Plačiau apie savo pirmuosius žingsnius krepšinyje ir nelengvą, vingiuotą kelią į stipriausią pasaulio krepšinio lygą NBA legendinis Lietuvos krepšininkas papasakojo penktojoje dokumentikos ciklo „Krepšinio namai“ serijoje.
Tenisas ir skaudi trauma
„Kaunas, Molėtų gatvė, Žaliakalnis. Pirmasis etapas tai buvo vaikščiojimas į tenisą, o paskui jau Žaliakalnis, kitas butas, kaimynai, su jais padarytas, bendrai sudėtas krepšys ir pradžia tokia gatvėje. Kaimynai, vyresni berniukai, tos pirmos ambicijos, noras laimėti ir taip toliau“, – taip savo pirmuosius žingsnius krepšinio link dokumentikos kūrėjams apibūdino vienas geriausių visų laikų Lietuvos įžaidėjų.
Keturiskart geriausiu Lietuvos metų sportininku pripažintas olimpinis čempionas ne tik vėliau pats pasiekė puikių rezultatų krepšinyje, bet ir įkūrė pirmąją Lietuvoje privačią krepšinio mokyklą, parengusią pespektyvių jaunų krepšininkų kartą.
Tiesa, po vieno incidento paauglystėje daug kas abejojo tolimesnėmis kauniečio galimybėmis tęsti sportininko karjerą. Rankoje sprogęs sprogmuo smarkiai apdegino veidą ir padarė Š. Marčiulionį visiškai aklą.
„Kai nieko nematai, rankos nematai, piršto tai... Tai buvo pas mane tokia „laimė“ gyvenime. Akis tas išgramdė, išgelbėjo veidą ir odą, bet niekas netikėjo, kad aš žaisiu. Buvo man trylika ar keturiolika metų, tas pats žaidimas toks ir nuo tada tai buvo tokia mano motyvacija grįžti į gyvenimą“, – tikino nuo pat vaikystės užsispyrimu ir sunkiu darbu treniruotėse pasižymėjęs Š. Marčiulionis.
Žaidimas Vilniaus „Statyboje“ ir vingiuotas kelias į NBA
Kaune gimęs ir augęs Š. Marčiulionis, kaip ir kitas garsus Lietuvos įžaidėjas Šarūnas Jasikevičius, neturėjo galimybės ilgesnį laiką vilkėti gimtojo miesto pasididžiavimo – Kauno „Žalgirio“ marškinėlių.
Kadangi mokyklą Kaune Š. Marčiulionis baigė 16-os metų, o „Žalgiryje“ tuo metu žaidė tokie žaidėjai kaip Vitoldas Masalskis, Algirdas Brazys, Rimas Kurtinaitis, Sergejus Jovaiša, tad nedidukui, vos 181 centimetrų ūgio kairiarankiam žaidėjui vietos toje komandoje neatsirado.
1981 metais Š. Marčiulionis paliko gimtąjį Kauną ir persikėlė į Panevėžį. Šiame mieste baigė paskutinę mokyklos klasę, o vėliau jo keliai pasuko į Vilniaus „Statybos“ klubą, kuriame žaidė nuo 1981 iki 1989 metų sezono. 1988 metais gynėjas buvo išrinktas geriausiu SSRS čempionato krepšininku, o geriausio Europos krepšininko rinkimuose nusileido tik Arvydui Saboniui.
Tačiau lemiamas lūžis, atvėręs krepšininkui kelią į NBA lygą, įvyko po 1988-ųjų Seulo olimpinių žaidynių. Tose žaidynėse Sovietų Sąjungos marškinėlius vilkėję krepšininkai sulaukė rinktinės trenerio Aleksandro Gomelskio pažado, kad laimėjus čempiono titulą krepšininkams bus suteikta galimybė išvažiuoti rungtyniauti į užsienį.
„Sunkiai atsiveria tos durys, tikrai nebuvo lengva. Viskas keičiasi, aplinka ypač, iki tol buvau matęs vos kelias rungtynes NBA, tai 1986-ųjų NBA atkrintamųjų įrašą. O kai važiuoji ir nesupranti kur, tai mažai ir baimės yra. Iš dalies tai iš to ir buvo toks vidinis pasitikėjimas, kad jie tokie patys žmonės kaip ir aš. Noras nenusileisti kitiems, tai tas dalykas visą laiką buvo per visus metus, noras įrodyti savo galimybes“, – dokumentikos kūrėjams dėstė legendinis krepšininkas.
