Šią savaitę skubiai vėl pritaikyti tam tikri draudimai ir ministerija žmones kol kas gražiuoju ragina neniokoti gamtos. Vietoj reto augalo rinktis kad ir labai sveikatai naudingą garšvą, kurios pilni patvoriai.
Gamtininkas iš Alytaus Linas Žvaliauskas rodo Vidzgirio botaninį draustinį. Šviežiai numintas takas. Gamtininkas žino, kur jis veda – prie lietuvių šiuo metu garbinamo augalo – meškinio česnako augavietės.
Gamtininkas pakraupęs: šiame plote dar neseniai žaliavo daugybę metų saugotas retas augalas – meškinis česnakas. Dabar vos vienas kitas lapelis likęs. O draustinio teritorija ištrypta ir suniokota.
Anot Lino Žvaliausko, meškinius česnakus šioje vietoje sunaikino jo stebuklingomis galiomis įtikėję alytiškiai. Augalas 60 metų buvo griežtai saugomas ir įtrauktas į Raudonąją knygą. Prieš kelerius metus apsauga panaikinta: nuspręsta, kad populiaciją pavyko išsaugoti. Anot gamtininkų, tuomet lietuviai ir pamišo.
Linas Žvaliauskas pasakoja dar bandęs augančius, česnaku kvepiančius augalus išsaugoti. Neleisdavo jų rauti. Bet alytiškių troškimas turėti šio augalo nugalėjo.
„Jau prieš tris savaites radau moterėlių augavietėje. Buvo tik pradėję lįsti. Bet jau skubėjo pirmosios“, – sako L. Žvaliauskas.
Gamtininkas sako pats matęs, kaip žmonės meškinį česnaką tempia maišais. Kur tiek jo naudoja – sako neįsivaizduojantis. Meškinis česnakas, kaip ir daugelis augalų, turi naudingų savybių, bet stebuklingomis galiomis nepasižymi. Tik tiek, kad iš tiesų kvepia česnaku. Į šį klausimą atsako internetas. Štai feisbukas pilnas patarimų, kaip retą augalą naudoti. Vieni grūda į stiklainius ir užpila degtine, kiti darosi užtepėles, deda į šaldiklius. Kiti pardavinėja. 500 gramų – 5 eurai.
„Mes turėtume susitarti gal viena: gamta nėra mūsų daržas. Ir miške tikrai nėra jokio poreikio, ypatingai tokių augalų, kaip meškinis česnakas. Mes nuskiname pirmuosius lapus ir jis nebeturės galimybės kitų lapų auginti. Ir miške, deja, šitos populiacijos labai stipriai kenčia“, – kalba Žuvinto biosferos rezervato specialistas Arūnas Pranaitis.
Anot gamtininko, paprastoji garšva ar dilgėlė turi ne mažiau naudingų medžiagų nei meškinis česnakas. O jei norisi kvapo – naudokite laiškinį česnaką, kurie puikiai užauga darže.
„Meškinio česnako mada yra truputėlį pervertinta. Pirmiausia, tai nėra ta rūšis, kuri labai vertinga. Kiekvienas pavasarinis jūsų daržo česnakas, svogūnas ar kitokia daržovė, jinai yra nė kiek ne prastesnė. Taip, kad rauti meškinio česnako – nėra ko“, – tikina A. Pranaitis.
Matydama, kad visoje Lietuvoje žmonės pamišo dėl meškinio česnako, Aplinkos ministerija skubiai uždraudė jį pardavinėti. Ir kol kas gražiuoju prašo neniokoti gamtos. Ar šis augalas vėl bus įtrauktas į griežtai saugomų sąrašą – priklausys nuo lietuvių elgesio.
„Savo reikmėms galima skinti, jei sode užauga ar kažkur pievoje. Bet imti ir nešti dabar į turgų ar daryti komerciją iš to… Tai nėra augalas, kuris atsigavęs. Tai saugotina rūšis ir prekyba saugotinomis rūšimis yra ribojama“, – aiškina aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Jei labai norisi meškinio česnako – gamtininkai pataria jį užsiauginti. Jie mėgsta pavėsį ir drėgną žemę.