Mergina prigludusiu triko plastiškai šoka. Už jos – spalvingas paveikslas. Tai vienas iš daugybės vaizdo įrašų, kuriais vilnietė dailininkė ir šokėja Modesta Butautytė, pasivadinusi Monisha, dalijasi per socialinius tinklus.
Nežinia, kas labiau, šokiai ar spalvingi paveikslai, pritraukia, bet Monisha turi tūkstančius sekėjų ir pardavinėdama paveikslus gyvena ne vienerius metus. Nors tapydama šokti ėmė, kaip pati sako, ne dėl reklamos.
„Jokios logikos ir jokio rinkodarinio užmanymo, tiesiog neatsiejama iš manęs, o visai smagu būtų šokti ir tapyti“, – pasakoja Modesta Butautytė-Monisha.
Pamatę Monishos vaizdo įrašus žmonės pirmiausia atkreipia dėmesį į jos šokį, o ne į paveikslus.
Kad dailininkės šokis traukia akį, nenuostabu – ji buvusi balerina, daugkartinė gatvės šokių čempionė. Pirmoji profesija pravertė ir ieškant klientų paveikslams.
„Aš baigiau menininkų mokyklą, tokiose mokyklose nemoko kaip parduoti, moko kaip sukurti, tai mus moko 10 metų ir daugiau, kai išeini iš meno mokyklos tikrai labai sunku“, – sako M. Butautytė-Monisha.
Jei nešoka prie paveikslų, tai prie jų Monisha fotografuojasi. Prie paveikslų derina spalvingus drabužius, kai kur pozuoja ir pusnuogė.
„Žmonės perka artistą, visiems yra įdomu už tos drobės, kas stovi, to žmogaus istorija, drama, kančia“, – sako menininkė.
Ne visiems žmonėms menininkės apsinuoginimai ir šokiai prie paveikslų patinka.
„Ten man kažkokia nuoga ar kažkokia kažkaip nežinau, kadangi jau tokie amžiuje, sakom mes ne taip suprantam“, – sako gatvėje kalbinta praeivė.
„Yra suplakta kugel mugel, kaip sako“, – teigia kalbintas vilnietis.
Priekaištų dėl šokių prie paveikslų yra sulaukusi ir pati menininkė.
„Ką aš čia darau, kad man reikėtų eiti striptizą šokti, o ne tapyti, kad aš nieko nepasieksiu“, – pasakoja M. Butautytė-Monisha.
Menas parduoti meną
Pusnuogis šalia savo paveikslo yra nusifotografavęs ir žinomas dailininkas Algis Kriščiūnas. Vis dėlto, dažniau jis fotografuojasi apsirengęs.
„Kadangi aš nesu daili mergina, tai kažkaip savo grožiu ir šokiais aš negaliu suvilioti pirkėjo, kad jis pasakytų vau, va šitas menininkas yra žiauriai įdomus“, – sako A. Kriščiūnas.
Nors ir be nuogybių, šalia savo paveikslų Algis Kriščiūnas fotografuojasi taip, kad pačios nuotraukos tampa tarsi meno kūriniais. Nenuostabu – Kriščiūnas ir garsus fotografas. Šios nuotraukos jam padeda rasti klientų.
Kriščiūnas įsitikino – žmonės paveikslus renkasi ne tik dėl to, kokį jausmą sukelia pats kūrinys, bet ir jo autorius.
„Jeigu tu žinosi, kad paveikslas labai gražus, bet autorius kažkoks žmogžudys, kanibalas ir pedofilas, sakysi – nenoriu to paveikslo net matyti“, – sako menininkas.
Įsileisti žmones į savo kūrybos virtuvę – ne naujiena.
„Priiminkim iš meno istorijos Salvatore Dali, kokius jis performansus ir akcijas darydavo, arba Pablo Pikaso, kokie jie buvo aktyvūs, tai čia tikrai nieko naujo“, – teigia meno ekspertė Dalia Stomienė.
Salvadoras Dali žiūrovų minias pritraukiančius performansus kūrė tiesiog gatvėje.
„Parduoti turbūt yra pusė darbo. Aš galvoju, net ir tokie garsūs menininkai kaip koks nors Salvadoras Dali, jisai irgi, kol jisai nesusitiko savo gyvenimo meilės Galos, kuri buvo jo vadybininkė, tol jisai nieko nepardavė“, – sako A. Kriščiūnas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.