Savo ruožtu Putinas paskelbė, kad nuo šiol rusiškas dujas priešiškos Rusijai šalys galės įsigyti tik rubliais. Beje, atsistatydino ir iš Rusijos išvyko ir įtakingas Putino patarėjas Anatolijus Čiubaisas. Tai – jo protestas prieš karą Ukrainoje. Kremliaus atstovas Peskovas nusišnekėjo per CNN, pareiškęs, kad Rusija specialią karinę operaciją pradėjo tam, kad sunaikintų... Rusiją.
Viskas, kas liko iš 96-erių Boriso Romančenkos po okupantų apšaudymo Charkive. Kalėjęs net keturiose nacių koncentracijos stovyklose, Holokaustą jis išgyveno. Tačiau tapo beprasme vadinamosios V. Putino denacifikacijos auka. Jo kaimynai į juodą maišą surenka vyro kaulus. Ir palydi Borisą į paskutinę kelionę.
Tačiau Charkive, kaip ir kituose užpultos Ukrainos miestuose, šalia mirties ir gyvybė. Ligoninės rūsyje įrengta gimdyvių palata. Kur nėra dienos šviesos, glaudžiasi mamos su ką tik pasaulį išvydusiais mažyliais. Tačiau gimimo džiaugsmą čia temdo nežinia dėl ateities: „Tie fašistai mūsų namus subombardavo. Eiti nėra kur.“
Kita mama sako, kad svarbiausia, jog dukrytė sveika: „Tą akimirką, kai jau netrukus pamatysi savo dukrą, kurios taip ilgai laukei, net tie sprogimai atrodo kaip fejerverkai.“
Savo ruožtu septynmetė Amelia Ukrainai dovanoja viltį. Dar visai neseniai ji jautriai dainavo vienoje Kyjivo slėptuvėje. O dabar Ukrainos himną gieda tūkstantinei miniai Lenkijoje, palaikančiai karo niokojamą šalį. Ukrainos prezidentas sako, kad jo šalis sulaukia neįtikėtino humanitarinio palaikymo.
„Vien per pastarąsias dvi savaites mūsų šalis gavo daugiau nei 100 tūkstančių tonų humanitarinės pagalbos“, – sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Lenkija nori padėti Ukrainai ir kitaip – bando įtikinti Vakarus į karo niokojamą šalį siųsti taikdarių misiją, tačiau dėl to sulaukia Rusijos grasinimų.
„Tikiuosi, jie supranta, apie ką kalba. Tai reikštų tiesioginį Rusijos ir NATO pajėgų susidūrimą“, – kalba užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Putiną paliko aukšto rango pareigūnas
Beje, Varšuva šiandien skubiai iš šalies išsiuntė 45 rusų šnipus, apsimetinėjusius diplomatais. O „Bloomberg“ skelbia, kad Rusiją paliko ilgametis V. Putino patarėjas Anatolijus Čubaisas. Jis pasitraukė iš pareigų ir išvyko, nes esą nepritaria karui Ukrainoje. Įtakingas Rusijos veikėjas tapo aukščiausio rango pareigūnu, nutraukusiu ryšius su Kremliumi po invazijos į Ukrainą. Tai simboliška, nes būtent A. Čubaisas buvo tas asmuo, kuris, vadovaudamas Boriso Jelcino administracijai, Kremliuje įdarbino V. Putiną: „Ką pasakysite partneriams Europoje? – Pasakysiu jiems tai į akis. Visą, ką turiu pasakyti, pasakysiu, kai ten nuvyksiu.“
O Amerikos prezidentas Joe Bidenas atvyksta į NATO, Didžiojo septyneto ir Europos Sąjungos viršūnių susitikimus Briuselyje. Poryt jis lankysis ir Lenkijoje. Tai – esą vienas svarbiausių J. Bideno vizitų per visą kadenciją. Iš jo tikimasi lyderystės dėl sankcijų agresorei Rusijai svyruoti pradėjusioje Europoje.
„Jis turės galimybę koordinuoti kitą karinės pagalbos Ukrainai siuntą. Jis prisijungs prie mūsų partnerių įvesdamas Rusijai tolesnes sankcijas ir sugriežtindamas esamas“, – teigia JAV nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas.
