Paukščių laikytojams pavasaris yra vištų dedeklių įsigijimo laikotarpis, tad jas perkantys žmonės turėtų būti ypač atidūs. Balandžio 17 dieną į Lietuvą iš Lenkijos buvo įvežta užkrėstų vištų siunta, kuri paplito 17 ūkių Vilniaus mieste ir rajone, Elektrėnų, Molėtų ir Širvintų savivaldybėse. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ragina pranešti apie ūkiuose kritusias vištas.
„Jeigu į jūsų ūkį atsivežėte pirktas vištas ir esamos vištos ir nupirktos vištos krenta, juoduoja jų skiauterės arba barzdelės, tai iš tikrųjų būtinai apie tai reikia pranešti“, – sako Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Paukščių gripo protrūkių šiuo metu Lietuvoje užfiksuota 18, apie 430 paukščių sunaikinta, dar 5 atvejai tiriami.
Pasak, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Dariaus Remeikos, tiriami paukščių gripo atvejai greičiausiai bus patvirtinti ir iš viso bus sunaikinta apie 500 paukščių.
„500 paukščių čia tik smulkmena lyginant su pasekmėmis. Tai yra su potencialiai gresiančiais apribojimais Lietuvos ūkiams ir Lietuvos paukštienos perdirbimo pramonei, ypač eksporto atveju, jeigu mes šios situacijos nesuvaldysime“, – pasakoja Tarnybos vadovas Darius Remeika.
Nesuvaldžius paukščių gripo protrūkio, milžiniškų nuostolių patirtų ne tik perdirbimo įmonės, ūkininkai, bet ir visa šalies maisto pramonė. Dėl to paukščių laikytojai turėtų atkreipti dėmesį iš ko perka paukščius, nes užkrėstos vištos iš Lenkijos į Lietuvą pateko iš nelegalaus prekiautojo, o jas įsigijo ir pardavė nelegalus prekeivis iš Lietuvos.
„Ta situacija, kai sutaupius kelius centus truputį pigiau nusiperkamas gyvūnas atneša didžiulę didžiulę bėdą tiek į ūkį, į jūsų konkrečiai ūkį, bet taip pat gali atnešti ir šaliai, tai tikrai prašome žmonių sąmoningumo“, – teigia K. Navickas.
„Visiškai garantuojame, kad Lietuvos paukštynų produkcija ar tai būtų dėsliosios vištaitės ar tai broileriai auginimui ūkiams, žmonėms pavieniams, savo reikmėms ir visiškai saugūs, sveiki“, – kalbėjo D. Remeika.
Ūkiuose, kuriuose Lietuvoje užfiksuoti paukščių gripo protrūkiai, paukščius laikė savo reikmėms, tad nei paukštiena, nei kiaušiniai į prekybą nepateko. Šiuo metu yra sustiprinta prekiautojų, turgaviečių ir į Lietuvą įvežamų paukščių kontrolė. Lenkijoje sunaikinta per 8 milijonus paukščių, Europoje – virš 16.