Lietuvos kariai, kartu su amerikiečiais instruktoriais, jau išbandė granatsvaidžių M72 veikimą.
„Patogu paruošti, iš tikrųjų, ginklą, gan greitai jeigu reikia, šaudėm į 200 metrų, tai efektyvus šūvio nuotolis ir yra 200 metrų šito ginklo, pataikyti pavyko arti, nu, rezultatas buvo geras šūvių, patenkintas jaučiausi ir savimi, ir manau, kad ginklas patogus šaudymui“, – sako vyresnysis eilinis Elvinas Brazauskas.
Šiuos granatsvaidžius amerikiečiai nusprendė padovanoti Lietuvai. Ir net ne kelis šimtus, o beveik 3 tūkstančius.
„Jungtinės valstijos paaukojo 2800 vienetų šių ginklų, vertų 10 milijonų dolerių. Man garbė būti čia, ambasadoje mes turime labai užimtą gynybos skyrių, nes mūsų tarpusavio ryšiai stiprūs, dirbame kartu su Lietuva“, – pasakoja JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas.
„Į 10 milijonų sumą įeina ir granatsvaidžiai, ir granatos, ir logistika, ir apmokymas, ir pristatymas, taip jau yra, kad JAV teikdamos paramą, ją vykdo nuo iki, įskaičiuodamos viską, kad mums nereikėtų papildomai kur nors išleisti tų pinigų“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Lietuvos kariuomenėje yra naudojami švediški granatsvaidžiai. Jie, lyginant su amerikiečių perduotais M72, yra didesnio kalibro, bei ilgesnio šūvio nuotolio. Tad nuspręsta Jungtinių valstijų dovaną perduoti beveik 5 tūkstančiams Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariams.
„Dėl to, kad reguliariosioms pajėgoms mes planuojame ir įgyjame iš savo biudžeto, ir tą pajėgumą vystome, buvo priimtas sprendimas, pasitarus su JAV atstovais, kad geriau koncentruotai duoti vienoms pajėgoms ir išvystyti gebėjimą, ir pajėgumą, tuo labiau, kad tas pajėgumas yra grynai toks artimas savanorių pajėgų veikimo principams, jų taktikai“, – kalbėjo Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
„Mums labai svarbu mažų padalinių taktika, būtent tai taktikai yra ugnies galia, manevras, mobilumas ir išgyvenamumas. Tai su šia pagalba mes gauname daug granatsvaidžių ir padidėja ugnies galia. Antras dalykas, jisai yra patogus naudoti, greitai paruošiamas mūšiui, iššovus jo nebereikia nešti atgal, jis išmetamas, tai padidina mūsų ir mobilumą, taip pat ir išgyvenamumą“, – sako Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas Dainius Pašvenskas.
66 milimetrų kalibro M72 efektyvus nuotolis yra iki 250-ies metrų, gali pramušti šarvą, kurio storis iki 30-ies centimetrų. Tai reiškia, kad su šiuo granatsvaidžiu nors ir nepavyktų pramušti pagrindinio rusų naudojamo tanko T90 šarvo, kuris yra kelis kartus storesnis, bet įmanoma juos gerokai apgadinti. Efektyviausiai būtų naikinama kita šarvuota technika, įvairūs sunkvežimiai.
Granatsvaidžiai naudojami nuo 1963-ųjų metų, išbandyti ne viename kare. Pradedant Vietnamu, baigiant operacijomis Afganistane, Irake bei Sirijoje. Šis ginklas naudojamas maždaug 40-ies skirtingų valstybių kariuomenių, tarp kurių ne tik Jungtinės Valstijos, bet ir Jungtinė Karalystė, Kanada, Danija, Izraelis, Suomija, Belgija, ir kitos.