Romoje, savo namų balkone italų fizikas veikiausiai kalbasi su Nobelio premijos komiteto atstovais arba jį sveikinančiais artimaisiais – Giorgio Parisi laimėjo Nobelio fizikos premiją.
„Turiu pripažinti, dar neskaičiau motyvų, kodėl laimėjau. Bet esu laimingas. Kol kas bandau atspėti tikslias priežastis“, – sako Nobelio premijos laureatas Giorgio Parisi.
Italų fizikas – vienas iš trijų šiandien paskelbtų Nobelio fizikos premijos laureatų.
„Pusė premijos atitenka Giorgio Parisi už netvarkos ir fliuktuacijų tarpusavo ryšio fizinėse sistemose atradimą. Pradedant atomais ir baigiant planetų lygmeniu“, – teigia Švedijos Karališkosios mokslų akademijos atstovas Goranas Hanssonas.
Italo pasiekimai ne tik skamba sudėtingai, bet juos ir sudėtinga paaiškinti. Vyras plėtojo sudėtingų sistemų teoriją. Paprastai tariant – italas sugebėjo rasti tvarką ten, kur, rodosi, vyrauja chaosas.
Kitą pusę milijono eurų pasidalins japonų kilmės amerikietis ir vokietis, kurie padėjo pamatus klimato modeliavimui ir prognozėms.
„Negalime tiksliai pasakyti, koks kitą savaitę bus oras, bet teisingai pritaikius fiziką – galime prognozuoti, kas nutiks su klimatu. Ypač, kaip jį paveiks anglies dvideginio išmetimai“, – sako taikomosios fizikos profesorius Davidas Havilandas.
Vienas iš premijos laimėtojų, prieš 20 metų į pensiją išėjęs vokiečių klimato modeliuotojas sako, jog išgirdęs apie Nobelio premiją nesuvokė, ar tai realybė, ar sapnas. 89-erių Klausas Hasselmannas žada atšvęsti.
„Tikrai atšvęsime. Čia mano dukra, žmona. Manau, atšvęsime“, – džiaugiasi Nobelio premijos laureatas Klausas Hasselmannas.
Visi trys fizikai be piniginės premijos gaus ir po auksinį medalį ir diplomą. Rytoj bus skelbiamas Chemijos premijos laureatas ar laureatai, o ketvirtadienį ir penktadienį laukiamiausios – literatūros ir taikos premijos.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.