Tačiau ne kokie vagys ten pasidarbavo. Pasikeistus įstatymams, visi turintys net nešaudančius ar nesprogstančius ginklus Lietuvos piliečiai ar įstaigos turi juos užregistruoti iki šių metų rugsėjo vidurio. Taip pat ir muziejai. Tad šiame, uostamiestyje esančiame Antrojo pasaulinio karo muziejuje tokius ginklus atvykę patikrai paimti policininkai čia rado ir eksponuojamų kone aštuoniasdešimtmetį menančių sprogmenų. Tad pareigūnai iškvietė „Aro“ išminuotojus, o šie įvedė planą „Skydas“ ir eksponatus išsivežė.
„Jeigu jie kelia nors menkiausią pavojų kažkam, o mes esam vieša įstaiga, aišku, to neturi būti. Tik tiek, kad net į galvą negalė šauti, kad 40 metų esantys daiktai muziejuje, turėtų būti patikrinti, kaip galimi tokie“, – sako muziejaus direktorius Jonas Genys.
Muziejaus Aro pareigūnai išsivežė vokiškas, karių žargonu „butelinėmis“ vadintas granatas bei vokiško minosvaidžio minas, taip pat porą dešimčių ginklų detalių. Policijos atstovai aiškina, kad ekspertai turi įsitikinti ar sprogmenys ir ginklai nekelia pavojaus aplinkiniams.
„Kas toliau bus su paimtais iš muziejaus sprogstamais įtaisais, nuspręs ekspertai. Jie patikrins, pasižiūrės kokie tai sprogstamieji įtaisai, ar jie galimai kelia, nekelia grėsmės visuomenei ir ekspertams atlikus ekspertizes, pateikus išvadas, bus sprendžiama, kas toliau bus daroma“, – sako Klaipėdos policijos atstovė Andromeda Grauslienė.
O sprogmenų ekspertai aiškina, kad pavojų aplinkiniams gali kelti nebent tik ką atrasti praėjusių karų sprogmenys. Tačiau jau ne vienerius metus eksponuojami, nukenksminti sprogmenys ir yra tik eksponatai.
„Jei yra likęs tik korpusas, tai yra minosvaidžio minos korpusas, granatos korpusas, kuriame nebėra nei sprogdiklio, nei sprogstamosios medžiagos – jis yra metalo gabalas, kuris yra gražios formos, gražus meno kūrinys“, – sako sprogdinimo darbų ekspertas Rimvydas Matuzonis.
Karo istorikai sako, kad tokie įstatymai, jog net muziejai privalo ginklų ekspertams duoti patikrinti savo eksponatus prasilenkia su logika. Daugumoje Lietuvos muziejų guli praėjusių karų palikimas, tad panašu, jog „Aro“ vyrams darbo šią vasarą bus per akis.
„Muziejai nėra kokie nors konkretūs asmenys ar, juo labiau, kurie užsiima kokioms nors nelegaliomis veiklomis ir visa ši situacija jiems tik kenkia. Kadangi muziejai nori susitvarkyti, atrodytų viskas gerai, o išeina taip, kad kyla papildomos problemos. Tai šiose situacijose reikia žiūrėti kitaip, aš manau“, – sako karo istorikas Titas Tamkvaitis.
Tai ne pirmas toks atvejis, kai teisėsauga bei ginklų ekspertai pradeda aiškintis ar muziejaus eksponatai yra tik eksponatai ar tikri ir naudojami ginklai. Štai pernai rugsėjį ginklų ekspertai gavę skundą ėmė tirti ar negali iššauti Salantuose stovintis rusiškas Antrojo pasaulinio karo metais susprogdintas tankas.