Ukraina laukia Europos Sąjungos sprendimo – ryšis ji skelbti embargą rusiškai naftai ir dujoms, ar ne, kaip tai padarė Amerika. Prieš svarbius susitikimus Vokietijos kancleris užtikrina paramą Ukrainai: „Prezidente, V. Zelesnki, Ukraina gali pasitikėti Vokietija.“
Tačiau sako – per naktį atsisakyti rusiškų išteklių neįmanoma. Vien pernai Bendrija iš Rusijos importavo 45 proc. gamtinių dujų ir 25 proc. žaliavinės naftos. Tiesa, Prancūzijos „Total Energies“ pranešė nusprendusi ne vėliau kaip iki šių metų pabaigos sustabdyti visus naftos ir jos produktų pirkimus iš Rusijos. Rusijoje ši energetikos milžinė veikė tris dešimtmečius.
„Taip, mes nutrauksime šią priklausomybę kaip įmanoma greičiau. Tačiau daryti tai staigiai reikštų, kad mūsų šalis ir visa Europa būtų įstumta į recesiją, iškiltų pavojus šimtams tūkstančių darbo vietų. Ištisos pramonės šakos atsidurtų ties riba. Sankcijos neturi smogti Europos valstybėms stipriau nei Rusijos vadovybei“, – aiškina Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.
Savo ruožtu V. Putinas pareiškė, kad visos priešiškų šalių sąraše esančios valstybės, įskaitant ir Europos Sąjungą, nuo šiol už gamtines dujas su Rusija galės atsisakyti tik rusiška valiuta – rubliais.
„Nusprendžiau kaip įmanoma greičiau įgyvendinti priemonių kompleksą, numatantį, kad mokėjimai už mūsų dujas, tiekiamas priešiškoms šalims, būtų priimami Rusijos rubliais. Noriu pabrėžti, kad Rusija ir toliau tieks dujas tokiais kiekiais ir kainomis, kokie buvo numatyti ankstesnėse sutartyse“, – sako Rusijos prezidentas V. Putinas.
V. Putinas aiškina, neva sankcijas Rusijai paskelbusios ir jos piliečių turtą įšaldžiusios šalys sukompromitavo savo valiutas, tad Rusija jomis atsiskaitymų priimt nebegali. Štai vien Prancūzija skelbia įšaldžiusi oligarchų turto už daugiau nei 800 milijonų eurų.
„Aš manau, kad tai yra tam tikra desperacija. Šioje vietoje joks valiutos kurso sustiprinimas nėra įmanomas. Tai yra tiesiog labiau žinutė vidaus rinkai negu išorei, nes išorėje šitos žinutės apskritai nesupranta“, – komentuoja ekonomistas Marius Dubnikovas.
O Kremliaus atstovas D. Peskovas CNN eteryje paklaustas, ar V. Putinas nesigriebs branduolinio ginklo, atsakė štai ką.
„Turime vidaus saugumo koncepciją, ir ji yra vieša. Galite perskaityti visas priežastis, dėl kurių galėtų būti panaudoti branduoliniai ginklai. Taigi, jeigu kyla egzistencinė grėsmė mūsų šaliai, tada jie gali būti panaudoti“, – teigia D. Peskovas.
Ir dar apsikvailina susipainiojęs, kad specialiąją karinę operaciją Rusija pradėjo… Rusijai sunaikinti.
„Kol dar nevėlu, buvo priimtas spendimas pradėti specialią karinę operaciją atsikratyti visos Rusijos prie mūsų sienų. – Ką? Atsikratyti Rusijos? – Anti-Rusijos, nes Ukraina buvo suformuota Vakarų šalių. Anti-Rusijos“, – kalba D. Peskovas.
Šiame D. Peskovo liapsuse yra tiesos. Jau rytoj Vakarai skelbs naujas sankcijas Maskvai, tarsis dėl papildomos karinės paramos Kyjivui.
„Ypatingas aspektas – saugumo garantijos Ukrainai. Jos gyvybiškai svarbios ne tik mums, bet ir visoms kaimyninėms šalims. Nes mūsų saugumas įtvirtins taiką Rytų Europoje“, – teigia V. Zelenskis.
Beje, iš Didžiojo aštuoneto jau pašalintą Rusiją Vašingtonas ragina spirti ir iš Didžiojo dvidešimtuko. Rusijos vietą siūlosi užimti Lenkija. Tiesa, Rusiją šiame galingųjų rate ėmėsi ginti Kinija, kuri pareiškė, kad iš dvidešimtuko negalima išvaryti tokios svarbios narės kaip Rusija.