Beje, Lietuvoje dažniau pradėjo lankytis ir sulaikytųjų draugai. Jie turėdami leidimus gyventi Europoje, veža neteisėtiems migrantams Lietuvoje maisto produktus ir net ieško informacijos apie galimybes išvykti iš Lietuvos viešuoju transportu.
Prie nelegalų stovyklos su pavėžėju atvykęs irakietis iš karto prieina prie pareigūnų, kad parodytų jiems savo dokumentus: „Sveikas, mano drauge. Aš iš Italijos, čia mano pasas, dokumentai. Čia yra mano brolis, aš jam atvežiau maisto produktų.“
Paaiškinęs pareigūnei, kad tiesiog lanko savo brolį, kuris sulaikytas, jis eina iš pavėžėjo automobilio traukti pirkinius, kuriuos atvežė. Bagažinėje matyti keli dideli maišai iš prekybos centro.
Sutikęs žurnalistus, jis net paaiškino, ką čia veikia ir prisipažino, kad pats prieš keletą metų atvyko į Italiją, kaip pabėgėlis: „Italijoje visai ne taip. Žmogui skiriamas kambarys, mane maitino, mokėjo po 75 eurus mėnesiui, tai nedaug, bet man tai buvo gerai.“
Kaip vėliau skelbė mūsų pareigūnai, nelegalai reikalavo juos paleisti į laisvę. Atsisakė valgyti, uždraudė imti maistą tiems, kas jo norėjo, taip pat neįsileido į vidų valytojos.
Dėl to teko įsikišti Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams. Vienas sienos pažeidėjas nufilmavo, kokios pajėgos buvo pas juos atėjusios. Matyti riaušes malšinantys pareigūnai su skydais ir kūno apsaugomis. Jie buvo įėję į vidų, kad galėtų išsivesti 16 pačių aktyviausių nelegalų, kuriems dabar iškeltos bylos dėl galimo riaušių organizavimo.
Rutiną paįvairina linksmybėmis
Bet ne visos dienos tokios įtemptos. Paviešintas vaizdo įrašas, kuriame dalis sienos pažeidėjų būriuojasi lauke, o iš pastato, kuriame jie apgyvendinti, skamba garsi muzika.
Netrūksta ir rutinos. Matyti, kad migrantai dienas leidžia sėdima lauke, bendraujama tarpusavyje. Sąlygos viduje taip pat nėra itin puikios. „Facebook“ tinkle atvykėliai rodo šiukšlių kalnus, senus mokyklos tualetus be klozetų ir kriauklė be krano.
O į Rūdninkus atvežus pirmuosius nelegalus, protestuojantys lietuviai nufilmavo ir pirmąsias svetimšalių reakcijas, vienas rusų kalba net paaiškino, kodėl atvyko į Lietuvą: „Nes pas jus nėra žmonių. Tik 2,5 mln., todėl mes ir čia.“
Sulaikyti neteisėti migrantai dažniausiai keliauti toliau į vakarus, o ne likti Lietuvoje. Jiems pagelbėti bando Europoje gyvenantys jų tautiečiai. Bet jie susiduria su padidintu dėmesiu ir gatvėse. Irakietis paviešino, kaip pareigūnai bandė jį sulaikyti: „Ne, ką jūs sau galvojate? Aš turiu itališkus dokumentus, jūs privalote gerbti Italiją.“
Kitas atvykėlis filmuoja iš Vilniaus autobusų stoties. Jis renka informaciją apie tarptautinius maršrutus ir viešina arabiškose „Facebook“ grupėse, kuriose kalba apie kelius iš Irako į Vakarų Europą per Lietuvą.
Stoties kasininkė atvykėlį informuoja, kad autobuso bilietas į Lenkijos sostinę kainuoja 26 eurus 40 centų. Nelegalams kaina visada aktuali, mat kone kiekviename žingsnyje link vakarų jiems tenka mokėti pinigus.
Kai kurie Lietuvą bandantys jau palikti migrantai samdo ir pavėžėjus. Patikrinti neįmanoma, bet vieną vaizdo įrašą paviešinęs vyras nurodė, kad važiuoja Lietuvoje. Matyti, kad vairuotojas kažkur veža tris migrantus, o šie neslepia geros nuotaikos.
Nelegalai ne tik dalinasi informacija apie keliavimo būdus, ar sąlygas Lietuvoje, bet ir operatyviai platina tiek lietuviškos žiniasklaidos, tiek ir politikų bei pareigūnų skelbiamas naujienas.