Vieta, kur įvyko nelaimė, pasak artimųjų, neapsaugota nuo pašalinių. O ir pats tyrimas turi atskleisti, kaip nutiko, kad bėgdamas gelbėti žmogų medikas gavo žinią esą toje vietoje yra saugu, tačiau, aukštos įtampos laidai visgi nebuvo atjungti.
Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stotyje niūrios nuotaikos – atėjusius pasitinka juoda juostele perrišta 36-erių Dmitrijaus nuotrauka. Šalia kolegos uždegė ir žvakeles. Pirmadienį mėginęs išgelbėti elektros nutrenktą paauglį, sunkiai susižalojęs ir dvi dienas kovojęs dėl gyvybės, greitosios medikas vakar vakare mirė.
Žuvusiojo sesuo viešumo vengia, tačiau ne į kamerą sako, nė kiek nenustebusi, jog šešeriais metais už ją vyresnis brolis žuvo gelbėdamas žmogų. Esą visada toks buvo – jeigu kažkam bėda, jis puldavo padėti pirmas. Tai patvirtina ir Dmitrijaus kolegos, ir vadovas.
„Nuostabiai šviesus, pozityvus ir visada pozityviai atsiliepiantis apie kolegas“, – sako kolegė Jelena.
„Geras, pareigingas darbuotojas, visuomet viską pavyzdingai vykdė, kartais ir per daug kruopščiai. Labai norėjo padėti vaikui, matyt, neatsargiai kažką padarė, dar vyksta tyrimas. Bet jis labai stengėsi padaryti, kaip geriau. O gavosi, kaip gavosi“, – teigia dispečerinės tarnybos vadovas Mindaugas Kliukas.
Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, greitosios valdžia daugiau detalių neišduoda, tyli ir ugniagesiai gelbėtojai, tad kas kaltas, kad žuvo medikas, kol kas svarsto tik jo kolegos.
Liudininkų vaizdas, likus vos kelioms akimirkoms iki elektra nutrenkia patį Dmitrijų. Ant cisternos stogo šalia mediko du policijos pareigūnai. Pasak kolegų, bėgdamas gelbėti paauglio Dmitrijus prieš tai įsitikino, kad ten saugu. Mat žinojo, kad iškvietimas dėl elektros nutrenkto paauglio. Kaip sako medikai, ugniagesių gelbėtojų, turėjusių vadovauti šiai operacijai, tuo metu neva nebuvo. Ir niekas nei policijai, nei ugniagesiams nedraudė ropštis ten, kur labai pavojinga.
„Kiek išgirdau vakare, būnant respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, sakė, kad lipo tik tuo metu, kai pasakė, kad yra saugu. Kas būtent apie tai pasakė, tai yra tik nuogirdos, pati medikė yra patyrusi didelį šoką. Bet kokiu atveju, ir medikė bėgo, pakibo ant tvoros ir tik tai išgelbėjo jos gyvybę, galėjom turėti net ne vieną netektį, o dvi. Kadangi varteliai nebuvo atidaryti, lipo per tvorą“, – kalba žuvusiojo kolegė Jelena.
Žuvusiojo artimieji svarsto teikti ieškinį valstybei dėl žalos atlyginimo. O kolegos neslepia – ne be reikalo, mat tai ne pirmas atvejis, kai toje vietoje žūsta žmonės ir niekas nesiima jokių veiksmų.
„Tai ne pirmas kartas, aš šešis metus dirbu Naujojoje Vilnioje, ir tai trečias kartas, kai taip atsitinka. Vieną „suspirgino“, mirė. Nesuprantu, kaip pinigų turi visi, na, aptvertų, kad vaikai neprieitų, aš nežinau“, – piktinasi žuvusiojo kolegė Neringa Urbanavičė.
Kas kaltas dėl nelaimės aiškinsis pareigūnai. Mat pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. O kol vyksta tyrimas, nei ugniagesiai, nei greitosios medikai informacija plačiau nesidalija. O štai Sveikatos apsaugos ministras tik medikų ir visuomenės remiamas prie sienos prakalbo, kad šeimai pirmiausia bus teikiama psichologinė pagalba. Dulkys taip pat svarsto ir dėl kompensacijos žuvusiojo šeimai.
„Šitie dalykai dabar yra nagrinėjami. Tai yra ir juridiniai dalykai, tai ir steigėjų klausimai, šitie dalykai dabar aiškinamasi“, – tvirtina ministras Arūnas Dulkys.
Nelaimė įvyko pirmadienį. Popiet specialiosios tarnybos gavo kvietimą, kad susižalojo paauglys. Pirminė informacija buvo esą jis nušoko nuo pėsčiųjų tilto. Tačiau atvykę pareigūnai pamatė kitokį vaizdą – paaiškėjo, kad į neleistiną vietą pakliuvę vaikinas ir mergina vaikščiojo užsilipę ant cisternų. Taip esą darėsi asmenukes ir vaikinas netyčia palietė aukštos įtampos laidą. Kur srovė, kaip aiškina Lietuvos geležinkelių astovai, yra šimtą kartų didesnė nei turime namie.
„Reiktų akcentuoti, kad prie kontaktinio tinklo nebūtinai reikia prisiliesti. Gaunamas smūgis pažeidus dviejų metrų atstumą iki jo, gali įvykti smūgis, kuris prilysgta žaibo smūgui“, – aiškina darbuotojų ir eismo saugos ekspertas Julius Savickas.
O parlamentaras Tomas Tomilinas po tragedijos medikų bendruomenėje prakalbo apie greitosios medikų pripažinimą pareigūnais. Jie turėtų gauti ir pareigūno pensiją ir...
„Po tokių įvykių jiems reikia... apdovanojimus už didvyriškumą. Ketinu kreiptis į prezidentą, kad tą žmogų, kuris gelbėjo paauglį, kad būtų galima apdovanoti“, – teigia T. Tomilinas.
Patys medikai tokiai idėjai linkę pritarti, sako, esą rizikuojantys kiekvieną dieną.