Jeigu tikėtume Vytauto Bako paviešinta informacija, saugumiečiai Gitano Nausėdos komandos narius tikrino netgi anksčiau, nei jis pasiskelbė kandidatu. 2018 m. rugsėjį, G. Nausėdai skelbiant didžiąją žinią, už jo nugaros stovi keliolika bendražygių. Dalis jų: verslininkas Ilja Laursas, dabartinė Prezidentūros kanclerė Algė Budrytė, komunikacijos vadovas Aistis Zabarauskas, vaikų psichiatras Linas Slušnys, iš viso – 40 gerai žinomų.
Tokią informaciją šį rytą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariams išplatino buvęs jo pirmininkas Vytautas Bakas. Jis remiasi tapatybę slepiančiu žvalgybos pareigūnu, kuris V. Bakui neva ir suteikė šiuos duomenis. Pasak gautos medžiagos, nurodymą rinkti informaciją dar 2018 metų liepą pareigūnams davė VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis. Tai neva įvardyta kaip „itin slaptas pavedimas“.
„Galimai buvo naudojama politinėje kovoje prieš politinius oponentus. Toks mano vertinimas matant pirminę informaciją“, – sako komiteto narys Vytautas Bakas.
Sąraše – ne tik politikos, verslo, bet ir kultūros žmonės. Informacija neva rinkta ir apie muzikantą Jurgį Didžiulį, režisierių Arūną Matelį, kompozitorių Faustą Latėną. Minimas ir Vygaudas Ušackas, siekęs tapti konservatorių kandidatu į prezidentus, tačiau pralaimėjęs I. Šimonytei. Anot nežinomo žvalgybininko, R. Bridikis buvo nurodęs, kad rinkimuose reikia paremti Ušacko konkurentą Žygimantą Pavilionį. Į verslą pasitraukęs V. Ušackas TV3 žinioms pasakoja, kad jo komandą saugumiečiai net bandė bauginti.
„Gavau įvairių signalų iš buvusių ir esamų pareigūnų, kad duotas nurodymas mane akylai stebėti. Ar tai buvo dalis politinės kampanijos, ar ne, man sunku pasakyti. Kai kam tai buvo bauginimas. Bet čia asmeninis tų žmonių vertinimas“, – pasakoja diplomatas Vygaudas Ušackas.
VSD vadovas Darius Jauniškis situaciją aiškina priešingai. Saugumiečiai diplomatą esą saugojo.
„Jeigu yra matoma, kad yra grupė žmonių, kurie galbūt susiję su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, bando prieiti prie žmogaus ar užmegzti santykį, būna taip, kad VSD pareigūnai nueina ir įspėja. Be abejo, jo paties labui“, – teigia VSD vadovas Darius Jauniškis.
D.Jauniškis neigia ir tai, kad VSD pareigūnai galėjo veltis į politinę kovą.
„Kad ta informacija rinkimų metu ar kitai situacijai susiklosčius yra tikrinama apie įvairius žmones, aš paneigti tikrai negaliu. Bet šitas sąrašas man kelia abejonių.“
Visgi, D. Jauniškis griežtai nepaneigia, kad sąraše minėti asmenys tikrai nebuvo dėl ko nors tikrinti, esą vien pamatęs pavardes jis negali to pasakyti. Visgi akivaizdu ir tai, kad nei prieš Prezidento rinkimus, nei po jų nekilo skandalų dėl sąraše minėtų asmenų. O kas neva galėjo būti viso to užsakovas, nesako ir pats V. Bakas. Jis neslepia nusivylimo Seimo abejingumu. V. Bakas pastaruoju metu kreipėsi ir į valdybą, ir į komitetą, šis prieš savaitę išsikvietė net generalinį prokurorą bei STT vadą, tačiau dabartinis komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas tikina buvęs įtikintas, kad tarnybos nieko neteisėto nepadarė.
„Mums visa tai paaiškino komitete ir abejonių nekilo, nes nei nusikaltimas, nei užsakymai, nei suinteresuotumas nenustatyti“, – teigia komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas.
Priekaištų tarnyboms tąkart neturėjo ir opozicija. D. Gaižauskas kaltina patį Baką ėmusis neleistinų veiksmų ir išviešinus abejotiną informaciją.
„Užsipylė sau kibirą purvo, kurį norėjo kažkuo užpilti.“
Ir D. Gaižauską, ir VSD vadovą trečiadienį išsikvietė ir prezidentas. Nors daugiausia medžiagoje kalbama būtent apie jo komandos narius, G. Nausėda per patarėją pranešė irgi neabejojantis saugumiečių darbo metodais.
„Prezidento nuomone, įrodymais nepagrįstos informacijos skleidimas turėtų būti traktuojamas kaip bandymas diskredituoti svarbiausias institucijas, o siekis mažinti visuomenės pasitikėjimą jomis kelia pavojų šalies valstybingumui ir saugumui“, – kalbėjo Prezidento atstovas Antanas Bubnelis.
Premjeras žurnalistus užtikrino, kad tikrai ne jis saugumiečių prašė informacijos apie buvusio konkurento komandą. S. Skvernelis mano, kad atsakyti į kylančius klausimus turi tos pačios specialiosios tarnybos. Į Generalinę prokuratūrą žada kreiptis ir pats V. Bakas.
„Turi duoti atsakymą jie. Jeigu to nepakanka, tada parlamentinis tyrimas turėtų atsakyti į tą klausimą“, – sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.
Tiesa, dalies į sąrašą patekusių žmonių VSD dėmesys visai nestebina. Kaip mano psichiatras Linas Slušnys, anksčiau talkinęs G. Nausėdai, tarnybos turi domėtis, kokie žmonės patenka į svarbiausių valstybės asmenų komandas. Visgi, visos pusės sutaria, kad atsakymai šioje istorijoje turi būti aiškesni.
„Būtų priešingai, stebuklas, jeigu jie nesidomėtų. Turbūt nustebtume, jeigu kažkokie veikėjai atsirastų staiga vieną gražią dieną, kaip iškepti blynai ir visi sakytų, o kur buvo VSD? Tai aš žiūriu normaliai“, – teigia buvęs G.Nausėdos komandos narys Linas Slušnys.
„Visuomenė turi teisę žinoti, ar keliami klausimai, priekaištai, kaltinimai yra pagrįsti. Ar iš tiesų žvalgybos tarnyba tinkamai atliko savo pareigas, nes tai yra labai jautri sritis“, – kalbėjo BNS vyr. redaktorius Vaidotas Beniušis.
Generalinė Prokuratūra pareiškė, kad visa minima informacija yra slapta, todėl komentarų ji neteiks.