Tuo metu Ukrainos Dnipro mieste, degalinėje, per rusų apšaudymą automobilyje sudegė nėščia moteris. Daugėja nuogąstavimų, kad terorizmu Ukrainoje užsiimanti Rusija kartu su Lukašenka gali vėl pasiųsti nelegalių migrantų srautą į Europą. Lenkija jau svarsto atsitverti tvora nuo Kaliningrado.
Liepsnoja degalinė ketvirtame pagal dydį Ukrainos mieste Dnipre. Rusai jį apšaudė vakar vėlai vakare. Po raketos smūgio kilo didelis gaisras, užsiliepsnojo automobilis, kuriame buvo nėščia moteris.
„Moteris, kuri žuvo automobilyje, keleivio vietoje, buvo nėščia. Į vietą atvykę medikai tik patvirtino, kad ji žuvo po raketos smūgio“, – teigia gelbėtojų atstovas Oleh Kušniruk.
Automobilį vairavo kita moteris – jai per stebuklą pavyko išsigelbėti, dabar ji ligoninėje.
„Tuo metu jos jau užsipylė degalų ir važiavo iš degalinės. Automobilis buvo už kelių metrų nuo degalinės“, – pasakoja O. Kušniruk.
Degalinė visiškai sunaikinta, taip pat automobilių plovykla, ratų dirbtuvės... Žuvo du, sužeisti dar keli žmonės. O moteris ir vaikus Ukrainoje žudantis Putinas grasina visam pasauliui. Skelbia branduolinių ginklų pratybų pradžią.
„Jums vadovaujant, vykdome Rusijos ginkluotųjų pajėgų valdymo treniruotę. Jos metu masinio branduolinio smūgio užduotis atliks strateginės puolamosios pajėgos, atsakydamos į priešo branduolinį smūgį“, – teigia Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu.
Kremlius demonstruoja, kaip rusų povandeninis laivas, strateginiai bombonešiai ir antžeminės paleidimo sistemos paleidžia raketas. Paskutinį kartą Rusija branduolines pratybas rengė likus penkioms dienoms iki puolimo Ukrainoje. Vašingtonas skelbia, kad Maskva juos perspėjo apie pratybų pradžią.
„Taip, jie perspėjo JAV. Kaip jau sakėme, tai kasmetinės Rusijos pratybos. Taigi šiuo atžvilgiu Rusija laikosi branduolinių ginklų kontrolės ir skaidrumo įsipareigojimų. Bet mes ir toliau akylai stebėsime“, – sako Pentagono atstovas Patrick Ryder.
Radioaktyviomis, biologinėmis ar cheminėmis medžiagomis užtaisyta bomba. Pratybas akylai stebi visas pasaulis, mat Maskva jas pradeda kaip tik tuo metu, kai pati visais įmanomais kanalais anonsuoja „nešvarios bombos“ panaudojimą Ukrainoje.
„Mes turime informacijos, kad Ukrainoje ruošiamasi tokiai teroristinei diversijai“, – kalba Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Baiminamasi, kad melagingai apkaltinusi Kyjivą tokios bombos panaudojimu, Rusija gali bandyti pateisinti branduolinio ginklo panaudojimą. Vašingtonas perspėja to nedaryti.
„Pasakysiu tik tiek. Rusija padarytų neįtikėtinai rimtą klaidą, jei panaudotų taktinį branduolinį ginklą“, – tvirtina JAV prezidentas Joe Bidenas.
Mūsų kariuomenės vadas sako, kad Rusijos branduolinės pratybos, tai ir Rusijos signalas mums.
