Baseino statybos kaina irgi išsipūtė nuo 25 milijonų eurų net iki 35 milijonų. Artėjant savivaldybių rinkimams Vilniaus valdžia pareiškė, kad bandys prisiteisti iš buvusių baseino statytojų beveik 9 milijonus eurų, nors dalis bankrutuojančios.
Šešerius metus užsitęsusios Lazdynų baseino statybos artėja pabaigos link. Nuo rugpjūčio ten jau yra įleista vandens. Statybininkai sako, kad jo temperatūrą laiko dėl ekonominių sumetimų 18 laipsnių, bet kai žmonės ateis sportuoti ir treniruotis, ten bus net 27 laipsnių temperatūra.
Baseiną vis dar gaubia geležinė tvora, o smalsūs gyventojai domisi, kada pagaliau galės ateiti paplaukioti:
„Pernai norėjom abonementus nupirkti, kaip senjorai, bet vis nesulaukiam. Va, vaikai atvažiuos iš užsienio, sakom – padovanosim jums paplaukioti, bet vis nesulaukiam.“
„Norėtųsi, kad sparčiau viskas vyktų ir nebūtų taip, kad vieni pradeda, kažkas neišeina. Turbūt čia taip buvo ir paskui buvo pakeitimai ir galų gale pinigai yra švaistomi mūsų tarp kitko.“
„Ir į baseiną nueisim, bet laukiam, kada pabaiga, nes, matot, tvoros užstatytos ir nežinom, kada ta pabaiga bus.“
Per užsitęsusias statybas darbai išbrango iki 35 milijonų eurų už du baseinus – 50 ir 25 metrų ilgio, tramplinus šuoliams, treniruoklių salę. Būtent tokias pramogas siūlys naujasis baseino valdytojas. Dar aiškėja, kad pirtimis eiliniai lankytojai naudotis negalės.
„Į pirteles bet kas negalės patekti, galima sakyti. Galės tik sportininkai ir tos pirtelės, jeigu bus, bus naudojamos prieš sporto varžybas žmogui sušilti“, – aiškina Vilniaus vystymo kompanijos atstovas Gediminas Paukštys.
Sovietmečiu statyto baseino griovimo darbai pradėti 2017 metais. Netrukus iškilo nauji pamatai. Tačiau statybos rangovo grupė įsivėlė į konfliktą su Vilniaus valdžia, o statybininkai išsilakstė. Per kelerius metus naujieji statytojai baigė darbus. Nesugebėjimu už realią kainą pastatyti baseiną kaltinama Vilniaus valdžia artėjant savivaldos rinkimams suskaičiavo beveik 9 milijonų eurų nuostolį ir dabar žada kreiptis į teismą. Bandys pinigus išsireikalauti iš bendrovių, kurių dalis seniai bankrutavo.
„Lietuvos Aukščiausiasis teismas yra jau savo nutartimis konstatavęs, kad šitos įmonės yra solidariai atsakingos už nutrauktos statybų sutarties vykdymą ir būtent tie papildomi kaštai, kuriuos savivaldybė turėjo patirti tam, kad objektą pabaigtų, turėtų būti kompensuoti ir grąžinti į savivaldybės biudžetą“, – teigia Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Vilniaus opozicija nesuvokia, kaip įmanoma atgauti milijonus iš jau bankrutavusių įmonių ir sostinės valdžios žingsnius vadina priešrinkiminiu triuku.
„Klausimas yra pagrindinis, kodėl tik dabar, nes realiai naujas konkursas paskelbtas seniai, žala irgi žinoma seniai. Klausimas – kodėl tada niekas nieko nedarė, nes realiai laiko praėjo labai daug. Kita vertus, per tą laiką leido kai kuriems jau bankrutuoti, sutvarkyti bankroto procedūras, tai ką tu žmogus dabar išieškosi?“ – kalba Vilniaus tarybos narys Žilvinas Šilgalis.
Buvę baseino statytojai kaltės nejaučia ir priešingai – akmenį meta į Vilniaus savivaldybę: „Tegalime pasikartoti, kad esame sąžininga sandorio šalis, akivaizdžiai patyrusi žalą dėl galimai neteisėtų Vilniaus miesto savivaldybės ir įmonės „Irdaiva“ atstovų veiksmų. Tačiau tam, kad apgintume savo teisėtus interesus, turime sulaukti visų teisminių procesų ir tyrimų pabaigos bei kaltinamųjų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn.“
Pirminė baseino kaina buvo 26 milijonai eurų – dabar kaina šoktelėjo iki 35. Viduje vis dar sukiojasi darbininkai, nors jau sausio antroje pusėje laukiama pridavimo komisijos išvadų.
„Dabar vyksta tik defektų taisymas, kas buvo pastebėta. Laukiame atvykstant komisijos. Gal komisijos nariai pastebės dar kažkokius defektus. Ištaisysim viską iki galo ir tikimės, kad artimiausiu metu gausim valstybinės komisijos teigiamą išvadų aktą ir objektas pradės veikti“, – kalba G. Paukštys.
Dažnai reiškiama abejonė, ar apskritai Vilniui reikėjo tokio modernaus baseino ir ar jo statyba atsipirks.
„Klausimas: kokia ten bus kainodara, ar žmonėms bus priimtina, bus patogu? Kartais mes iš tikrųjų statom tokį „grand“ projektą, bet nepagalvojam, kas ten vyks ir kaip reikės išlaikyti“, – sako Ž. Šilgalis.
Modernaus Lazdynų baseino duris lankytojams ruošiamasi atverti jau vasarį, gal net prieš Valentino dieną.