Emocingo 1995-ųjų metų Europos čempionato finalo vaizdus, kuriame Š. Marčiulionio vedama Lietuva krito prieš Jugoslaviją, žiūrėkite čia:
Nelengva adaptacija JAV
NBA lygoje savo kelią Marčela pradėjo Dono Nelsono treniruojamoje „Golden State Warriors“, kurioje tuo metu žaidė tokios pirmo ryškumo lygos žvaigždės kaip Timas Hardaway, Mitchas Richmondas ar Chrisas Mullinas.
Fiziškumu pasižymėjes krepšininkas iš Lietuvos Europoje taip pat buvo laikomas vienu techniškiausių žaidėjų, tačiau realybė NBA pasirodė esanti kitokia ir lietuviui atvykus į JAV reikėjo mokytis naujų amerikietiško krepšinio subtilybių.
„Reikėjo pasikeisti... Būdavo net iki juoko, nors man tai nebūdavo juokinga: kai pas D. Nelsoną meti tritaškį, tai jeigu nepataikai, tada jau jauti, kur tas kamuolys atšoksta ir tada tą kamuolį bandai pasiimti... Būdavo taip, kad jeigu išmeti kamuolį ir pastatysi žingsnį į priekį, tave iš karto ant suolo sodina. Tu turi būti įsitikinęs, kad įmesi, o ne kad meti ir bėgi pasiimti kamuolį. Be to, tu esi paskutinis gynėjas ir už tavęs nieko jau nebėra.
Tai buvo tokia naujovė, bet po poros pasodinimų ant suolo pripranti, kad mesti reikia užtikrintai ir negalvoti, pataikysi ar nepataikysi. Čia buvo vienas iš tų mažų niuansų, kur reikėjo persilaužti“, – pirmąsias patirtis NBA lygoje prisiminė jis.
Visgi Š. Marčiulionis iškentėjo Dono Nelsono muštrą Ouklande, išsikovojo vietą „Warriors“ rotacijoje, o trečiajame sezone jau buvo vienas savo ekipos lyderių, vidutiniškai pelnydavęs po 18,9 taško.
Šiandien Š. Marčiulionis su šypsena prisimena, kad NBA lygoje skirtingai nei Europoje jam teko gintis prieš beveik visų pozicijų krepšininkus.
„D. Nelsonas su manimi buvo padaręs visišką cirką, nes liepė dengti 215 cm ūgio vidurio puolėją Marką Eatoną iš „Jazz“. Sako, tu jį dengsi, kadangi jis nemoka žaisti nugara. Pastatė ir žiūri, kaip tu išplauksi toje situacijoje. Žinojau, kad turiu kažką padaryti, kažkaip žaisti, kad pasilikčiau aikštelėje, tai maišiausi jam, kaip tik sugebėjau, – neeilinę situaciją NBA lygoje iki šiol puikiai prisimena Š. Marčiulionis. – Tada bandai gudrauti ir būti nestandartinis gynėjas. Gynyboje bandai išeiti iš pusiau priekio. Sykį man pavyko Charlesą Barkley pasigauti du kartus, nes jis gavo baudas du kartus puolime per tas pačias rungtynes. Denisą Rodmandą liepė dengti tiktai priekiu, sakė nugaros net neatsuk, nes tave apvogs iškart.“
Krepšinio lygų kūrimas
Ne visi prisimena, jog buvęs Lietuvos rinktinės gynėjas stipriai prisidėjo prie to, ką dabar turi mūsų šalies krepšinis – 1992-aisiais Marčela įkūrė savo vardo pirmąją privačią Lietuvos krepšinio mokyklą.
„Norėjosi naujų vėjų, buvo sukurta metodika, trys salės, anglų kalba, etika, estetika, pirmoji kompiuterinė klasė, kaip tik Steve‘as Wozniakas atvežė pirmą „Apple“, – apie ne vieną talentą išugdžiusios Š. Marčiulionio krepšinio akademijos pradžią kalbėjo jos įkūrėjas.
Lietuvos krepšinio mecenatu tapęs Š. Marčiulionis 1993-aisiais įkūrė iki šiol sėkmingai gyvuojančią Lietuvos krepšinio lygą, 1999-aisiais – Šiaurės Europos krepšinio lygą NEBL, kurioje žaidė ir legendinis Magicas Johnsonas.
„Krepšinio namai“ – šiandien, pirmadienį 19.30 val. per TV3 kanalą.
Visą „Krepšinio namų“ dokumentikos ciklo penktąją seriją žiūrėkite čia: