„Kur rausta žemčiūgai, kur rūtos žaliuoja, ten mūsų tėvynė graži Lietuva“, – Maironio minimi žemčiūgai ne kas kita kaip nasturtės, visą vasarą akį traukiančios ryškiai oranžiniais žiedais, sako profesorė Ona Ragažinkienė.
Anksčiau lietuviai jas augino kone kiekviename kieme, dabar retas kuris turi, ir anot profesorės, be reikalo, mat šis vaistinis, prieskoninis ir dekoratyvus augalas ir akis džiugina, ir ligas gydo.
„Jis vartojamas prie šlapimtakių ir kvėpavimo takų uždegiminių ligų kaip pagalbinė priemonė, bet liaudies medicinoje jis vartojamas ir mažakraujystės atveju“, – teigia O. Ragažinskienė.
Augalas ne tik liaudies medicinoje naudojamas, jo veikliųjų medžiagų veiksmingumą tyrinėja ir mokslininkai.
„Nustatyta, kad turi ir priešuždegiminių, priešgrybelinį poveikį, ir net tiriamas priešvėžinis poveikis pastaruoju metu“, – tvirtina O. Ragažinskienė.
Nasturtė ir grožio procedūroms tinka. Iš jų lapų pagamintos tinktūros stiprina plaukus. Bet vis dažniau nasturtės atsiduria išskirtinių skonių ieškančių gurmanų racione.
„Nasturtės yra intensyvus pipirinis skonis, primena pipirinę“, – sako virtuvės šefas Darius Reipas.
Tad esą tai puikiausias ingredientas pesto padažui, tinkančiam prie salotų, nasturtė pakeičia įprastą baziliką. Ir botanikos sode įsikūrusios kavinės virtuvės šefas pademonstruoja, kaip tokį padažą pasigaminti: „Nasturčių lapai, česnako skiltelė, kedro riešutai kepinti, „Džiugo" sūris tarkuotas, alyvuogių aliejus ir kristalinė druska. Sutrynus česnaką, dedam nasturčių lapus – aš supjaustau, kad būtų lengviau juos sutrinti. Sutrynus lapus dedam kedro kepintus riešutus…“
Ir tokiu pesto padažu pagardina pomidorų salotas su buratos sūriu.
„Nasturtes galima labai plačiai naudoti, galima naudoti padažams, į šaltas sriubas dėti, galima daryti pesto padažus, galima į jas įdėti, naudoti kaip lapą, naudoti jas įdarytas“, – vardija D. Reipas.
Nasturtė gomuriui suteikia išskirtinį – aštriai saldų skonį. O organizmui – visą puokštę vitaminų.
„Ir vitamino C yra, polifenolinių darinių, mineralinių medžiagų didelis kiekis yra antžeminėje dalyje, tai ir magnis, net ir jodas, cinkas, silicis siera visas kompleksas tų mikroelementų, kurie gyvybiškai svarbūs“, – pasakoja O. Ragažinskienė.
Dabar pats metas pasiruošti ir žiemai dar nesubrendusių nasturčių sėklų – jas marinuoti.
„Tuos vaisiukus nuskynus žalius, nesunokusius juos dedame. Tai čia marinatas toks pats kaip agurkų – ir pipiro įdėta, ir krapų, kaip įdomu“, – sako O. Ragažinskienė.
Didžiųjų nasturčių lapus maistui taip pat galima džiovinti bei sūdyti, tik štai alergiški ar inkstų ligų kamuojami žmonės šių ryškiaspalvių augalų turėtų vengti.