Regos negalią turinti klaipėdietė Vaida mėgsta pasivaikščioti pajūriu. Ypač merginai patinka naujas, mažiau nei prieš mėnesį atvertas pėsčiųjų takas per kopas. Darbininkai pastatė čia ir informacinius stendus. Štai šiame nupieštas teritorijos planas, pažymėtos įdomesnės vietos.
Visa informacija pateikta ir regėjimo negalią turintiems skirtu liečiamu Brailio raštu. Tačiau pamėginusi jį perskaityti pirštais Vaida ėmė kvatoti. Esą tai ne Brailio raštas, mat taškai tiesiog nupiešti, tad perskaityti neregiams jų neįmanoma.
„Čia yra parašyta „iškylų vietą“. Aš be komentarų. Aš apakus iš naujo. Viršūnė. Žėk, duok pirštą, čia yra „viešasis tualetas“. Nieko čia nėra. Čia nėra Brailio rašto, tegu jie nemeluoja. Čia yra lygus stendas, metalo gabalas. Čia nėra taškelių, ką jie kalba? Jie ką, nežino kas yra Brailio raštas? Aš galiu juos supažindint Baltosios lazdelės dienos proga“, – sako klaipėdietė Vaida.
Toks pats informacinis stendas stovi ir kitame tako gale. Brailio raštas neregiams neįveikiamas, galima matyti net susikaupusius lietaus lašelius, o liečiamo rašto taškeliai lygus kaip ir pats paviršius.
„Brailio raštas, jei kažkas nežino, tai galiu priminti, susideda iš 6 taškelių Ir tie taškeliai turi būti iškilūs. Ir yra tam specialūs spausdinimo prietaisai kuriais galima spausdinti tekstą ir mes tada galime skaityti“, – pasakoja klaipėdietė Vaida.
Vis dėlto, kas regos negalią turinčiam žmogui suvokiama iš pirmo prisilietimo, tą eiliniam šį stendą skaitančiam praeiviui suprasti sunku:
„Na, tą ką matau žinau biškį, aš čia viską žinau, nėra ką naujo pamatyti. Čia yra Brailio raštu parašyta. Nieko aš nejaučiu, mano per kieti pirštai.“
„Na, jeigu, ta mergaitė neperskaitė, skaitosi čia yra blogai padaryta. Taip išeina. Tegul perdaro kas darė, už ką pinigus gavo.“
Tako bei stendų įrengimo kaina per 460 tūkstančių eurų, iš jų 256 tūkstančiai – Europos Sąjungos lėšos. Uostamiesčio valdininkai aiškina, kad šie nauji ir gražūs stendai tik laikini. Netrukus rangovai įrengs dar naujesnius, jau su perskaitomu Brailio raštu.
„Rangovai pagamino tuos stendus ir šiek tiek neatitiko architekto supratimas kokie jie turi būti ir vizija, tai rangovai tuos stendus taiso. O kadangi mes patys nenorėjom, kad tai būtų tušti stulpai palikti, tai sutarėm taip, kad uždės laikinas lenteles“, – teigia Klaipėdos savivaldybės atstovė Daina Stankevičienė.
Regėjimo negalią turintys klaipėdiečiai pasakoja, kad apie neapčiuopiamą Brailio raštą informaciniuose stenduose išgirdo pirmą kartą. Dažnai juo užrašoma su klaidomis, tačiau bent jau įmanoma perskaityti – sako neregiai. Vis dėlto, labiausiai regėjimo negalią turintys klaipėdiečiai pasigenda jiems pritaikytos infrastruktūros:
„Labai didelis nesklandumas yra kad yra vienetai įgarsintų šviesoforų Klaipėdoj.“
„Autobusuose ne visada praneša stoteles arba autobuso numerį. Tada nėra aišku kada ir į kurį lipti ir kada išlipti.“
Na, o informacinio stendo pajūryje gamintojams neregiai siūlo pasimokyti iš regėjimo negalią turintiems žmonėms skirtų knygų, kur Brailio raštas ne tik juntamas, o ir matomas net plika akimi.