Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su politologu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Pone Jurkoni, kaip jums atrodo, ar Putino spaudžiama Baltarusija ryšis užpulti Ukrainą, ir kokie būtų jūsų argumentai, kad ryšis arba nesiryš?
Mes matome, kad jau dabar ji yra bendrininkė, leidžia naudotis savo teritorija, bet ar bus siunčiami kariai – išlieka atviras klausimas. Akivaizdu, kad spaudimas vyksta, bet Lukašenka supranta galimai grįžtamąjį ryšį.
Baltarusijos visuomenė yra nepasiruošusi ir nelabai supranta, kodėl reikia kovoti Kremliaus karus Ukrainoje. Dalis kariuomenės netgi yra linkę, ir tai matosi iš socialinių tinklų, iš komunikacijos su kai kuriais kariuomenės atstovais, kad yra labai aukšta ir dezertyravimo galimybė. O dar blogiau, jeigu tai atsisuktų ir prieš patį Lukašenką.
Lukašenkos valdžia jau nuo 2020 metų yra pakankamai trapi, ji laikosi ant dviejų pamatinių stulpų, kurių vienas yra finansinės injekcijos iš Kremliaus, kita yra „silovikų“ parama. Jis neturi prabangos prarasti jėgos struktūrų paramą, o tokiu žingsniu jis gali reikšmingai pakenkti ar sukelti abejonę, ar Lukašenka iš tiesų yra šio režimo vadovas, ar vis dėlto tik Putino vietininkas.
O apskritai yra realus toks scenarijus, kad baltarusių daliniai, kurie būtų įvesti į Ukrainą, pereitų į jų pusę?
Yra pavienių atvejų, kurie išvyko į įvairias puses, ar į Lietuvos teritoriją, Lenkijos teritoriją, ar į ukrainiečių pusę, tai tokių atvejų yra. Ar tai gali būti masinis scenarijus? Aš manau, kad prielaidų tam yra labai daug. Žinau, kad yra organizacijos, iniciatyvos, kurie yra pasiruošę masiškai raginti karius ir jų šeimų narius arba pereiti į Ukrainos pusę, arba sudėti ginklus ir palikti Ukrainos pusei.
Po žiauraus susidorojimo su protestuotojais Baltarusijos visuomenė neberodo ryškesnio pasipriešinimo ženklų. Ar tų ženklų gali atsirasti tuo atveju, jei Baltarusijos kariuomenė bus pasiųsta į Ukrainą?
Vėlgi, prielaidų tikrai yra. Negalima sakyti, kad tų ženklų visiškai nebuvo. Pamename, kai Sviatlana Cichanouskaja kvietė išeiti imituojamo referendumo metu ir išėjo ne mažiau 10 tūkstančių žmonių įvairiuose miestuose, tai tam tikras judesys yra.
Protesto nuotaikos niekur nedingo. Problema yra ta, kad šimtai tūkstančių Baltarusijos piliečių buvo priversti išvykti, daugiau nei tūkstantis politinių kalinių, visi puikiai supranta, kokios yra rizikos. Bet jeigu Lukašenka vis dėlto pasiųstų myriop savo karius į Ukrainos teritoriją, tai būtų dar vienas akstinas visuomenei pasipriešinti ir kelti protesto bangas.
Visą pokabį žiūrėkite straipsnio pradžioje.