• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektros kainos biržoje smarkiai nukrito, tačiau Lietuvos elektros tiekėjai gyventojams jų mažinti neskuba. Net garantinis tiekimas per du mėnesius jau atpigo daugiau kaip perpus, tačiau nepriklausomi tiekėjai toliau tempia gumą ir gyventojams reikšmingai pigesnių planų nesiūlo.

Elektros kainos biržoje smarkiai nukrito, tačiau Lietuvos elektros tiekėjai gyventojams jų mažinti neskuba. Net garantinis tiekimas per du mėnesius jau atpigo daugiau kaip perpus, tačiau nepriklausomi tiekėjai toliau tempia gumą ir gyventojams reikšmingai pigesnių planų nesiūlo.

REKLAMA

Premjerė aiškina, esą pagrindo mažinti kainas vartotojams nėra, o energetikos ministras ragina dar kantriai laukti, kol elektros pardavėjai galų gale teiksis pasiūlyti mažesnius tarifus. Opozicijos atstovai tokią padėtį vadina tiesiai šviesiai – elektros spekuliacija, dėl kurios kentės ir gyventojai, ir valstybės biudžetas.

Panevėžyje gyvenanti senjorė Nijolė nebesumoja, kokių gardesnių produktų ir paslaugų atsisakyti, kad prasidėjus šildymo sezonui nepritrūktų pinigų maistui ir vaistams. Šį pusmetį pabrangus elektrai, moteris prisipažįsta jau ir lygintuvo nebejungianti.

REKLAMA
REKLAMA

„Patalynę išdžiovinu, gražiai sudedu, visas puses išlyginu ir laukiu sekančio pervertimo. Nereikia lyginti. Lygintuvas labai daug ima elektros, va taip taupau“, – pasakoja senjorė Nijolė.

REKLAMA

Buvusi bibliotekininkė sielvartauja girdėdama vyriausybės prognozes, kad nuo Naujųjų metų už elektrą teks mokėti dar brangiau, mat valdantieji nustatys aukštesnę kompensacijų kartelę.

„Pas mus viskas į priekį visą laiką eina, vis geryn, tik ne į tą pusę, gerovės dar nesimato, kaip sakė prezidentas“, – kalba Nijolė.

Beje, elektra biržoje šiuo metu pinga. „NordPool“ spalį elektra kainavo dvigubai pigiau nei rugsėjį, ir šį mėnesį pinga toliau. Štai ir garantinio tiekimo, kuris esą turi bausti gyventojus, nepasirinkusius nepriklausomo tiekėjo, lapkričio tarifas siekia 38 centus ir yra 50 proc. mažesnis nei spalį ir dvigubai mažesnis nei rugsėjį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Energetikos agentūros naujausi duomenys rodo, kad biržoje vykstantis elektros pigimas nepriklausomų tiekėjų gyventojams siūlomuose fiksuotos kainos planuose elektros beveik neatsispindi.

„Kai matysime metų pabaigoje, kitų metų pradžioje tiekėjų rezultatus, ataskaitas, tuomet galėsime pasižiūrėti, kiek jie turėjo pelno, kiek tai buvo pagrįsta“, – teigia Energetikos agentūros patarėja Agnė Bagočiutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didieji elektros pardavėjai aiškina, esą negali taip greitai reaguoti į rinkoje pingančią elektrą. Tik vienas tiekėjas šiandien jau skelbia išdrįsęs reikšmingiau sumažinti elektros kainą gyventojams.

„Tai sudėtinga ir brangu padaryti, reikia nusipirkti elektros į priekį, prognozuoti kainą, apdrausit riziką, įvertinti balansavimą, vartojo profilio koeficientą, biržos mokesčius“, – aiškina „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.

REKLAMA

„Dabar turime trumpą momentinę situaciją, kai biržoje susiklostė palanki situacija dėl šiltų orų, dėl šildymo sezono, kurio pasekmė – mažai naudojama elektros, turime daug dujų saugyklose, daug vėjo, hidro rezervų, tai leidžia biržoje nukristi kainai. Bet ateinant gruodžiui, sausiui, vėl matysime, ko gero, atšokimą ir tolesnį kainos kilimą“, – teigia „Enefit Lietuva“ vadovas Vytenis Koryzna.

REKLAMA

„Klientai sudaro sutartį ateities tiekimui. O kas šiuo metu vyksta biržoje, nelabai turi įtakos kainodarai. Tai labiau tai, kas susiformuoja. Jei vartotojai pirktų biržos kaina paremtus produktus, tada tą matytų“, – kalba „Elektrum“ vadovas Martynas Giga.

Didžiulius skirtumus tarp elektros kainų biržoje ir tiekėjų pasiūlymuose gyventojams energetikos ministras vadina nenormaliais, tačiau tvirtina esą nieko negalįs pakeisti ir ragina kantriai laukti, kol elektros pardavėjai patys susimils sumažinti tarifus. O premjerė Ingrida Šimonytė pagrindo mažinti tarifus nemato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei kainų dinamika išliks tokia pati, tiekėjai bus priversti mažinti kainas. Konkurencijos tikslas konkuruojant pasiimti daugiau rinkos, nemanau, kad kažkas leis kažkam uždirbinėti didesnius pinigus. Mes neturime monopolio“, – tvirtina energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Kažkam pradeda rodytis, tarsi yra pagrindas mažinti kainas vartotojams. Nepykit, bet šiandien elektros kaina dvigubai didesnė nei moka galutinis vartotojas“, – sako I. Šimonytė.

REKLAMA

Tačiau kai kurie opozicijos atstovai įžvelgia, kad elektros prekyboje kartojasi gyventojams nepalankios degalų prekybos tradicijos, kai kainoms biržose pakilus, akimirksniu išauga ir tarifai gyventojams, tačiau kai kainos biržose krenta, gyventojai to nesulaukia arba laukti tenka labai ilgai.

„Akivaizdžiai matosi, kad nepriklausomi tiekėjai – spekuliantai, turi kartelinį susitarimą. Kai biržoje kaina krenta drastiškai žemyn, 15–20 centų, o spekuliantas pasiūlo 55 centus, netoli 60 centų“, – kalba Seimo narys, valstietis Valius Ąžuolas.

Opozicija atstovai perspėja, kad aukštos elektros kainos nepalankios ne tik gyventojams, bet ir valstybės biudžetui, mat kuo didesnius tarifus gyventojai įsipareigos mokėti pagal sutartis, tuo didesnių kompensacijų elektros tiekėjai reikalaus iš valstybės biudžeto, o vyriausybė kompensacijoms žada imti paskolas.

mafijinės struktųros
mafijinės struktųros
na kaip visada. kai tik kas nors (elektra, nafta, dujos) rinkose pabrangsta, tai klientams pabrangsta sekančią dieną, kai tik rinkose kažkas pinga, tai atpigint klientams ,,sunku, per brangu....,,,šaudyti juos bent po vieną per mėnesį reikėtų
Tiesiog vagys niekšai
O pakelti kainas nebuvo sudėtinga ir brangu ????
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų