• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per metus net dešimtadaliu nuvertėjus pinigams, jau sukruto ir Seimo nariai. Opozicija reikalauja vyriausybę skubiai parengti antiinfliacinį skydą – gelbėti žmones nuo skurdo ir apsaugoti juodai dienai atsidėtas santaupas, reikalauja mažinti mokesčius maistui, šildymui, elektrai, dujoms ir kitam kurui.

Per metus net dešimtadaliu nuvertėjus pinigams, jau sukruto ir Seimo nariai. Opozicija reikalauja vyriausybę skubiai parengti antiinfliacinį skydą – gelbėti žmones nuo skurdo ir apsaugoti juodai dienai atsidėtas santaupas, reikalauja mažinti mokesčius maistui, šildymui, elektrai, dujoms ir kitam kurui.

REKLAMA

O vaiko pinigus ir kompensacijas už šilumą didinti. Valdantieji atkerta, esą mažinti mokesčių ir didinti kompensacijų neleidžia biudžetas, tačiau didins biudžetininkų algas, minimalią algą, pensijas.

Želsvos kaimo prie Marijampolės gyventojai pietų metu užsuka į šią parduotuvėlę. Senjorai skundžiasi, kad ir nuolaidos nebegelbsti, prekės pastaruoju metu brangsta kone kasdien, už pensiją nusipirkti pavyksta vis mažiau:

„Kainos greičiau kyla negu mes pinigus gauname.“

„Prideda kelis eurus, o pabrangsta viskas galybę.“

„Brangiau viskas, kur žmogus dingsi, mažiau perki. Ko nereikia, nieko neperku.“

„Vanduo pabrangs, dujos po Naujų metų, elektra. Brangsta daugiau, alga tik keliais eurais padidėja.“

REKLAMA
REKLAMA

Žmonių nuoskaudas tenka išklausyti pardavėjams.

„Pyksta kai kurie, kad vieną dieną pigesnė, o šiandien brangiau keliais centais, pastebi žmonės. Ką mes galime padaryti? Pasakome, kad pabrango, ir viskas“, – sako pardavėja Laima.

REKLAMA

Nerimas dėl augančių kainų jau pasiekė ir seimūnų ausis. Opozicija vyriausybę bando spausti jau spaudžia skubiai parengti antiinfliacinį skydą – nuvertėjant pinigams gelbėti žmones nuo skurdo. Opozicinės partijos reikalauja mažinti mokesčius maistui, šildymui, elektrai, dujoms ir kitam kurui. Iki 100 eurų padidinti kitąmet, o dar po metų mokėti ir 120 eurų vaiko pinigus, o pašalpas ir kompensacijas už šilumą indeksuoti pagal infliaciją.

REKLAMA
REKLAMA

„Auga kuro, šildymo, prekių, paslaugų kainos. Žmonės, ypač turintys mažas pajamas, gali atsirasti už skurdo ribos, turėsime ilgalaikes socialines pasekmes valstybei“, – kalbėjo Seimo narė Rita Tamašunienė.

„Įsikibę laikomės aukštesnio PVM, neatstatome nuo 2009 m. ir tokiu būdu smaugiame savo piliečius ir nepadedame savo gamintojams“, – teigė Seimo narė Ieva Kačinskaitė – Urbonienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie gražiai kalba, pristatydami biudžetą skiria papildomą kai kurių sričių finansavimą, bet esant tokiai didelei infliacijai mažesnes pajamas gaunančių žmonių pajamos mažės“, – tikino Seimo narys Algirdas Sysas.

„Žmonės paliekami ant ledo ir už borto. Šiek tiek sureagavo, kompensacijų skyrė, dar kažką, bet tai neišgelbėja žmonių“, – sakė Seimo narys Valius Ąžuolas.

REKLAMA

Vyriausybės nariai opozicijos reikalavimą sukurti antiinfliacinį skydą vadina populistiniu.

„Augančios pensijos, atlyginimai turėtų amortizuoti kainų iššūkius. Siekiai populistiškai sureguliuoti dalykus rezoliucijos, kurias girdime, surašytos nenuosekliai, yra klaidų“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Turėtų stabilizuotis maisto kainų augimas, kitais metais EK prognozuoja Lietuvai 3,1 proc. infliaciją, tikėtina gali būti didesnė, apie 4 proc. Tačiau darbo užmokesčio prognozuojamas augimas 9 proc. didesnis nei infliacijos augimas. Žmonių perkamoji galia turėtų du kartus augti greičiau nei infliacija“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

REKLAMA

Seimo opozicijos parengtą rezoliuciją, įpareigojančią vyriausybę mažinti gyventojams kainų augimo naštą, Seimas dar turės tobulinti. Premjerė priekaištauja, kad rezoliucijoje yra klaidų, pavyzdžiui, nedarbas ne auga, o mažėja.

„Kai rašysite naują tekstą, patikrinkite teiginius apie nedarbą, jie tikrai nekorektiški“, – teigė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Opozicija reikalauja įšaldyti ir komunalinių paslaugų tarifus, transporto bilietų kainas, o dėl to nuostolių turėsiančias įmones remti iš biudžeto. Tačiau tokie siūlymai kai kuriems ekonomistams kelia nerimą. Ekonomistas Marius Dubnikovas primena, kad nemokamų pietų nebūna ir perspėja, kad pinigų ir pašalpų dalybos infliaciją gali dar labiau padidinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei politikai labai nori kuo nors pasirūpinti, dažniausiai tai baigiasi nelaimėmis. Turėsime 10 proc. infliaciją greitu metu. Jei dar paspartintume dalybas, nemokamas šventes, pradėtume iš helikopterio mėtyti pinigus, pamatytume dar didesnę infliaciją, kas vėliau baigtųsi dideliu BUM“, – kalbėjo finansų ekspertas Marius Dubnikovas.

Jau kitą savaitę Seimas planuoja priimti kitų metų biudžetą, kurį opozicija kritikuoja ir dėl didžiulio 2 milijardų eurų deficito, kuris viršys 3,3 proc. šalies BVP. Valdantieji mėgina  raminti, kad kitąmet minimali alga į rankas padidės 62 eurais, medikai, mokytojai ir pareigūnai gaus vidutiniškai 100 eurų didesnes algas, vidutinė pensija padidės 50-čia eurų ir sieks 465 eurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų