O premjerė Ingrida Šimonytė atvira – visuotinis šaukimas reiškia ir naujus mokesčius žmonėms.
Pernai liepos 15-ąją, Žalgirio mūšio metinių dieną, partijos pasirašė susitarimą dėl gynybos politikos. Tačiau tuomet politikai nesugebėjo susitarti dėl dviejų dalykų – 3 proc. Bendrojo vidaus produkto (BVP) finansavimo krašto apsaugai ir dėl visuotinio šaukimo.
Konservatoriai tuomet prie susitarimo pridėjo savo atskirąją nuomonę, kad jie vis tiek sieks, jog tarnauti kariuomenėje būtų pakviestas kiekvienas jaunuolis. Ir štai dabar po valdžios koridorius vėl sklando idėja grįžti prie šio klausimo.
„Pakviesiu partijų vadovus drauge išklausyti tą pristatymą ir tuo pačiu padiskutuoti, kokios opcijos sulauktų palaikymo Seime“, – tikino konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Landsbergis beveik prieš mėnesį garsiai pradėjo kalbėti, kad situacija Ukrainos fronte prastėja, kad rusai joje gali būti nesustabdyti, o tai reiškia, jog ruoštis galimam karui reikia ir Lietuvai.
„Ta pavojaus situacija keičiasi, jinai darosi pavojingesnė, per 2 metus situacija nepagerėjo, jinai pablogėjo“, – pridėjo G. Landsbergis.
Gyventojai dėl šaukimo nesutaria
Panevėžyje kalbinti tarnybą jau atlikę jaunuoliai sako, kad visuotinio šaukimo reikia:
„Dieve, kaip sunku buvo, bet dabar tiek prisiminimų, įspūdžių.“
„Aš tarnavęs ir aš džiaugiuosi, aš visiškai nenusivylęs savo tarnyba.“
Kol kas neaišku, kada galėtų visuotinis šaukimas būti, ar tik vaikinams, ar ir merginoms. Diskusijos dar tik prasidės.
Panevėžio gyventojų nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė:
„O kodėl manot, kad turėtų būti privaloma? — Žmonės suvyriškėja. Proto įgauna.“
„Nu nemanau, kad turėtų būti, požiūriai žmonių yra skirtingi, yra prieš karą absoliučiai, bet jie gali padėti kitaip.“
„Ypatingai vyrams, bet, aš manau, kad galėtų būti net kaip Izraelyje, ir vyrai, ir moterys.“
„Ar tik vaikinai, ar ir merginos turėtų būti kviečiami tarnauti? — Gal tik vaikinai.“
„Ar tik ne Austėja Landsbergienė sakė: mūsų vaikai aukštesnio lygio, neis į kariuomenę. Nu tai atsiprašau. Reiškia jiems nereiks dėt galvų už Tėvynę, o mum reikės? Taip, kad visuotinis šaukimas ir kuo greičiau, tuo geriau.“
Tarnyba neatidedama studentams
Gabrieliaus Landsbergio žmona feisbuke rudenį rašė, kad studijos puikiuose universitetuose yra lygiai taip pat svarbu, o net jei žmogus ir nestudijuoja – jis turėtų rinktis pats. Vis tik kiek vėliau internete pasklido ir žinia, kad priesaiką Lietuvai davė ir tarnybą kariuomenėje pradėjo vienas iš Gabrieliaus Landsbergio sūnų.
Šiuo metu Vyriausybė jau palaimino ministerijos parengtą šauktinių reformą. Joje būtų plečiamas šaukiamųjų skaičius iki 5 tūkst. per metus, kai kuriais atvejais tarnyba trumpėtų nuo 9 mėnesių iki pusmečio.
„Tarnybos neleis atidėti studijuojantiems, tačiau jiems sukurs papildomas galimybes, pasirinkti tam tikras jiems palankesnes šaukimo formas. Savaitgaliais vadų kursuose ar savanorių pajėgose, kas trečią savaitgalį“, – tvirtino Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Ministras sakė, kad visuotiniam šaukimui pasiruošti galima per penkerius metus. Ir siūlo mesti iš galvų mintis, kad kasmet tarnauti eitų dešimtys tūkstančių vaikinų. Lietuvės gimdo mažai vaikų, o ir šiuolaikinis jaunimas silpnos sveikatos bei fizinės formos.
„Tai 7 tūkstančiai, čia paskaičiavus pagal tas sveikatos tendencijas, kurių mes irgi negalime įtakoti labai jau stipriai, jos nesikeičia ir gimstamumas taip pat“, – kalbėjo A. Anušauskas.
Visuotinis šaukimas reiškia didesnius mokesčius
Kitos partijos į visuotinį šaukimą žvelgia kreivokai.
„Galėčiau ir apie sveikatos sistemą šnekėti, jau kada buvo klausta, ar ruošiamės, ką darysime. Nieko nepadaryta, nė vieno euro neinvestuota, niekas neapmokytas, niekas nenupirkta ir dabar Gabrielius sodins kažką tartis. Tai su savimi gal tegul pasitaria“, – siūlė valstiečių vicepirmininkas Aurelijus Veryga.
„Turbūt tai yra ne pirmas svarbiausias dalykas, kurį mums dabar reikia daryti, norint Lietuvos apginamumą gerinti“, – įsitikinęs Laisvės partijos vicepirmininkas Vytautas Mitalas.
„Mes esame už tai, kad reikia didinti paruoštų žmonių skaičių. Mes tikrai pritariame ir ribinių skaičių didinimui, bet šitoje situacijoje... kodėl dabar? Nes rinkiminis ciklas“, – kalbėjo socialdemokratų vicepirmininkė Dovilė Šakalienė.
Visuotiniam šaukimui reikėtų statyti naujas kareivines, pirkti daugiau ginklų, ekipuotės, be to, paruošti daugiau puskarininkių ir karininkų.
„Jie tegul tiesiog padeda ant stalo kaštus. Vien vaikinų visuotinis šaukimui bazė yra 450 mln. eurų ir dar kasmet po 80 milijonų reikėtų. Jeigu vaikinai ir merginos – pusantro milijardo ir po 200 milijonų kasmet. Tai ar tai yra prioritetas šiandien?“ – retoriškai klausė „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Reikėtų kalbėti ne šiaip apie mistinį 3 procentų BVP skyrimą krašto saugumui ir gynybai, bet apie tai, iš kur tas pusė procentinio punkto turėtų ateiti ir mano supratimu, tai neišvengiamai veda į diskusiją apie mokesčius“, – tikino Premjerė Ingrida Šimonytė.
Kitų metų biudžete gynybai numatyti 2 milijardai eurų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.