Duris į gastroenterologės kabinetą praveria vilnietė Virginija. Moterį vargina žarnyno bėdos. Nors tikslios priežasties nėra, įtarimų turi visokių – mat vartoja tai vienus, tai kitus vaistus, tad gal jie kenkia sveikatai. Antibiotikų taip pat sako visada turinti po ranka.
„Kad tokia situacija nebūtų, kad man aukšta temperatūra, 40, ane, ir kažkodėl daro taip, kad aš dar savaitę kankinčiausi. Nežinau. Jų nuomonė viena, bet mano visai kita“, – sako vilnietė Virginija.
Šeškinės poliklinikos gastroenterologė sako, kad spaudžiančių medikus ir prašančių paskirti antibiotikus žmonių netrūksta. Štai todėl, specialistė sako, daugėja ir besiskundžiančiųjų žarnyno bėdomis. Ypač daug jų šią žiemą, kai peršalimo ligos nerimsta.
„Pilvo pūtimas turbūt vienas iš dažniausių skundų. Skausmas ir pilvo pūtimas. Na, ir labai dažnai, aišku, ir viduriavimas“, – pasakoja gastroenterologė Rita Brazdeikytė.
Mat antibiotikai nėra jau toks nekaltas vaistas.
„Dažniausiai jie sukelia žarnyno disbakteriozę. Žarnyne gyvena mums naudingos, mums reikalingos bakterijos. Ir kokį penkiolika procentų sudaro ne visai naudingos, ne visai reikalingos bakterijos. Ir kai vartojam populiariausius antibiotikus, jie gali labai lengvai sukelti disbakteriozę. Tai reiškia, kad atsiranda pilvo skausmai, pilvo pūtimas, nemalonus skonis burnoje. Sutrinka maisto virškinimas žarnyne“, – teigia R. Brazdeikytė.
O štai Santaros klinikų specialistai pastebėjo ir dar liūdnesnį dalyką. Kasmet daugėja pacientų su antibiotikų sukelta infekcija – klostridija, kuri kas mėnesį į ligoninės patalą paguldo net ne vieną vyresnio amžiaus pacientą. Ir kalti dėl to antibiotikai. Infekcinių ligų centro gydytoja paaiškina kodėl: vartojant antibiotikus pažeidžiama žarnyno flora arba kitaip mikrobiota. Atsiranda žarnynui nedraugiški ir mus susargdinantys toksinai A ir B.
„Tai yra sunkus susirgimas, pažeidžiamas storasis žarnynas, kartais pacientas dar turi ir kitą infekciją. Be abejo, mes turime gydyti ir tą kitą infekciją antibiotikais, ir dėl to pasireiškia pilvo skausmais, dažniausiai kairiaisiais pilvo skausmais, išmatose gali būti stebimos gleivės, pseudomembranos, gali ligonis karščiuoti“, – kalbėjo infektologė Audronė Marcinkutė.
Viena iš infekcijos požymių – viduriavimas. Ir jo, kaip sako medikai, vaistais slopinti tikrai nereikėtų.
„Pacientai turi žinoti, kad jeigu viduriuojama su gleivėmis, ir sietinas tas viduriavimas su antibiotikais, o ne su maistu, jie jokiais būdais to neturi slopinti, nes tai palieka toksiną, paralyžuoja žarnas ir gali sukelti sunkesnes komplikacijas“, – sako A. Marcinkutė.
Todėl antibiotikus turėtume vartoti tik labai griežtai gydytojų prižiūrimi. Ir net tada gali užpulti infekcija, ypač, jeigu stokojame vitamino D, nesimaitiname sveikai, vartojame per daug cukraus, miltinių produktų.
Pasaulio mokslininkai, kaip sako medikė, vieningai nusprendė esą žmogaus sveikata priklauso tik nuo sveiko žarnyno.