik šimtu eurų ir vartotojai skundžiasi, kad už dujų taupymą yra baudžiami.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.