O premjerė Ingrida Šimonytė po susitikimo su Švedijos premjeru pareiškė nesitikėti greito sprendimo dėl dalies pinigų susigrąžinimo iš Švedijos už pernai iš jos nupirktą brangią elektrą.
Prie Marijampolės gyvenantis ūkininkas Povilas Žolynas savo namų valdoje jau ketverius metus turi įsirengęs saulės elektrinę. Vyras šia investicija džiaugiasi, mat už elektrą nieko nebemoka. Tačiau jis stebisi, kad perteklinę elektrą jis parduoda vienam iš didžiųjų nepriklausomų tiekėjų po 8 centus už kilovatvalandę, tačiau šis ją kaimynams parduoda daug brangiau.
„Perka iš mūsų po 8 centus, o mano kaimynui parduoda po 30–40 centų. Yra labai didelis godumas elektros tiekėjo užsidėti tokį didelį antkainį. Valstybės mastu plėšikavimas“, – tvirtina Povilas.
Po pernykščio brangimo elektrai šiemet jau atpigus, nepriklausomi elektros tiekėjai toliau mažina tarifus gyventojams. Štai jau ir daugiausiai klientų turinti bendrovė „Ignitis“, kuri fiksuotus planus siūlo pigiau nei vyriausybės kompensuojama 28 centų už kilovatvalandę riba.
„Nauji pasiūlymai klientams mažesnėmis kainomis, nes leidžia rinka, kainos mažėjimas didmeninėje rinkoje daro tiesioginę įtaką“, – aiškina „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Kainoms krentant, pasak „Ignitis“ atstovės, bendrovės konsultantai sulaukia vis daugiau gyventojų klausimų, kaip pasikeisti sutartis. Ėmė strigti bendrovės internetinė svetainė.
Dabar jau visi trys didieji elektros tiekėjai turi fiksuotos kainos pasiūlymų su mažesne nei 28 centai už kilovatvalandę kaina, kuriai valstybės kompensacija nebepriklauso.
„Tiekėjai nori kovoti dėl klientų, daro viską, kad jie nepabėgtų. „Ignitis“ veiksmą vertinčiau kaip uždelstą, galėjo anksčiau kainų korekciją daryti“, – kalba „Enefit Lietuva“ vadovas Vytenis Koryzna.
Visgi daugybė gyventojų dar neskuba keisti savo elektros pirkimo sutarčių:
„Nežinau, ar pigesnė, protą susuko elektra, nežinom, ką daryti.“
„Kodėl žmones verčia kažką pasirinkti, tiek metų elektra degė, ateina, moki. Saulės šviesa, vėjas brangsta, jei ir vėją ir saulę apmokestina, taip išeina.“
„Nežinau, kokios bus kainos, bet kol kas niekur nesiruošiu. Kiek turiu gyvenime patyrimo, apgaulė.“
„Man nutraukti? Nežinau, kaip toliau elgtis, ar iš naujo sudaryti?“
Sausį elektra „NordPool“ biržoje vidutiniškai kainavo 10 centų. Šį mėnesį ji 3 centais pabrango. Energetikos agentūros vadovas ir likusią žiemos dalį prognozuoja panašius elektros kainos bangavimus, tačiau ryškesnių kainos kritimų ar pakilimų nesitiki.
„Artėja kovas, balandis – polaidžio metas, pilna galia įsijungia hidroelektrinės, ypač Latvijos, istoriškai krisdavo kainos. Nematau prielaidų kainoms radikaliai kilti“, – kalba energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys.
Agentūros vadovas rekomenduoja gyventojams pasinaudoti proga ir pasikeisti brangias elektros sutartis pigesnėmis – taip ne tik patys už elektrą mokėsite mažiau, bet ir taupysite biudžeto lėšas, kurios numatytos elektros kainų kompensavimui.
„Puiki galimybė pasirinkti, žmonės turi atsivesti internetinius puslapius, pasiūlymus, rekomenduoju pakeisti tiekėją, planą, nes yra mažiau 28 ct pasiūlymų“, – sako V. Poderys.
Prieš nutraukiant sutartį Virgilijus Poderys visgi ragina pasiskaičiuoti, ar apsimoka, mat nutraukus anksčiau termino, gali tekti susimokėti tiekėjui netesybas, grąžinti suteiktas nuolaidas.
Na, o premjerė Ingrida Šimonytė, Vilniuje susitikusi su Švedijos premjeru, pareiškė nesitikinti greito sprendimo dėl viršpelnių susigrąžinimo už lietuvių brangiai nupirktą elektrą iš Švedijos.
„Nebus tas procesas kažkaip labai greitas, nežinau, kas galėjo kitaip įsivaizduoti. Kalbam, kad ir tarp draugų, bet apie piniginius reikalus ir tas užtrunka laiko“, – kalba I. Šimonytė.
„Manau, sprendžiame šį klausimą taip, kaip artimi draugai sprendžia klausimus, kai skirtingai ką nors interpretuoja. Mes sutarėme leisti Europos Komisijai įvertinti šią situaciją ir abi šalys gerbs Komisijos sprendimus“, – aiškina Švedijos Ministras Pirmininkas Ulfas Kristerssonas.
Švedijai nesutinkant su Lietuvos reikalavimais, vyriausybės sausio viduryje kreipėsi į Europos Komisiją ir toliau tebelaukia išaiškinimo, kaip vykdyti reglamentą.