Prieš keturias savaites pajūryje vykusiame paskutiniame Lietuvos Cross Country čempionato etape taškėsi purvas ir riaumojo motociklų bei keturračių varikliai. Išvakarėse stipriai lijo, tad trasa virto viena didele purvo vonia. Tokius vaizdus išvydę aplinkosaugininkai ir ekologai negali patikėti tuo, ką mato.
„Tas galėtų vykti tam skirtose vietose. Karjeruose senuose ar kur nėra draustinis. Nes ta trasa, kiek suprantu, visai šalia Veiviržo ichtiologinio draustinio. Taip žaloti natūralų gražų upeliuką, na, ar tikrai reikia?“ – klausia Klaipėdos universiteto mokslininkas Antanas Kontautas.
Mokslininkas kalba apie šalia Veiviržo upės vinguriuojantį jo intaką. Jį trasa ne kartą kirto, tad motociklininkai suniokojo. O upeliukas yra potenciali lašišų nerštavietė. Tad specialistai baiminasi, kad sportininkai sutraiškė šių žuvų ikrus.
„Tas upeliukas, kuris yra Veiviržo intakas, kada yra aukštesnis vandens lygis, jis greičiausiai tampa nerštavietėmis. Ir šiuo atveju, gali taip būti, kadangi vandens yra, kad nerštavietės jau buvo ir jos, greičiausiai, galėjo būti ir suardytos“, – teigia A. Kontautas.
Varžybos vyko vietos ūkininkui priklausančioje teritorijoje. Vyras ir pats yra motociklų sporto gerbėjas bei dalyvis. Taip pat vienas iš renginio organizatorių. Jis pripažįsta, kad varžybos patyrė visišką fiasko ir žada padarytą žalą atlyginti. Tiesa, abejoja, kad lašišos galėjo atplaukti neršti.
„Tas upelis teka per vamzdžius. Vienas vamzdis plastmasinis yra apie 150 diametro, kitas, betoninis, gal 300 milimetrų diametro, kuris tikrai prieš tris savaites nebuvo tiek vandens. Gal šiek tiek bėgo vanduo, bet tikrai simboliškai ir, aišku, turėtų ekspertai nustatyti, ar per tokį vamzdį, 4 metrų ilgio, tokio diametro gali praplaukti lašiša neršti“, – aiškina varžybų organizatorius Antanas Lučinskas.
Aplinkosaugininkai šiuo metu atlieka tyrimą, ar nerštavietės tikrai buvo išdraskytos. Juolab kad vyksta šių žuvų apsaugai skirta akcija „Lašiša 2021“. Jei įtarimai pasitvirtins, organizatorių laukia nemenkos baudos.
Tačiau tai dar ne visos organizatorių bėdos. Pasirodo, šioms oficialioms į Lietuvos motociklų sporto federacijos tvarkaraštį įtrauktoms varžyboms vietos savivaldybė nedavė leidimo. Tad, anot valdininkų, reginys buvo nelegalus.
„Taip, iš tikrųjų, šios varžybos vyko be leidimo. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad buvo pasikreipta į savivaldybę gauti šį leidimą, bet, kadangi tai yra privatus žemės sklypas, žemės ūkio paskirties, o leidimas buvo prašomas varžybos, savivaldybės administracija tokio leidimo neišdavė, kadangi tai neatitinka žemės sklypo naudojimo paskirties“, – tikina Klaipėdos rajono vicemerė Audronė Balnionienė.
Organizatoriai aiškina, kad net nesitikėjo leidimo negauti, tad kol laukė valdininkų atsakymo, toliau sėkmingai renginį planavo. Esą žinia, kad leidimas neišduotas, atkeliavo likus porai valandų iki varžybų starto.
„Aš nenoriu pateisinti to, kas įvyko, bet sakau, tiesiog, galvojom vakare vis tiek mes jį gausime iš tikrųjų. Juo labiau kad nieks, niekur neužkliuvo, buvo papildomų dokumentų paprašyta, buvo susiųsti dokumentai ir viskas buvo kaip ir tvarkoj“, – sako A. Lučinskas.
Organizatoriai tikina, kad prieš pat startą dalyviams siūlė varžybas atšaukti, tačiau esą sportininkai balsavo, kad renginys įvyktų. Apie varžybas be leidimo sužinojusi Lietuvos motociklų sporto federacija buvo šokiruota. Jos atstovai tikina, kad tai pirmas toks atvejis istorijoje.
„Jie minėjo, kad jie leidimą gaus. Bet tokio leidimo, kaip rašto, mes nematėme. Renginiai be leidimų pas mus federacijos žinioje negali būti organizuojami, dėl to šis klausimas jau pradedamas aptarti federacijoje ir taip pat tarp enduro komisijos narių“, – aiškina Lietuvos motociklų sporto federacijos generalinė sekretorė Rusnė Jankūnaitė.
Federacijos atstovai žada renginį organizavusiam motociklininkų klubui iš viso nebeleisti dalyvauti varžybose. Tačiau, panašu, kaip elgtis gamtoje turėtų pasimokyti ir tokių varžybų žiūrovai. Net ir praėjus kelioms savaitėms po renginio vis dar mėtosi alaus buteliai, skardinės ir kavos puodeliai.