„Visos strateginės pratybos yra ženklas sunerimti ir tikėtis, kad tai nebus panaudota. Bet turime tam ruoštis ir tą priimti labai rimtai“, – tikina Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
Kremliaus propaganda jau ilgą laiką branduoline retorika plauna rusų smegenis: „O gal driokstelkim? – Palaukite, Volodia... – Kosmose... kosmose ir atsisveikinsime su Elono Musko grupuote. – Jei kosmose smogsim jų palydovams, tai taip pat karas.“
O nulaužę rusų televiziją Novosibirske, ukrainiečių programišiai transliuoja okupantams Ukrainos karių kreipimąsi:
„Ukrainos kariuomenės vadovybė siūlo jums pasiduoti ir grįžti namo...“
„Štai mūsų aprūpinimas: šovinių nėra, granatų nėra, maisto neturime, vandens neturime...“
Deja, kad ir kaip apgailėtinai kartais atrodo rusų mobilizacija – Kremliaus orda auga. O kariaunos vadų tonas agresyvėja. Veikiausiai supykęs ant Kyjivo už taiklų smūgį kadyrovcų bazei Chersone, kurio metu žuvo kelios dešimtys žudikų – Kadyrovas vėl grasina.
„Mes tų velnių neimsime įkaitais. Mes juos sudeginsime. Nesustosime niekur. Mūsų teritorija, tai ne Zaporižia ar Chersonas. Tai Odesa, Kyjivas, Charkivas“, – kalba Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas.
Vakarai, anot kai kurių ekspertų, per lėtai tiekia Ukrainai ginkluotę, todėl Kyjivas negali pasinaudoti dabartine rusų puolimo pauze, kad juos dar labiau išmuštų.
Džiugios, bet negausios žinios traukiniu į Kyjivą atriedėjo iš Berlyno. Vakar į Ukrainą atvykęs ir jau vizito pradžioje slėptuvėje pusantros valandos praleidęs Vokietijos prezidentas – nors ir simbolinė politinė figūra, bet pažadėjo skubiai perduoti Ukrainai dar dvi raketų sistemas MARS II – sunkesnes HIMARS versijas. Taip pat ir keturias papildomas haubicas, ir toliau tieks oro gynybos sistemas.
„Ir toliau jus remsime. Ekonomiškai, politiškai, kariškai – tiek, kiek reikės“, – sako Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris.
„Informavau prezidentą Steinmeierį ir apie kitus mūsų poreikius. Jie taip pat būtini mūsų apsaugojimui“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Zelenskis neslepia paprašęs daugiau ginkluotės.
Tuo metu Varšuva nuogąstauja, kad Putinas su Lukašenka galimai ruošia ir dar vieną kiaulystę Europai – naują pabėgėlių bangą. Rusams paskelbus, kad į Kaliningradą netrukus skries lėktuvai iš Afrikos ir Artimųjų Rytų – Lenkų politikai jau svarsto atsitverti nuo Kaliningrado tvora, kaip pernai atsitvėrė nuo Baltarusijos.
„Matome, kad ir Baltarusijos sienos pusėje nebus ramu. Jau matome ženklus, kad ten atsiranda didesnės migrantų grupės“, – teigia „Teisės ir teisingumo“ generalinis sekretorius Krzysztofas Sobolewski.
Lukašenkos propaganda taip pat skelbia, kad nuo gruodžio 1 d. į Minską pradės kursuoti lėktuvai iš Jungtinių Arabų Emyratų. Varšuva perspėja, kad hibridinė ataka nelegaliais migrantais gali pasikartoti. O į Lietuvą galimai atvyko Rusijos veikėja Ksenija Sobčak.
Rusijos propaganda skelbia, kad jos namuose atliekamos kratos, o vakar sulaikytas jai priklausančios bendrovės direktorius dėl kaltinimų reketu. Anot Kremliaus propagandos, Sobčak paspruko neva apgavusi pareigūnus. Įsigijo bilietų į Dubajų ir Turkiją – o iš tiesų per Baltarusiją neva pabėgo į Lietuvą.
Ksenija Sobčak prisistato opozicine žurnaliste, bet jos reputacija nevienareikšmė. Ji ne tik žinoma televizijos vedėja, bet ir kandidatavo į Rusijos prezidentus ir yra Putinui iškilti valdžioje padėjusio buvusio Sankt Peterburgo mero dukra.