Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ vietos bendruomenės atstovas Mantas Martišius aiškino, kad dėl šios zonos įvedimo sustos visos bendruomenės gyvenimas, o Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė teigė, kad tai palies ne tik Rudaminos gyventojus.
Pone Martišiau, kaip jūs sužinojote, kad toje teritorijoje, kur gyvenate jūs ir jūsų kaimynai, planuojama įvesti sanitarinę apsaugos zoną (SAZ) ir kas yra SAZ?
M. Martišius: Buvo gautas Nacionalinės žemės tarnybos (NZT) raštas, kuris parašytas pakankamai sudėtinga kalba. Aš esu mokslų daktaras, bet skaičiau ir skaičiau, kadangi tai ne mano sritis, tai kol supratau, kuo tai kvepia, o kvepia labai rimtomis pasekmėmis, tai užtruko. Tada per socialinius tinklus pradėjome burti bendruomenę, nes tuos laiškus gauna ir kiti žmonės, o tos pasekmės yra labai rimtos.
O ką tai reiškia? Tai reiškia vietos bendruomenės, daugiau nei 7 tūkstančių gyventojų, gyvenimo paralyžiavimą. Jei kitais metais žmogus norėjo statytis namą, jam patekus į SAZ to jis padaryti negalės, jei norėjo renovuoti namus – negalės, jei kažkas norėjo atidaryti verslą ar kavinę – jis to daryti negalės.
Dar daugiau – tame regione yra keturios mokyklos. Yra dailės mokykla, yra lenkų mokykla, lietuvių mokykla ir dar viena mokykla, kurios patenka į SAZ. Formaliai aš nelabai įsivaizduoju, kaip kenksmingoje aplinkoje esančios mokymo įstaigos, darželiai gali toliau veikti, nes iš jų turėtų būti atimti higienos pasai ir jos turėtų būti perkeltos. Ir visa tai yra padaroma, nes įstatymas yra parašytas taip, kad jis yra palankus tik vienam ūkio subjektui, kuris sako, o dabar visi darysite taip, kaip aš noriu, nes taip, kaip norite jūs, yra nesvarbu. Mano noras yra įrašytas į įstatymą ir jis turi būti vykdomas, o jūs turite paklusti šitam diktatui.
Ponia Gedviliene, kodėl įstatymas stovi verslo pusėje, bet ne gyventojų? Kaip manote, kodėl susidarė tokia situacija?
A. Gedvilienė: Šitas įstatymas buvo priimtas 2019 metais, aš nedalyvavau šio įstatymo rengime, todėl man yra sunku pakomentuoti. Kita vertus, bendraujant su specialistais, kurie dalyvavo rengiant ir svarstant tą įstatymo projektą, girdėjau, kad buvo labai stiprus verslo subjektų dalyvavimas derinant, svarstant projektą ir teikiant pasiūlymus, ir mažiau girdimas arba visai negirdimas visuomenės ir bendruomenės balsas.
Įstatymas pradėjo galioti, galiojo ir šiandien dienai mes turime metų pabaigą, kada pagal vieną iš įstatymo normų jau turi būti pradėtos registruoti sanitarinės zonos. Dėl to ir yra suskubta tą padaryti, todėl mes tik dabar dienos šviesoje pamatėme, kokia tai yra didžiulė problema ir kokia tai neteisybė visų tų žmonių atžvilgiu, kurie gyvena kilometro spindulio atstumu nuo bet kokio veikiančio subjekto.
Reikia pažymėti, kad tai – ne tik Rudaminos paukštyno atvejo problema, tai taikoma visoje Lietuvoje esantiems subjektams, kurie turi tą pačią užduotį – apsibrėžti SAZ. Nors šiandien mums nepavyko išsiaiškinti, kiek tiksliai yra tokių asmenų, kurie realiai gyvena SAZ, bet aš net neabejoju, kad tai bus didžiulis skaičius žmonių. Ir jei niekas nebus padaryta, sausio pirmą dieną jie atsibus naujoje realybėje, kurioje jie galės vykdyti tik tą veiklą, kuri iki šiol vyko, bet visos kitos veiklos – nauja statyba, sklypų dalinimas ir kt. jau nebebus galima.
Daugiau išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.