Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina pamačius tokius piktadarius pranešti policijai. Lietuvos kariuomenės strateginės komunikacijos departamento ekspertai tikina, kad tokie kryptingai veikiantys neadekvatūs asmenys kiršina visuomenę, kelia sumaištį ir grėsmę nacionaliniam saugumui.
„Psichologinis smurtas prieš jus, prieš jūsų vaikus. Ar jūs nesuprantate, kad jūs patys savo rankomis suteikiate jiems įrankius?“ – taip koronaviruso neigėjai, važinėdami automobiliais, per garsiakalbius ragina Palangos žmones nesitestuoti dėl koronaviruso.
O visas priemones skirtas šalyje stabdyti COVID-19 sergamumą neadekvatūs sąmokslo teorijų šalininkai vadina psichologiniu smurtu, kuris nukreiptas prieš gyventojus: „Be jūsų testavimosi viso šito nebūtų, be skaičių visa tai netektų prasmės. Ar jūs nematote, kad visame tame nėra jokios logikos?“
Žmonės aktyviai raginti nesitestuoti ne tik Palangoje, bet ir Kretingoje, Klaipėdoje, Raseiniuose, Plungėje.
Lietuvos kariuomenės strateginės komunikacijos departamento ekspertai neabejoja – tokių kryptingai veikiančių asmenų tikslas – kelti sumaištį ir kiršinti visuomenę.
„Jeigu tokia veikla įsibėgėtų, jie gali kelti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, nes, iš tikrųjų, paralyžiuojamos valstybės institucijų veiklos, teisėsaugos institucijos turi kreipti dėmesį į tokias grupes. Vėliau ikiteisminiai nagrinėjimai ir, be abejo, gali būti paralyžiuojama pačių gydytojų veikla“, – sako strateginės komunikacijos departamento analitikė Auksė Usienė.
Maža to, tokie neadekvatūs asmenys braunasi ir į ligoninių patalpas ir trukdo gydytojams gydyti žmonės – primygtinai reikalauja aptarnaujančio personalo pateikti duomenis apie lovų skaičių, kuris yra skirtas koronaviruso pacientams, taip pat ragina atskleisti skaičius, kiek tokių Covid-19 pacientų yra gydoma ligoninėse. Koronaviruso neigėjai terorizuoja medikus, juos filmuoja ir fotografuoja patalpas.
Spalio 31 dieną grupelė žmonių veržėsi ir į Klaipėdos universitetinę ligoninę, bandė patekti į reanimacijos skyrių.
„Apie 10 žmonių veržėsi į įvairias patalpas, apie langus, į priėmimo skyrių, į covidinius ir į reanimacijos skyrius. Personalas mėgino išprašyti, sunkiai buvo išprašyti. Kiek žinau, ir filmavo ne covidinius skyrius, kaip jiems išėjo“, – pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, pamačius tokius žmones, kurie piktybiškai veržiasi į gydymo įstaigas, terorizuoja medikus, būtina kreiptis į policiją. Ministro teigimu, tokie asmenys turi psichologinių problemų, jie lengvai paveikiami sąmokslo teorijų, į kurias įtraukiami ir kiti lengvatikiai.
„Jiems yra labai sudėtinga gyventi, nes jie nuolat bijo visko, yra maitinami ta tokia informacija, kuri tam ir skirta yra, kad sukelti nepasitikėjimą valstybe ir institucijomis. Dažnu atveju, tai ne mūsų valstybės sukurta informacija, kurios tikslas vėlgi, matyt, savotiškas“, – teigia A. Veryga.
Terorizuojami gydytojai ne tik rajono ligoninėse, bet ir Santaros klinikose.
„Vakar vienas iš medikų labai taikliai pasakė – jų buvo visada visuomenėje, nesvarbu, kiek mes bebūtume išsilavinę. Buvo žmonių, kas eidavo pasaulio krašto ieškoti, kas degino raganas, knygas ir kitus dalykus. Pajuokaudamas galiu pasakyti, kad paprastai tie patys žmonės bijo 5G, tai turbūt prie ligoninių 5G antenas pastatyti, kad jie nebelįstų ir nebetrukdytų dirbti“, – kalbėjo A. Veryga.
O dar vakar Plungėje policijos pareigūnai paragino vyriškį viešoje vietoje užsidėti veido kaukę. Tiesa, pastarasis ne tik elgėsi agresyviai, bet ir nesutiko dėvėti apsaugos priemonės, priešinosi pareigūnams.
Ir tokių atvejų vis daugėja. Klaipėdos policija tikina, kad grupelė asmenų planuoja rengti piketus ir skatinti gyventojus nedėvėti kaukių.
„Nustatyta, kad tam tikra grupė asmenų lyg ir planuotų rengti tokio pobūdžio piketus visoje Vakarų Lietuvoje, Klaipėdoje, Plungėje. Kiek jiems pavyks rengti tokius piketus, stebėsime. Noriu pasakyti, kad policija tokio pobūdžio įvykių netoleruos“, – sako Klaipėdos policijos atstovė Andromeda Grauslienė.
Policija prašo gyventojų būti neabejingais.
„Jeigu mato žmonės tokius dalykus, jeigu tai tikrai trukdo medikų darbui trikdo viešąją tvarką reiktų skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir informuoti policiją, pareigūnai į tokius pranešimus reaguos“, – pasakoja Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Policijos departamentas skaičiuoja, kad per vakar dieną pažeidėjams surašyta 12 protokolų. 8 iš jų dėl saviizoliacijos nesilaikymo, o kiti dėl kaukių nedėvėjimą. Per ilgąjį savaitgalį buvo užfiksuotas 31 pažeidimas.