Eurobloko diplomatijos vadas žada pats keliauti į Maskvą, reikalauti paleisti opozicinierių Aleksėjų Navalną. Apie savo rūmus ant Juodosios jūros kranto prabilo ir Vladimiras Putinas.
Žiaurus vaizdai, kuriuose omoninkai talžo į gatves protestuoti išėjusius rusus, pašiurpimo ne tik milijonus visame pasaulyje, bet veiksmų imtis pastūmėjo ir Europos Sąjungą.
Šiandien susirinkę Briuselyje, šalių diplomatai tariasi, kaip reaguoti į prajusią savaitę įvykdytą Aleksėjaus Navalno sulaikymą oro uoste ir represijas prieš paprastus žmones, kurie į gatves išėjo pamatę A. Navalno paviešintą tyrimą, kuriame jis atskleidžia kaip Vladimiras Putinas savo neregėtos prabangos rūmams išleido milijardus korupciniu būdu gautų eurų.
Navalno filmą per šešias diena jau pasižiūrėjo beveik 90 milijonų žmonių, tad viešai pasiteisinti teko ir pačiam Vladmirui Putinui. Jis tai padarė per internetinę konferenciją su studentais. Kiek susinepatoginęs aiškino, kad dvaras už milijardą ne jo, o ne vienus metus vykdytą tyrimą išvadino montažu.
„Žiūrėkite, to filmo nemačiau, paprasčiausiai peržiūrėjau, ką man atrinko padėjėjai. Noriu iš karto atsakyti į jūsų klausimą. Niekas, kas ten įvardinta, kaip mano turtas, nepriklauso man arba mano artimiems giminėms ir niekada nepriklausė“, – sako prezidentas Vladimiras Putinas.
Per savaitgalį vykusius protestus viso sulaikyta 3000 žmonių, tačiau A. Navalno komanda į naujus protestus ragina rinktis ir kitą savaitgalį. Putiną, tai regis, vis labiau neramina.
„Tai tiesiog montažas, kompiliacija. Kalbant vieno garsaus mūsų personažo žodžiais, reikia pasakyti: „Liūdna, mergaitės“. Na juk galėjo ten daugiau ko nors prigalvoti“, – pasakoja V. Putinas.
„Manau, kad ES turi pasiųsti ryžtingą žinutę, kad tai nėra priimtina. Mes turime, mano nuomone, efektyvų mechanizmą – ES globalų žmogaus teisių sankcijų režimą, ir aš manau, kad tuo reikia ryžtingai pasinaudoti, kad pasiųstume aiškią žinią, jog žmogaus teisių pažeidimai, kad ir kur jie nutiktų – Minske, Maskvoje ar Honkonge – nebus toleruojami“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Sankcijas itin palaiko ir kitos Baltijos šalys, Lenkija. Reaguodamas į Aleksėjaus Navalno sulaikymą, stabdyti Rusiją ir Vokietiją sujungsiančio dujotiekio „Nord Stream 2" statybas paragino ir Europos Parlamentas. Visgi, Berlynas milijardų vertės įstrigusio projekto aukoti neplanuoja ir su Navalno sulaikymu nesieja.
Be to, kol svarstomos sankcijos Eurobloko diplomatijos vadovas Josepas Borrellis kito mėnesio pradžioje žada pats apsilankyti Maskvoje, kur planuoja spausti Kremlių A. Navalną paleisti.