• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąją savaitę Vilniuje ir aplinkiniuose rajonuose užfiksuota bene dvidešimt pavojingos paukščių gripo viruso atmainos atvejų – nugaišo ar turėjo būti sunaikinti šimtai paukščių. Ligai persimetus į didesnį paukštyną, pasekmės būtų itin blogos, įspėja specialistai.

Per pastarąją savaitę Vilniuje ir aplinkiniuose rajonuose užfiksuota bene dvidešimt pavojingos paukščių gripo viruso atmainos atvejų – nugaišo ar turėjo būti sunaikinti šimtai paukščių. Ligai persimetus į didesnį paukštyną, pasekmės būtų itin blogos, įspėja specialistai.

REKLAMA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, taip pat Trakų, Širvintų ir Molėtų raj. bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose, kuriuose sunaikinta daugiau kaip 400 vištų.

Paukščių laikymo vietoje nustačius paukščių gripo virusą, visi likę gyvi paukščiai saugiai sunaikinti ir utilizuoti, kad liga neplistų. Vis dėlto, jei liga būtų nustatyta pramoniniame paukštyne, židinio likvidavimas turėtų daug neigiamų pasekmių.

Naikinami būtų visi paukščiai

Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Vytautas Tėvelis pasakojo, kad, kaip nustatė VMVT, kažkoks platintojas iš Lenkijos ūkio atvežė kelis šimtus paaugintų vištų dedeklių neturėdamas jokio veterinarinio leidimo. Tuos paukščius pardavė keliose turgavietėse ar pavieniams pirkėjams ir liga taip išplito.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kol kas situaciją esą gelbsti tai, kad tuose ūkiuose vištos auginamos daugiausia savo reikmėms ir užkratas toliau neplatinamas.

REKLAMA

„Jei savo reikmėms, tai platinimo zona nedidelė arba jos visai nėra per šiuos taškus. Bendraujame su VMVT vadovybe, jie konsultuojasi ir su Briuseliu.

Bent jau tikimės, kad komerciniams ūkiams nebus uždraustas produkcijos realizavimas ar paukščių judėjimas. Laikoma, kad šiuose ūkiuose gaminama saugi produkcija ir nėra pavojaus, kad per komercinius ūkius šiandien plistų ši liga“, – situaciją paaiškino V. Tėvelis.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, jeigu židinys būtų nustatytas netoli didesnio komercinio ūkio, tada būtų imtasi atitinkamų priemonių:

„Atsiranda 3 km griežta zona, kur sustabdomas produktų judėjimas 10 km zona santykinai griežta, joje gali būti sustabdytas paukščių judėjimas, atsiranda stebėsenos zona. Vienaip ar kitaip tokio komercinio ūkio veikla paralyžiuojama. Gali būti uždrausta kurį laiką išvežti produkciją iš ūkio. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vadinasi, sutrinka sutarčių vykdymas tiekiant produktus į prekybą, netgi didžiuosius prekybos tinklus. O ką reiškia savaitę ar mėnesį netiekti produkcijos? Iš vienos pusės sutrinka sutartis su prekybininkais. Iš kitos pusės, reikia kažkur sandėliuoti ir paukštieną, ir kiaušinius. Žodžiu, atsiranda visa grandinė“, – pasakojo asociacijos vadovas.

Jo teigimu, jeigu ligos židinys būtų nustatytas pačiame komerciniame ūkyje, tada „visi paukščiai būtų naikinami su visomis pasekmėmis“.

REKLAMA

Vis dėlto V. Tėvelis vylėsi, kad taip nenutiks. Esą jau daugelį metų Lenkijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse,daug kur paukščių gripas pasirodydavo. Tuo metu Lietuvos ūkiai sugebėdavo apsisaugoti. 

„Tikime, kad ir toliau apsisaugos. Bet afrikinis kiaulių maras parodė, kad rimti kompleksai viską darė, bet buvo atvejų, kai ir juose įsisuko užkratas. Taigi 100 proc. negali garantuoti – gali būti ar žmogiškas faktorius, ar kitos aplinkybės“, – svarstė pašnekovas ir patikino, kad nustačius naujus židinius Lietuvos ūkiai dar labiau sugriežtino saugos reikalavimus.

REKLAMA

Ragina boikotuoti neaiškius prekeivius

„Vilniaus paukštyno“ Paukščių auginimo tarnybos vadovas, vyr. veterinarijos gydytojas Tomas Miškinis informavo, kad Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų auginimo padaliniuose paukščių gripo atvejų nėra. Tačiau nerimą esą kelia nevaldomi aukšto patogeniškumo paukščių gripo protrūkiai Lenkijoje.

„Kaip ir dėl salmoneliozės užkrato, kaimynai lenkai nesuvaldo savo išsibarsčiusios gamybos grandinės. Lenkijoje veikia begalės mažų ūkių, esančių skirtinguose šalies regionuose, kuriuose išsimėčiusi gamybos grandinė: paukščių auginimas, kiaušinių inkubavimas, pašaro gamyba ir pristatymas, produkcijos gamyba bei jos pervežimas ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į skerdyklas paukščiai gali būti atvežami iš įvairių šalies vietų, veterinarinė kontrolė nėra centralizuota kaip Lietuvoje, todėl Lenkijoje taip sparčiai plinta paukščių gripas“, – komentavo T. Miškinis.

Anot jo, dar blogiau, kad nesąžiningi lenkų prekeiviai skuba pigiai parduoti galimai užsikrėtusius paukščius Lietuvoje, siūlo mažą kainą ir netgi pristatymą į sutartą vietą.

„Dėl nelegalios prekybos „Vilniaus paukštynas“ yra kreipęsis į policiją, o tuo tarpu fiksuojami paukščių gripo atvejai pareikalaus šimtatūkstantinių nuostolių Lietuvos paukštininkams, nes kai kurios šalys neišvengiamai įves apribojimus eksportui (pvz., Japonija, Vietnamas, Honkongas, Rusija, Vidurio Azijos valstybės).

REKLAMA

Tuo metu mus gelbėja tai, kad veikiame uždaros lietuviškos ūkininkystės principu. Patys gaminame lesalą iš Lietuvos ūkininkų supirktų grūdų, auginame mėsinių viščiukų tėvinius pulkus, nuosavuose inkubatoriuose inkubuojame iš tėvinių pulkų surinktus kiaušinius ir periname viščiukus, patys visiškai valdome visą grandinę „nuo lauko iki stalo“ – nuo mėsinių viščiukų auginimo iki paukštienos produktų gamybos ir pristatymo į prekybos vietas“, – tikino veterinaras.

REKLAMA

Pasak jo, paukštynai kiekviename procese laikosi pačių griežčiausių biosaugos ir higienos normų. Galimybės virusui patekti į paukštides dėl griežtos kiekvieno proceso kontrolės ir užtikrinamos biosaugos praktiškai nėra.

„Visgi įtampą kelia tai, kad iš kaimyninės Lenkijos virusas jau pasiekė smulkiuosius naminių paukščių augintojus. Garantuoti galime už savo ūkius ir darbuotojus, tačiau negalime sukontroliuoti visų Lietuvos paukščių augintojų, todėl kviečiame boikotuoti gyvų paukščių pirkimą iš Lenkijos ir siūlome visiems Lietuvos paukštininkams susivienyti bei pasiūlyti vienadienių viščiukų ir dedeklių vištaičių iš kokybiškų, sertifikuotų bei VMVT prižiūrimų ūkių“, – komentavo T. Miškinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų