Už tokią Pelno mokesčio įstatymo pataisą antradienį balsavo 103 Seimo nariai, prieš buvo 2, o 16 susilaikė.
20 proc. pelno mokestį toliau turės mokėti bankai ir kredito unijos, uždirbančios daugiau negu 2 mln. eurų pelno. Įprastas pelno mokesčio tarifas yra 15 proc.
Premjerė Ingrida Šimonytė Seimo sprendimo nekomentavo.
„Toks yra Seimo siūlymas. Vyriausybė šito nesiūlė ir neturėjo progos svarstyti, todėl plačiau nekomentuosiu“, – antradienį Seime žurnalistams teigė I. Šimonytė.
Laikinai įvestą didesnį pelno mokestį padaryti nuolatiniu pasiūlė Biudžeto ir finansų komitetas. Jo vadovas konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad toks mokestis yra pateisinamas fiskaliniu požiūriu, nes didieji bankai Lietuvoje nemoka mokesčių už dividendus.
„Taip yra prasminga ir pateisinama fiskaliniu požiūriu, nes kredito institucijos dirba ribotos konkurencijos sąlygomis, jos demonstruoja didesnius pelningumus nei kitose euro zonos šalyse. Tuo tarpu mes turime situaciją, kai dividendų mokesčio dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių jos nemoka, todėl pelno mokestis fiskaliniu požiūriu tampa ypač svarbus“, – Seime antradienį kalbėjo M. Majauskas.
Pasak jo, Konstitucinis Teismas 2021 metais išaiškino, jog pelno mokestis, taikomas skirtingoms įmonėms, pateisinamas esant skirtingoms sąlygoms.
„Būtent dėl kredito institucijų papildomo pelno mokesčio nėra pagrindo teigti, jog tokiu teisiniu reguliavimu yra paneigtos Konstitucijoje įtvirtintos vertybės. Kitais žodžiais tariant, mes, Seimas, galime priimti sprendimą dėl papildomo kredito institucijų pelno mokesčio tokį, koks buvo priimtas 2019 metais (5 punktais didesnis mokestis – BNS)“, – tvirtino M. Majauskas.
Lietuvos bankų asociacija piktinasi tokiu valdančiųjų sprendimu ir sako, kad taip baudžiami keli šalyje dar likę „reikšmingi bankai“ – jie nuolat apmokestinami net 33 proc. didesniu pelno mokesčiu.
„Apmaudu, kad įvedus nuolatinį papildomą bankų pelno mokestį, mūsų šalis tampa mažiau patrauklia jurisdikcija kredito įstaigų veiklai Baltijos regione“, – antradienį išplatintame pranešime teigia asociacija.
M. Majauskas sako, kad dėl didesnio mokesčio į biudžetą bankai papildomai sumokės 18-20 mln. eurų per metus. Nuo 2020-ųjų, kai įsigaliojo 20 proc. pelno mokesčio tarifas, valstybės biudžetas jau gavo papildomai 35,2 mln. eurų.