Ministras Dulkys žada tokią praktiką išgyvendinti – gyvų konsultacijų nuo gegužės mėnesio turės padaugėti. Maža to, prievolės izoliuotis neliks net ir sergantiems koronavirusu.
Iššūkių poliklinikose netrūksta ir pacientams, ir gydytojams. Per dieną Antakalnio poliklinikoje šeimos gydytojai aptarnauja iki 60 pacientų, iš jų – apie 60 procentų yra apžiūrimi gyvai, o likę – 40 procentų – nuotoliu. Milžiniškos eilės ir pas antrinio lygio specialistus – laukti tenka mėnesiais:
„Jeigu pas neurologą, tai tris mėnesius, jei pas reabilitologą, tai 4 mėnesius, pas oftalmologą irgi 4 mėnesius laukiau.“
Tiesa, Antakalnio poliklinika tikina, kad prioritetą teikia gyvoms pacientų konsultacijoms. O nuotoliu, pavyzdžiui, šeimos gydytojai konsultuoja tik sergančius pacientus.
„Nuotolinės konsultacijos išlieka tiems, kurie karščiuoja, kurie nori prasitęsti vaistus, dėl jų pratęsimo. Jei pacientas karščiuoja, jisai aptarnaujamas telefonu ir po to nukreipiamas apžiūrai į karščiuojančių pacientų kabinetus“, – aiškina Antakalnio poliklinikos atstovė Rūta Vanagienė.
Visgi iki šiol galiojusią ekstremalią situaciją dėl koronaviruso Vyriausybė nusprendė atšaukti jau nuo gegužės 1 dienos. Ministras Arūnas Dulkys tikina, kad nuotolinių konsultacijų poliklinikose turės sumažėti ir padaugėti gyvo bendravimo tarp pacientų ir gydytojų. Iki šiol poliklinikos savo nuožiūra apsispręsdavo dėl to, kaip konsultuoja pacientus.
„Yra dalykų, kur nuotolinė konsultacija yra puiki, savo ruožtu bendras paslaugų teikimas kontaktiniu būdu turėtų būti padidintas“, – teigia A. Dulkys.
Pacientai viliasi, kad pasibaigus pandemijai nebereiks gydytis telefonu:
„Ne, nuotoliniu labai prastai. Ačiū Dievui, kad viskas stoja vėl į ritmą ir vėl galime eiti pas daktarus.“
„Neįmanoma paaiškinti padėties, daktarei vietoj sėdint visai kitaip atrodo, o telefonu negali paaiškinti.“
O ministras Dulkys pažėrė ir daugiau naujovių – atšaukus ekstremalią situaciją nebelieka ir priedų, kuriuos gydymo įstaigose gaudavo kovidinius pacientus gydantys medikai.
„Pandemija aiškiai atsitraukė ir laikas grįžti prie kitų paslaugų teikimo, kur kai kuriuose gydymo įstaigose jų teikimas yra sumažėjęs ir iki 20–30 procentų, o už jas yra mokama“, – sako A. Dulkys.
Tiesa, Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis tokiais valdžios sprendimais nusivylęs – algos sumažės, o krūviai nesusitrauks.
„Tai atlyginimai, be abejonės, tie, kurie gaudavo kovidinius priedus, sumažės beveik per pusę. Tie, kurie dirbo tiesiogiai kovidiniuose skyriuose jie gaudavo dvigubus atlyginimus“, – kalba Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.
Skeptiškai Vyriausybės planą atšaukti beveik dvejus metus trukusią ekstremalią situaciją dėl COVID-19 vertina ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Pandemija, tegu ir gerėja situacija, bet yra ir pacientai, yra ir mirčių kiekvieną dieną. Reikia išteklių tam ir Vyriausybė neturi nuo to nusišalinti. O jeigu nori nuimti apribojimus, ministras Dulkys tą galėjo padaryti kada tik nori – nereikia nieko naikinti“, – tikina buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
O atšaukus ekstremalią situaciją, pacientų laukia ir daugiau naujovių – prievolės izoliuotis neliks net ir sergantiems asmenims. Izoliacija bus tik rekomenduojama.
„Pasibaigus ekstremaliai situacijai, toks dalykas kaip izoliacija, privaloma izoliacija, išnyksta iš repertuaro. Tai yra gydytojo sprendimas – nedarbingumas“, – aiškina A. Dulkys.
Ekstremali situacija nustos galioti nuo gegužės pirmos dienos. Tuomet nebebus privaloma dėvėti ir kaukių viešajame transporte, ligoninėse ir slaugos įstaigose. O ateityje vakcinacija nuo koronaviruso, tikėtina, bus integruota į imunoprofilaktinį skiepų kalendorių.