Respublikinės Šiaulių ligoninės koridoriuje kardiologo konsultacijos ir kardiogramos laukia iš Kuršėnų atvykęs Aloyzas. Vizito vyras laukė apie tris mėnesius.
„Tai pastato tave į eilę. Kada ateina eilė, tai tada registruoja. Priregistravus mėnuo ar daugiau praeina“, – kalba pacientas Aloyzas.
Vyras pasakoja ne tik kardiologo laukiantis. Užsiregistravo pas kitus specialistus ir vėl lauks ne vieną savaitę.
„Aš esu, pavyzdžiui, užsiregistravęs urologus, tai man sakė registratūroje: pas urologą pateksi po trijų mėnesių, ne anksčiau nei po trijų mėnesių. Taip pat pas okulistą – mėnuo, du mėnesiai, kad akis tau pažiūrėtų“, – sako Aloyzas.
Aloyzas jau eina ruoštis kardiogramai, tačiau abejoja, ar specialistai gydymo įstaigose labai užimti.
„Nors, kaip matote, koridoriai tušti, kabinetų pilna, man atrodo, pakankamai ir gydytojų yra. Nors, sako, gydytojų trūksta. Abejoju tuo, kad trūksta“, – tvirtina Aloyzas.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, šiuo metu sudėtingiausia Lietuvoje patekti pas odontologą ortodontą – vizito per artimiausią mėnesį sulaukia tik kas antras pacientas. Kardiologo, neurologo ar akių ligų gydytojo konsultacijos trys iš dešimties pacientų laukia daugiau nei mėnesį.
„Didžiausios eilės šiuo metu yra pas neurologus, kardiologus, traumatologus, echoskopuotojus“, – teigia Šiaulių ligoninės vadovas Mindaugas Pauliukas.
Pasak Šiaulių ligoninės vadovo, yra ir specialistų, pas kuriuos eilių nėra. Gydymo įstaiga bando pritraukti trūkstamų specialistų, tačiau ligoninės vadovas klausia: „Ar tikrai yra reikalinga siųsti tam tikrus žmones pas antro lygio specialistus, nes labai labai dažnai daug problemų galim išspręsti pirmame lygyje – šeimos gydytojo kompetencijoje.“
Pacientų organizacijos sako: susidaro kurioziška situacija – žmonės moka sveikatos draudimą, o jeigu specialisto prireikia, būna priversti kreiptis į privačias klinikas ir, aišku, už paslaugas sumokėti iš savo kišenės.
„Jeigu, sakykime, yra skirta lėšų priimti 10 pacientų, bet dienos metu gydytojas galėtų priimti ir 15 ar 20, tai atitinkamai per tiek sutrumpėtų ir eilė. O dabar iš tikrųjų yra taip“, – sako Pacientų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.
Sveikatos apsaugos ministras įsitikinęs, kad problemų kyla dėl elektroninės registravimo sistemos. Su ligonių kasomis sutartis sudariusios apie 800 gydymo įstaigų, tačiau tik mažiau nei pusė iš jų pateikia duomenis apie galimus vizitų laikus.
„Aš suprantu, kad yra patogu, kada tu nesi registravęs visų savo laikų, bet koks politikas, bet koks įtakingas žmogus gali pasiskambinti, gauti vizitą. Galime aptarnauti artimuosius, šeimos narius, pažįstamus ir sakyti, kad mano diena yra kupina“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Pacientai išankstinio registravimo sistemai taip pat turi pastabų.
„Daugiausiai būna vienam mėnesiui į priekį. Ir jeigu tau baigiasi vaistai ar kažkas ir tu nori užsiregistruoti, kad laiku galėtum išsirašyt, ne visada tu pataikysi“, – aiškino V. Augustinienė.
Pasak ministro, didžiausia dalis pacientų ligoninėse – vyresni nei 65-erių metų žmonės, pusė iš jų elektronine sistema nemoka naudotis. Dar sudėtingiau, pasak ministro, kai pacientai būna lojalūs savo gydytojams.
„Pas kai kuriuos medikus yra didžiulės eilės. Sistema rodo: pas kai kuriuos tų eilių nėra. Bet žmogus nori konkrečiai pas šitą, o ne kitą gydytoją. Tai įprotis, kad noriu pas tą konkretų gydytoją“, – teigė A. Dulkys.
Išankstinio registravimo sistema pradėjo veikti dar 2019 metų sausį. Lėtą gydymo įstaigų įsitraukimą į sistemą ministras žada skatinti pažadėdamas reikalingą finansavimą.