TV3 žinių „Dienos komentare“ medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė pasakė, kaip viskas yra iš tiesų.
Kokių vaistų šiuo metu trūksta labiausiai?
Įvairiausių. Dažniausiai skundžiamasi, kad trūksta antibiotikų tiek vaikams, tiek suaugusiems. Bandoma ieškoti pakaitalų, bet ne visą laiką tai yra pirmos eilės pasirinkimo vaistas, todėl galimai jų šalutinis poveikis yra didesnis arba toksiškumas tam tikriems organams yra didesnis. Dėl to tai nėra gera situacija.
Kokių vaistų trūkumas kelia didžiausią pavojų, riziką?
Kaip minėjau, kai tai nėra pirmo pasirinkimo antibiotikai – rizika yra. Visų vaistų aš tikrai nežinau, tikrai neišvardinsiu, nes tiek giliai į problemą nesu įsigilinusi. Iš principo galiu pasakyti, kad ši problema atsirado tuomet, kai buvo įvestos kainų lubos. Tai buvo praėjusią kadenciją ir buvo siekiama sutaupyti PSD (privalomo sveikatos draudimo – aut. past.).
Sutaupyti pavyko, nes labai ženkliai buvo sumažintos kompensuojamų vaistų kainos, tačiau visa finansinė našta persikėlė ant pačių ligonių pečių. Jeigu jie norėjo įsigyti vaistą tokį, koks jiems labiau tinka, turėjo mokėti pilną kainą.
Kuri sritis yra labiausiai problematinė – trūkinėjančios tiekimo grandinės ar valdžios neveiksnumas?
Valdžia renkasi atrodyti gražiai prieš Europos Komisiją. Jie tų rezultatų pasiekia, bet jie jų pasiekia gyventojų sąskaita, gyventojų sveikatos sąskaita.
Šiandien ministras A. Dulkys tikino, kad bene pusė trūkstamų vaistų yra sandėliuose. Galbūt jums teko domėtis ir mes tų vaistų turime, ar jų iš tiesų nėra?
Lapkričio mėnesį tų vaistų tiesiog nebuvo, dabar galimai jų atsirado, nes buvo žadama, kad gruodžio pradžioje tiekimas pagerės. Tą aš matau ir pati, nes tam tikri antibiotikai, kurių nebuvo lapkričio viduryje, jau yra, juos galima įsigyti.
Kiek jie pasiekia vaistines, tai priklauso nuo to, kaip vaistinės juos užsakinėja. Yra labai daug grandžių ir daug sudedamųjų, kodėl sutriko vaistų pasiekiamumas, galimybė juos įsigyti. Aš manyčiau, kad viena iš pagrindinių – kainodara. Jei kainodara yra netinkama gamintojui, tai yra vienas iš esminių dalykų, kodėl tie vaistai į mūsų rinką nepatenka.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.