Netoli Lietuvos pasienio, bet Lenkijos pusėje atidaryta alkoholio parduotuvė paskutinę gruodžio dieną pilna pirkėjų ir dauguma jų – lietuviai. Tautiečiai dėžėmis perka įvairius gėrimus: „Turėsim biškį svečių“, atvirauja žmonės.
Lietuviai sako, kad pirkti alkoholį pas kaimynus lenkus – apsimoka. Ypatingai tiems, kurie gyvena pasienyje ir perka didelius kiekius:
„Dabar dar tariamės su draugais. Tokį kaip sąrašiuką padarysim ir eisim pirkti. Bus didelė šventė. Pasiimsime vežimėlį gėrimų.“
Tautiečiai skaičiuoja, kad kai kurių Lietuvoje pagamintų gėrimų butelis Lenkijoje pigesnis net keliais eurais. Dabar, prieš šventes, daugiausiai perka putojantį lietuvišką vyną, degtinę ir alų. Vynas čia pigiau maždaug 2 eurais, kai kurios rūšies degtinė – net 5:
„Būtinai, reikia švęsti. Taip, daug pigiau. Iš tikrųjų, tai tas kuras, ką mes čia atvažiuojame, atsiperka iš karto. Nes čia alkoholis yra žymiai pigesnis nei Lietuvoje. Ir tas pats lietuviškas alkoholis pigesnis.“
Parduotuvės vadovas sako, kad lietuvių netrūksta ir paprastomis dienomis, net tik prieš šventes. Prieš šiųmetes Kalėdas, anot vadovo, lietuviai plūdo miniomis.
„90 procentų yra pirkėjai iš Baltijos šalių: Lietuva, Latvija, Estija, Suomija. Bet daugiausia iš Lietuvos. Nes jie yra arčiausiai ir jie važiuoja į Lenkiją. Mūsų parduotuvė prie pat kelio ir aplanko mus dažnai“, – sako parduotuvės vadovas Zbignew Goralczyk.
Beje, pasienyje gyvenantys lietuviai svaigalų atvažiuoja čia pirkti ir vakarais, kai Lietuvoje jis jau nebeparduodamas po aštuntos vakaro:
„Arba 8 valandą ten, ar važiuosiu 18 kilometrų iki Lenkijos. Šita nedirba kiaurą parą, šita dirba. Ir ten kainos… Ir perki visą parą, ir pigiau.“
Tiesa, nuo Naujų metų ir Lenkijoje alkoholis turėtų brangti. Spėjama, kad kaimynų parduotuvėse svaigalų kainos kils 10 procentų. Tiek pat planuojama didinti ir rūkalų kainas. Nors padidinus akcizą nuo sausio alkoholis brangs ir Lietuvoje. Pusė litro stipraus gėrimo kainuos kone 50 centų brangiau.