Streikuojančių ir protestuojančių mokytojų žygis per Lietuvą tęsiasi. Kartu su mokytojais per Raseinių rajoną vietomis keliauja ir mokiniai, ir tėvai.
„Šiandien yra lygiai savaitė, kai aš, paprasta lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, išėjau pėsčiomis iš Klaipėdos į Vilnių“, – sakė Lilija Bručkienė.
Prie keliaujančių mokytojų prisijungė ir profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas, kuris vakar pats užbaigė žygį Zarasai – Vilnius.
O kol viena profsąjunga žygiuoja ir streikuoja, kitos 4 pedagogus ir dėstytojus vienijančios profsąjungos pasirašė kolektyvinę sutartį su švietimo, mokslo ir sporto ministru.
Susitarimas numato mokytojų atlyginimų augimą nuo sausio mėn. 10 proc. ir dar 11 proc. po metų, kitą rugsėjį. Tai pat žadama iki kitų metų gegužės sukurti pedagogų atlyginimų augimo planą iki 2028 metų.
„Jis padeda pamatus švietimo darbuotojų atlyginimų augimui ketverių metų horizonte“, – tikino ministras Gintautas Jakštas.
Sutartyje yra ir daugiau detalių: valdžia bandys mažinti mokinių skaičių klasėse, taisyti etatinio apmokėjimo sistemą bei spręsti kitas bėdas.
Ministras pareiškė, kad sunkiai mato galimybes toliau derėtis su streikuojančia Andriaus Navicko profsąjunga.
„Profesinė sąjunga užbrėžė raudoną liniją dėl darbo užmokesčio didinimo ir pasakė, kad, jeigu darbo užmokestis nebus didinamas jų iškeltais tempais, derybos toliau nėra prasmingos. Streiko sukelti sunkumai vaikams, tėvams ir globėjams, mokytojams, savivaldybėms tampa betiksliai, nes viskas, ką galima padaryti, jau yra sutarta“, – tvirtino G. Jakštas.
Su ministerija susitarusios profsąjungos turi skirtingas nuomones dėl protestuojančių kolegų, kurie nori greitesnio atlyginimų augimo, nuo lapkričio 10 proc., sausį 15 proc., ir dar 15 rugsėjį.
„Tikrai streikas nėra jokia demokratijos šventė, nėra jokia pilietiškumo pamoka, tai yra įrankis spausti Vyriausybę. Mes su Vyriausybe kompromisus radom“, – teigė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.
„Idėjiškai palaikom Andrių, palaikom mokytojų interesus, tačiau pasirenkame savo būdą. Lyderystė yra gerai, bet rezultatas, aš abejoju, ar bus didesnis, jeigu bus, tai didvyris garantuotas“, – kalbėjo profsąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.
Kolegas vadina streiklaužiais
Streikuojantys ir šalia Vyriausybės per naktis budintys, pilietiškumo pamokas vedantys mokytojai bei jų palaikytojai pasiduoti nežada. Sako, kad ministras su jais net nesiderėjo.
„Ministerija padarė užkirtimą. Tik tiek ir daugiau nieko. Jie pasakė: pirmas pasiūlymas ir galutinis. Čia derybos? Čia yra reikalavimas, tai nėra derybos“, – pasipiktinimo neslėpė dėstytojas Igoris Vasiliauskas.
„Mes tęsiam streiką, nes jų pasiūlytas variantas mūsų netenkina“, – jam antrino ir profsąjungos pirmininkas A. Navickas.
Kitą savaitę streikuojanti profsąjunga žada apsispręsti, kiek ilgai tęsis streikas. Streikuojantiems mokytojams pikta, kad jų kolegos iš kitų profsąjungų pasirašinėja sutartis su valdžia.
„Skaldo švietimiečius, o mūsų švietimiečiai jaučiasi, kad tokie susitarimai negalimi, nes jie nieko nekeičia iš esmės. Mokytojams nieko nelaimėjo, tiesiog fiktyviai susitarė“, – kalbėjo anglų kalbos mokytoja Jurgita Kiškienė.
„Kolegas laikome streiklaužiais ir gaila, kad kolegos pasidavė tokiam spaudimui“, – apgailestavo A. Navickas
Streikuojantys mokytojai nuolat akcentuoja, kad Vyriausybė turi labiau gerinti pedagogų darbo sąlygas, nes mokytojo profesija šiuo metu visiškai nepatraukli. Naujausi duomenys rodo, kad Lietuvoje šiuo metu trūksta daugiau nei 1,5 tūkst.mokytojų. Didžiausias trūkumas – Vilniaus, Klaipėdos, Kauno apskrityse.
Trūksta 400 švietimo pagalbos specialistų, 139 matematikos, informacinių technologijų mokytojų, 123 užsienio kalbų pedagogų, 109 pradinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų, 108 lietuvių kalbos mokytojų, 80 biologijos, chemijos, fizikos pedagogų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.