Vos kelis gramus sveriantis mažutėlis ir vos porą eurų kainuojantis sprogtukas – didžiausias gydytojų rūpestis. Medikai sako, kad tokia maža petarda pridaro daugiausia žalos ir daugiausia žmonių, jas sprogdinusių, patenka į ligonines.
Žmonės, nepaisydami perspėjimų, nurodytų instrukcijose, šias petardas uždega rankose, o tai daryti griežtai draudžiama. Mat ji akimirksniu sprogsta. O tada jau vienas kelias – teisiai į operacinę. Plaštaka išdraskoma taip, kad spalvotų nuotraukų, kaip siaubingai atrodo delnas po sprogimo, medikai net nesiryžta viešinti.
„Žmonės neįsiskaito naudojimo instrukcijos ir atsiranda didžiuliai sužalojimai, po kurių asmenys lieka sužaloti visam gyvenimui, be pirštų, praktiškai plaštaka, kurioje laikomas sprogmuo, ir sprogsta. Plaštakos paverstos iš esmės mėsos gabalu ir po ilgų operacijų, jas sutvarkius, vis tiek lieka nefunkcionalios“, – sako Plastinės chirurgijos klinikos vadovas Rytis Rimdeika.
Vien pernai dėl nesaugiai naudotų fejerverkų į Lietuvos ligonines pateko 60 žmonių. O štai per šias Kalėdas klinikų medikams jau teko gelbėti tris nelaimėlius.
„Vienas pateko dar prieš Kalėdas, kuris pabandė, ar sena petarda veikia, ar ne – tai, pasirodo, veikia, neteko kelių pirštų. Kiti du jauni žmonės nukentėjo Kalėdų naktį ir buvo skubiai operuoti“, – pasakoja gydytojas Ernest Zacharevskij.
Laimė, kad bent jau akių traumos, kurias sukelia fejerverkai, skaičiuojamos vienetais, tačiau jų vis dar pasitaiko ir jos taip pat yra sudėtingos.
„Cheminis poveikis, aukštos temperatūros poveikis – turime ne tik vokų ir akies paviršiaus nudegimą, bet atkeliauja didelė smūgio banga ir vidiniai audiniai neatlaiko, plyšta, tai turime didelį vidinių audinių sužalojimą“, – teigia Akių ligų klinikos gydytoja Edita Puodžiuvienė.
Medikai sunerimę, kad pastaruoju metu įvairiausių petardų galima įsigyti nelegaliai internete – suintensyvėjo prekyba ir socialiniuose tinkluose, o tai atvėrė kelią jas pirkti vaikams.Tad policijos pareigūnai prieš šventes vos spėja suktis. Štai policijos skyriuje – spalvotos dėžės įvairiausių fejerverkų, visos jos konfiskuotos dar šį mėnesį.
„Nevengia įsigyti iš neaiškių asmenų, neturinčių tam leidimų. Ir norėčiau atkreipti dėmesį, kad įsigyjant (reikia – aut. past.) kreipti (dėmesį – aut. past.) į ženklinimą, kad būtų CE ženklas, taip pat etiketė, kurioje aiškiai lietuvių kalba būtų užrašyta, kokios kategorijos yra civilinė pirotechnikos priemonė“, – kalbėjo Licencijavimo skyriaus vedėjas Egidijus Kriaučionis.
Tad patariama pirkti fejerverkus tik ten, kur jie parduodami, turint visus leidimus. Štai penktus metus fejerverkais ir petardomis prekiaujantis Elvinas džiaugiasi, kad į jų parduotuvę šiomis dienomis žmonės skuba vienas po kito ir pirotechnikos perka po kelias dėžes.
Populiariausi – aukštai kylantys ir spalvingi, mat ne itin brangūs.
„Populiariausi fejerverkai vyrauja tame tarpe nuo 15 iki 30 eurų, nes ta suma simboliška ir normali, kad tikrai būtų galima pamatyti neblogą šou“, – sako įmonės „Pyro balionai“ direktorius Elvinas Vaičekauskas.
Pardavėjai taip pat perspėja – būtina skaityti instrukcijas, kad šventės neapkarstų.
„Būna fejerverkas nuvirsta ant šono, pagal taisykles nepastatytas, ant kieto pagrindo ir pataiko į žmones, einančius gatve ar stovinčius iš toliau.“
Tad belaukiant artėjančios naujametinės nakties, kai į orą pakils tūkstančiai fejerverkų, specialistai pirmiausia pataria elgtis atsakingai, viską daryti, kaip parašyta etiketėse ir juos šaudant imtis visų ten nurodytų atsargumo priemonių.